[ stalo se ] 
Sváteční dny v Milevsku zpříjemnil koncert v klášterní bazilice, který v neděli 31. března odpoledne pořádala Charita Písek. Výtěžek z dobrovolného vstupného pomůže financovat provoz azylového domu pro maminky s dětmi ve Veselíčku. O hudební program složený z klasických skladeb, lidových i populárních melodií se postarali Milevský dětský sbor a žáci Základní umělecké školy v Milevsku se svými učitelkami. Kocert zahájil mladý saxofonista Michal Komárek Mozartovou symfonií č. 40 g moll za klavírního doprovodu své učitelky Gabriely Molové. Následovalo vystoupení Milevského dětského sboru, který řídila Gabriela Molová a na klavír doprovázela Marie Farová. Blok písní začal známou Modlitbou z autorské dílny Ondřeje Gregora Brzobohatého a končil neméně známým křesťanským vyznáním Rozdávejme lásku svou. Mezitím sbor potěšil lidovými písničkami i Zpěvy lidu českého v úpravě Jana Maláta. V sólových vystoupeních se pak představili flétnistka Vanesa Peterková a v premiéře před publikem malý trumpetista Šimon Fara, oba doprovodila na klavír Marie Farová. Pavlína Křížová zahrála na příčnou flétnu písničku ze známé pohádky Ledové království a Michal Komárek přidal Grobanovu skladbu You raise me up, tyto mladé muzikanty doprovázela na klavír Gabriela Molová. Na závěr se posluchači dočkali i vystoupení dvou klarinetistů - Šarloty Jacikové a Jana Červenky, které na kytaru doprovodila učitelka Barbora Ondrušková Nedvědová. Návštěvníci si mohli zasoutěžit o voucher do klášterní kavárny v Latinské škole, kam také část z nich hned po koncertu zamířila. Příjemné počasí umožňovalo i venkovní posezení u kavárny po hudebním zážitku.
Pod pergolou hospůdky U Hořejších v Křenovicích na Písecku se o velikonoční neděli odpoledne otevřela výstava milevského fotografa Petra Stříže. Začal tak osmý ročník akce Léto s fotografií. Hostinská Jana Hořejší, která v obci připravuje celou řadu kulturních akcí, pravidelné každoroční výstavy fotografů organizuje s píseckým fotografem Jaroslavem Emanuelem Hüblem. Během osmi let se tu prezentovalo na dvanáct fotografů. Součástí je pokaždé vernisáž s občerstvením a sousedské posezení. Petr Stříž je členem milevské fotografické skupiny Cvakycvak, jeho kolega ze skupiny Vladimír Kotrba na vernisáž také přijel. Na výstavě v Křenovicích vystavuje Stříž fotografie z přírody. Výstava má název Příroda. Živá a neživá. Na jedné straně pod pergolou byly zavěšeny na šňůře záběry ptactva a jihočeské krajiny, na druhé straně jsou záběry z požářiště po největším lesního požáru desetiletí, který vypukl loni v červenci u Jetětic. Petr Stříž se vydal na místo požáru zhruba po týdnu. Na snímcích je vidět zmar, ale současně i úžasná obrodná síla přírody, kde už po pár dnech prorůstá spáleništěm nová tráva. Ke snímkům živé přírody prozradil, že na záběry ptáků čeká někdy celé hodiny. "Je to docela náročné. Musíte mít techniku a používám i maskovací oblek, takzvaného Hejkala. V tom vás fakt nikdo nevidí," zmínil autor snímků a k pobavení účastníků vernisáže Jana Hořejší vyběhla v kostýmu Hejkala. Ptáky prý láká i na krmení. "Někdy seženu chcíplou slepici a čekám, jestli přijde dravec," dodal fotograf a podělil se i o příhodu, na kterou nevzpomíná moc rád. "Jednou jsem čekal na záběr maskovaný v rákosí rybníku Chobot u Sepekova a najednou tak dva metry za mnou slyším funění. Byl to divočák, nevím, jestli velký nebo malý, ani jsem se nepohnul, natož abych se otáčel. Fakt jsem se bál. Samozřejmě mě cítil, ale divočáci lidský pach nemají v oblibě. Tak se prase sebralo a odešlo." Výstavu pod pergolou uvedl Jaroslav Jakubec. Petra Stříže představil jako fotografa, který má za sebou výstavy v Táboře, Protivíně, několik výstav v Milevsku a má také kořeny v Křenovicích, kde jeho předci pocházeli z kovárny Hemrových na návsi.

[ chystá se ] 
Zájezd na představení Starci na chmelu
Dům kultury Milevsko pořádá zájezd na představení Starci na chmelu, které se uskuteční na letní scéně na Vyšehradě. Chmelová brigáda, první láska, rozechvění a také zklamání. Nadčasový příběh půvabné Hanky a čestného Filipa zarámovaný nestárnoucími melodiemi. Legendární lovestory po 60 letech od filmové premiéry exkluzivně pod širým nebem na letních scénách. REZERVACE a prodej vstupenek probíhá v provozní době kanceláře DK Milevsko, případně na telefonu 383 809 201 nebo emailu produkce@milevskem.cz. INFORMACE - odjezd bude v 17:30 hodin od DK Milevsko - předpokládaný návrat je okolo půlnoci - představení trvá 2:10 hod. včetně přestávky - představení se koná za každého počasí, v případě deště pořadatel nabízí pláštěnky - je zakázáno na představení používat deštník CENA - cena 850 Kč zahrnuje vstupné a doprvané - nabízíme limitovaný počet vstupenke bez dopravy za pouhých 500 Kč OSOBY A OBSAZENÍ Filip: Ivan Lupták / Peter Pecha Hanka: Berenika Kohoutová / Petra Kosková Honza: Jan Meduna / Petr Ryšavý Profesorka: Zlata Adamovská Předseda JZD: Josef Carda / Oldřich Navrátil Kateřina, jeho žena: Linda Fikar Stránská Božka: Andrea Holá / Vendula Příhodová Véna: Jan Fanta / Richard Pekárek Pepa: Lukáš Adam / Filip Hořejš Studenti na brigádě: Jarka: Petra Kosková / Kateřina Viktorka Steinerová Marta: Tereza Marková / Berenika Suchánková Eva: Veronika Morávková / Michaela Novotná Fanda: Viktor Novák / Lukáš Randák Ota: Tomáš Drobil / Petr Faltus Kytaristé: Vojtěch Havelka / Kryštof Mende / Pavel Režný / Petr Ryšavý / Peter Strenáčik

[ názory ]