Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Klášterní bazilika v Milevsku zněla nedělním koncertem / 03.04.2024
Sváteční dny v Milevsku zpříjemnil koncert v klášterní bazilice, který v neděli 31. března odpoledne pořádala Charita Písek. Výtěžek z dobrovolného vstupného pomůže financovat provoz azylového domu pro maminky s dětmi ve Veselíčku. O hudební program složený z klasických skladeb, lidových i populárních melodií se postarali Milevský dětský sbor a žáci Základní umělecké školy v Milevsku se svými učitelkami.
Kocert zahájil mladý saxofonista Michal Komárek Mozartovou symfonií č. 40 g moll za klavírního doprovodu své učitelky Gabriely Molové. Následovalo vystoupení Milevského dětského sboru, který řídila Gabriela Molová a na klavír doprovázela Marie Farová. Blok písní začal známou Modlitbou z autorské dílny Ondřeje Gregora Brzobohatého a končil neméně známým křesťanským vyznáním Rozdávejme lásku svou. Mezitím sbor potěšil lidovými písničkami i Zpěvy lidu českého v úpravě Jana Maláta.

V sólových vystoupeních se pak představili flétnistka Vanesa Peterková a v premiéře před publikem malý trumpetista Šimon Fara, oba doprovodila na klavír Marie Farová. Pavlína Křížová zahrála na příčnou flétnu písničku ze známé pohádky Ledové království a Michal Komárek přidal Grobanovu skladbu You raise me up, tyto mladé muzikanty doprovázela na klavír Gabriela Molová. Na závěr se posluchači dočkali i vystoupení dvou klarinetistů - Šarloty Jacikové a Jana Červenky, které na kytaru doprovodila učitelka Barbora Ondrušková Nedvědová.

Návštěvníci si mohli zasoutěžit o voucher do klášterní kavárny v Latinské škole, kam také část z nich hned po koncertu zamířila. Příjemné počasí umožňovalo i venkovní posezení u kavárny po hudebním zážitku.
Prodejna Kompas           
Fotograf Petr Stříž vystavil v Křenovicích přírodu - živou i neživou, po velkém požáru u Jetětic / 03.04.2024
Pod pergolou hospůdky U Hořejších v Křenovicích na Písecku se o velikonoční neděli odpoledne otevřela výstava milevského fotografa Petra Stříže. Začal tak osmý ročník akce Léto s fotografií.
Hostinská Jana Hořejší, která v obci připravuje celou řadu kulturních akcí, pravidelné každoroční výstavy fotografů organizuje s píseckým fotografem Jaroslavem Emanuelem Hüblem. Během osmi let se tu prezentovalo na dvanáct fotografů. Součástí je pokaždé vernisáž s občerstvením a sousedské posezení.

Petr Stříž je členem milevské fotografické skupiny Cvakycvak, jeho kolega ze skupiny Vladimír Kotrba na vernisáž také přijel. Na výstavě v Křenovicích vystavuje Stříž fotografie z přírody. Výstava má název Příroda. Živá a neživá. Na jedné straně pod pergolou byly zavěšeny na šňůře záběry ptactva a jihočeské krajiny, na druhé straně jsou záběry z požářiště po největším lesního požáru desetiletí, který vypukl loni v červenci u Jetětic.

Petr Stříž se vydal na místo požáru zhruba po týdnu. Na snímcích je vidět zmar, ale současně i úžasná obrodná síla přírody, kde už po pár dnech prorůstá spáleništěm nová tráva. Ke snímkům živé přírody prozradil, že na záběry ptáků čeká někdy celé hodiny. "Je to docela náročné. Musíte mít techniku a používám i maskovací oblek, takzvaného Hejkala. V tom vás fakt nikdo nevidí," zmínil autor snímků a k pobavení účastníků vernisáže Jana Hořejší vyběhla v kostýmu Hejkala.

Ptáky prý láká i na krmení. "Někdy seženu chcíplou slepici a čekám, jestli přijde dravec," dodal fotograf a podělil se i o příhodu, na kterou nevzpomíná moc rád. "Jednou jsem čekal na záběr maskovaný v rákosí rybníku Chobot u Sepekova a najednou tak dva metry za mnou slyším funění. Byl to divočák, nevím, jestli velký nebo malý, ani jsem se nepohnul, natož abych se otáčel. Fakt jsem se bál. Samozřejmě mě cítil, ale divočáci lidský pach nemají v oblibě. Tak se prase sebralo a odešlo."

Výstavu pod pergolou uvedl Jaroslav Jakubec. Petra Stříže představil jako fotografa, který má za sebou výstavy v Táboře, Protivíně, několik výstav v Milevsku a má také kořeny v Křenovicích, kde jeho předci pocházeli z kovárny Hemrových na návsi.
Prodejna Kompas           
Milevské maškary 2024 / 21.02.2024
Tradice Milevských maškar sahá až do roku 1862. Z tohoto roku pochází zmínka o veselém masopustu, jehož hlavní postavou je bůh vína Bakus, každoročně v závěru masopustu popravený a poté znovuzrozený. Spolek Milevské maškary od roku 1862 počítá 162 letou tradici, i když během světových válek nebo v nedávné době kvůli pandemii koronaviru měly maškary odmlku. Za první republiky byly i zakázané, když si dělaly šoufky z vrchnosti. Právě kvůli těmto vtípkům - třeba z nedostatku toaletního papíru nebo kvůli různým jinotajům, jezdili natěšení lidé na Milevské maškary i za minulého režimu. Dnes už milevský masopust politickou satiru v podstatě opustil. Není ale o to méně oblíbený. Letos organizátoři zaregistrovali 724 masek a 5233 platících návštěvníků. Lidé si užívali veselí a bohatého programu.

Prodejna Kompas           
Byli jsme na Letné / 24.06.2019
Český národ se probudil z apatie. Zdá se, že už mu není jedno, kdo mu vládne. Přibývá lidí, kteří nejsou ochotni vyměnit pravdu a svobodu za mísu čočovice. Premiér pořád nechápe, o co těm lidem jde. Vždyť jim zvýšil mzdy a snížil jízdné ve vlaku i v autobuse. Pravda, zaplatí si to sami ze svých daní, ale to si přece většina voličů neuvědomuje. O co demonstrantům vlastně jde a kdo jim platí cestovné, techniku a služby? Vždyť ty demonstrace musí být ohromě prodělečné! Bohužel premiér sice umí zacházet s penězi, ale pojmům jako čest, pravda, slušnost nebo svoboda nerozumí, a proto nemůže porozumět ani požadavkům demonstrantů. Proto český "Crime Minister" se slušnými lidmi těžko domluví. A slušných, statečných a obětavých lidí je v našem národě hodně, jak se ukázalo v neděli na Letné. Čím dříve si to politici uvědomí, tím lépe pro ně.
Pavel Bolek           
Demonstrace pokračují / 13.06.2019
V úterý 11.6.2019 se na milevském náměstí sešlo opět více než 100 lidí, aby vyjádřili svůj odpor proti jednání trestně stíhaného premiéra Babiše. Upozornili na to, že premiér do důležitých státních funkcí dosazuje lidi, kteří jsou loajálnější k němu osobně než ke svému státu. Zprávu EU kritizující jeho osobní střet zájmů lživě nazývá útokem na Českou republiku. Pouze kvůli masovým protestům občanů se zatím neodhodlal vyměnit nejvyššího státního zástupce. Příklady zneužití moci vítězem svobodných voleb známe z historie fašismu a komunismu. Pojistkou proti tomu je statečný odpor velkého počtu občanů. Proto se účastníci rozhodli podpořit svou účastí další demonstraci, která se bude konat v neděli 23.6.2019 od 16:30 v Praze na Letné. Z Milevska bude vypraven autobus, odjezd z náměstí je 23.6.2019 ve 13:30h. Pokud plánujete autobus využít, dejte včas to vědět na mail <A href=mailto:majkalal@seznam.cz?subject=Autobus_Praha>majkalal@seznam.cz</A>
Pavel Bolek           
Babiše nechceme / 29.05.2019
V úterý 28.5.2019 se na milevském náměstí Edvarda Beneše opět sešlo více než 100 občanů Milevska a okolních obcí na demonstraci proti počínáním premiéra Babiše. Trestně stíhaný premiér se snaží ovlivnit justici výměnou ministrů, dotuje soukromou firmu Agrofert ze státních peněz nekrytých dotacemi EU, jedná přezíravě s novináři a občany, kteří s ním nesouhlasí a poškozuje pověst České republiky v zahraničí. Demonstranti informovali místní občany o průběhu velké demonstrace v Praze na Václavském náměstí a vyjádřili přesvědčení, že pravdou, odvahou a obětavostí lze ještě demokracii v naší zemi zachránit i proti vůli premiéra, který disponuje ekonomickou a státní mocí, kvalitním marketingem a sdělovacími prostředky. Organizátoři vyzvali občany, aby pokračovali v protestech, dokud bude českým premiérem trestně stíhaný agent StB.
Pavel Bolek           
Benešovou nechceme / 14.05.2019
Více než 80 občanů Milevska a okolních obcí se sešlo v pondělí 13.5.2019 na milevském náměstí, aby vyjádřili svůj nesouhlas se jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Důvodem je obava, že Marie Benešová neskýtá záruku nezávislosti soudů a státních zástupců. V minulosti úzce spolupracovala s podvodníky zapletenými do akce ROP Severozápad a podala trestní oznámení na lidi, kteří na jejich podvody upozornili. Velmi znepokojující je také to, že Marii Benešovou jmenoval ministryní spravedlnosti premiér Babiš den poté, co Policie ČR navrhla jej obžalovat z trestného činu dotačního podvodu.
Demonstranti podpořili požadavky hnutí Milion chvilek pro demokracii, reprezentovaného Mikulášem Minářem, a dokázali, že jsou schopni obětovat svůj čas i pohodlí pro záchranu demokracie v naší zemi.
Pavel Bolek           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]