Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Na Klokotech proběhlo setkání kůrových sborů / 02.06.2013
Tábor/Klokoty – v sobotu 25. května přivítal místní pan farář a místní skvělý varhaník Ladislav Šotek všechny účastníky setkání kůrových sborů. Ve 13.30 hod. se představil sbor ze Slabčic, potom nastoupili zpěváci z Jistebnice s varhanicí Janou Maděrovou. Následoval milevský sbor pod vedením Kateřiny Dvořákové, zpěváci ze Sepekova s varhaníkem Janem Cihlářem a domácí sbor z Tábora, pod vedením Heleny Boučkové, s varhanním doprovodem L. Šotka. Setkání bylo zakončeno společnou písní a následným občerstvením v domě Emauzy. Místní ženy připravily pro všechny přítomné bohaté občerstvení. Na závěr setkání všech těch, kteří se snaží, aby naše kostely nezůstaly němé, zazněly i lidové písničky. Zpíval sbor mnoha desítek hlasů. Bylo to i jakési poděkování za vlídné přijetí a za bohaté občerstvení. Všichni se shodli, že se již těší na další setkání v roce 2014, které by mělo být tentokrát ve Slabčicích v kostele sv. Josefa.
Farní charita Milevsko           
Koledníci dostali pamětní listy / 20.05.2013
Farní charita Milevsko pozvala (ve středu 15.5.) na přátelské setkání koledníky z Milevska a Sepekova, kteří jí pomáhali při realizaci letošní Tříkrálové sbírky. Celkový výtěžek byl rekordní jak celorepublikově (76,97 mil.Kč), v českobudějovické diecézi (4,025 mil. Kč) , tak i v přímo v Milevsku a okolních obcích, kde se vybralo 89.764,- Kč, což je téměř o 24tis. více než v loňském roce (2012). Pro malé i velké koledníky byly připraveny pamětní listy a pro dospělé také sladká pozornost proto, aby se necítili opomíjeni. Hlavně dětem byla v krátkosti představena charita jako organizace, i to, jaké projekty jsou realizovány v Milevsku i okolních charitách. Připomněli jsme klíč, podle něhož se vykoledované prostředky přerozdělují a používají (65 % se vrátí tam, kde bylo koledováno, 15 % jde na projekty diecézních charit – českobudějovická má projekty v Bělorusku, Zimbabwe, v Rumunsku, 10 % humanitární pomoc /zemětřesení, povodně…/, 5 % projekty charity ČR a 5 % režie sbírky). Bylo připraveno malé pohoštění, kde jsme se vzájemně poznali a při čaji či kávě zavzpomínali na zážitky z koledování. Shodli jsme se, že opravdu velká většina vzpomínek byla pozitivní. Čas si udělali i dva duchovní, kteří nám pomáhali – P. Jakub, který tříkrálovou sbírku zahajoval a P. Mikuláš, který s dětmi dva dny koledoval v Sepekově. Zpestřením byla krátká prezentace P. Jakuba s vyprávěním o jeho nedávném pobytu v Mexiku. Shodli jsme se na tom, že už se vlastně na příští tříkrálovou sbírku těšíme. Vždyť příchod tří králů, kteří přinášejí radostnou zvěst a požehnání do domu, je pro mnohé milý rituál, bez kterého si začátek nového roku ani neumějí přestavit.
Alena Růžičková, Farní charita Milevsko
Farní charita Milevsko           
Hudební sklepy - Luboš Pospíšil 10.5.2013 / 15.05.2013
Letošní Hudební sklepy byly štědré na různá výročí a jubilea. Ne jinak tomu bylo s květnovým koncertem písničkáře Luboše Pospíšila, který si v těchto dnech připomíná 30 let sólové dráhy (dříve C&K Vocal) a vydání první samostatné desky Tenhle vítr jsem měl rád. Repertoár koncertu se tak nesl ve znamení průřezu tvorby Luboše Pospíšila od první "sólovky" až po úplné novinky. Při největších hitech si část posluchačů Galerie M decentně pobrukovala refrény, ale při závěrečném Bludišti si již tradičně zpívali téměř všichni text Pavla Šrůta:

"...zapomeňte na starosti, na svůj všední den
pojďte s námi do bludiště, nevyjdete ven
koukejte, už nejste sami, jsme tu všichni samí známí
koukejte, už nejste sami, nechce se nám ven..."

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Je důležité šetřit časem / 15.05.2013
Hostem v Latinské škole – tentokrát ve středu 24. dubna 2013 byla Věra Čáslavská (* 3.5.1942). Bývalá česká sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka, sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Českoslovenka. Po sametové revoluci byla v letech 1990-1996 předsedkyní Československého olympijského výboru a v letech 1995–2001 také členkou Mezinárodního olympijského výboru.
K nám do Milevska zavítala s malým zpožděním, přijela rovnou z Plzně, kde měl prezentaci film dokumentaristky Olgy Sommerové „Věra 68“. Pustila se do vyprávění s vervou a nenuceně. Je ze čtyř dětí, měla bratra a dvě sestry – tanečnice. Maminka posílala děti do nejlepších škol, do baletu. Nejmladší Věra byla všestranná, dělala atletiku, krasobruslení, balet. Vzpomínala na svůj první oranžový trikot, podle něj jí říkali „pomeranč“. Se sportovní gymnastikou začala pozdě, až v 15ti letech, díky Evě Bosákové. Po prvním neúspěchu na Mistrovství světa následovala již samé úspěchy. Čáslavská vybojovala celkem sedm zlatých a čtyři stříbrné medaile. Už v roce 1960 se v Římě na olympiádě zamilovala do Japonců, to jí vydrželo dodnes. Dokonce dostala darem originální samurajský meč, který je pro ni cennější než medaile. Její sportovní kariéra byla závratná. V roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov, její jméno na seznamu bylo impulzem pro další podpisy. Okupace 21. srpna ji zastihla na soustředění v Šumperku, signatáři charty se museli ukrýt, tak ji odvezli do chaty v lese, kde byla dva týdny. Pak ale odjela s delegací na olympiádu do Mexika. Nastala normalizace. Tehdejšímu vedení bylo trnem v oku to, že se Věra v Mexiku vdala( za Josefa Odložila) v kostele, a i to, že vyhrála nad sovětskými reprezentanty. Pak psala knihu, byl problém ji vydat, všichni se od ní odtahovali, byla vyloučena z ČSTV, političtí představitelé ji marně přemlouvali, aby svůj postoj změnila, nemohla sehnat práci, dělala uklízečku apod. Po roce 1989 se začala politicky angažovat, prezident Havel jí nabídl dokonce funkci primátorky Prahy. To odmítla, ale pracovala na Hradě jako poradkyně . Vzpomínala, jaké to bylo hektické období, na všech důležitých postech byli stále komunisté, bylo těžké někomu věřit, po době temna si lidé chtěli postěžovat, psali prezidentovi, ona byla takový filtr, všechny dopisy četla a snažila se na ně odpovídat. V práci trávila i patnáct hodin. Pak nastaly psychické problémy, dokonce chtěla skoncovat se životem. Požádala Olgu Sommerovou o natočení jejího rekviem – z tohoto záměru vznikl již zmiňovaný celovečerní dokument.
Čáslavská má tříletou vnučku Matyldu. Prozradila nám také to, že si Stáňu Suchanovou, která ji tři roky naháněla k uskutečnění tohoto pořadu, představovala jako nějakou jezinku bezinku. Ale byla příjemně překvapena a ocenila Stáninu vytrvalost . Závěrem ještě vyprávěla spoustu historek o Emilu Zátopkovi, kterého měla velice ráda, řekla „ byl to výborný člověk, parťák a talent na jazyky“. Od něho ví, že je důležité šetřit časem, ani jedna vteřina se nevrátí.
Alena Růžičková
Farní charita Milevsko           
Pouť do Dubí za Otcem biskupem Janem Baxantem / 10.05.2013
Milevsko – Už v pět ráno ve středu 8.května2013 vyjížděl plně obsazený autobus poutníků z Milevska a okolí na dalekou cestu, až do podhůří Krušných hor. Duchovní doprovod poskytoval děkan Jakub Berka a trvalý jáhen Augustin Jarolímek. Organizačně vše zajišťoval Jan Neužil, kostelník kostela sv. Bartoloměje v Milevsku. Cesta rychle ubíhala s modlitbou i mariánskými písničkami. Cílem naší cesty bylo Dubí – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Tato trojlodní bazilika ve stylu benátské gotiky působila i díky stavebním materiálům (mramor) v krajině Podkrušnohoří velmi exoticky. Jelikož jsme zde byli brzy, stihli jsme navštívit ještě poutní místo Bohosudov, který je součástí městečka Krupka asi 8 km severovýchodně od Teplic. Jeho dominantou je barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné (1701-1706) , obkroužená ambitem se sedmi kaplemi, novou rezidencí a školní budovou. Vnitřní zařízení s krásným baldachýnovým oltářem a nádhernou kazatelnou pochází z 1.pol. 18. st.. Skvělou akustiku chrámu si vyzkoušely zpěvačky milevského kůrového sboru, jejichž hlasy a písně nám ještě několikrát ten den zpříjemnily čas. Vždyť kdo zpívá, dvakrát se modlí ! Pak už jsme se přesunuli opět do Dubí, kde se již připravovala mše sv., kterou sloužil Otec biskup Jan Baxant. Splynuli jsme s množstvím poutníků z Čech i z Moravy, kteří připutovali 10 autobusy. Mše sv. byla krásným zážitkem a všichni jsme si odnášeli požehnání i pro naše rodiny doma. Otec biskup byl velice spontání a milý. Organizaci celé akce zaštiťoval místní farář P. Patrik, neboť mší sv. program zdaleka nekončil. Po ukončení bohoslužby se všichni přítomní autobusy přemístily do Novosedlice na farskou zahradu, kde bylo připraveno bohaté občerstvení pro všechny poutníky. Stoly, lavice, káva, čaj, voda, klobásy, koláče, bábovky, řezy….. bylo to skutečně úžasné. Mraky se honily po obloze, ale nad námi drželo NEBE ochrannou ruku, ani kapka nespadla. Pět set lidí by se hned tak nikam neschovalo. Došlo i na lidové písničky se šikovným harmonikářem, který chodil mezi námi. Po výtečném občerstvení jsme po 15. hodině přejeli do cisterciáckého kláštera Osek z 12. století. Prohlédli jsme si trojlodní baziliku (barokní přestavba), kapitulní síň, křížovou chodbu, přesbytář i refektář. I tady po výkladu naše zpěvačky zazpívaly několik písní a Bavorské litanie. Byla to příjemná tečka za celodenním putováním. Zpáteční cestu nám vyprávěním o své návštěvě Mexika zpříjemnil P. Jakub. Krátce po 21.hodině jsme šťastně dojeli do Milevska, duchovně posíleni a s vědomím, že ta dlouhá cesta za to stála.
Alena Růžičková
Farní charita Milevsko           
Hudební sklepy Jan SAHARA Hedl 19.04.2013 / 25.04.2013
Dalo by se to nazvat černým pátkem v Milevské kultuře. Nejdříve byl (údajně ze zdravotních důvodů) zrušen v bazilice plánovaný koncert Lenky Filipové. Část obecenstva se přesunula na Hudební sklepy do Galerie M, a tak i když to zpočátku nevypadalo, bylo zase plno. Na všechny čekal opravdu nevšední zážitek. Stárnoucí rocker Sahara během pětatřiceti minut předvedl, co s muzikantem během pár let, řečeno slovy Rolling Stones, může učinit Sex, Drugs & Rock´ n´Roll...

(Jo, a teď jsem se dozvěděl, že Péťa Spálený zítřejší již jednou odložený koncert taky zrušil.)

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Čápi už jsou na komíně / 24.04.2013
K jaru patří přílet stěhovavých ptáků, tedy vracejí se i čápi. Na komín bývalého pivovaru u milevského kláštera se tento párek vrací každoročně.
Farní charita Milevsko           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]