Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Vladimír Mišík & ČDG / 08.06.2012
Sezónu Hudebních sklepů zakončil v životní formě zpívající Vladimír Mišík & ČDG. "Čuďák" hrál tentokrát v méně obvyklém obsazení – Petr "Kulich" Pokorný (el. Kytara) a Vladimír Pavlíček (housle). Zvuk písní byl rockovější a více se tak blížil zvuku kapely Etc… Repertoár tvořily dnes již zlidovělé klasiky i nové písně z posledního alba Ztracený podzim. Po skončení koncertu se kolem muzikantů vytvořil hlouček místních pamětníků, který vzpomínal na počátky Klubu mládeže a bigbeatového hraní v nynější Galerii M.

V sezóně HS 2011/12 zahráli: Ivan Hlas Trio, Luboš Pospíšil, Vladimír Merta a Bubák, Lenka Vychodilová a David Noll, Oskar Petr a Jirka Vopava, Jiří Dědeček a Vojta Heřmánek, Karolína Kamberská a Vašek Koubek, Mark Geary (Irsko), Circus ponorka, Baťa a Malá parta.

Těžko se hodnotí, který koncert byl ten nejlepší. Jedno je však jisté: Vladimír Mišík, idol nejen naší generace, je jen jeden. Přeji mu, ať mu to ještě dlouho hraje tak, jako v nacpané Galerii M 5.června (viz foto).

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Baťa a Jirka Šváb v Galerii M / 18.05.2012
Minulý týden navštívil Hudební sklepy odchovanec starého bigbítu Petr Baťa. Přivezl si spoluhráče z domovské kapely Kalábůf něžný beat - skvělého kytaristu Jirku Slama Švába. Písničky, kde se střídali Baťovi poetické texty se Slamovými rockovými sóly, prokládal Baťa neuvěřitelnými historkami tak, jak je dovede podat jenom on. Přestože bylo horko, že by se vzduch dal krájet, celým večerem se nesl refrén jedné z písní "…vlnící se vzduch…".

Jako přídavky zazněly cover verze písní Dobrý den majore Gagrine, Ej padá, padá rosenka a na závěr jako pozvání na příští Hudební sklepy s Vladimírem Mišíkem a ČDG zazněl Špejchar Blues… (HS budou tentokrát vyjímečně v ÚTERÝ, a to 5. června!!!)

Zajistěte si své vstupenky včas, těším se na vaši návštěvu.

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Dana Batulková ví, že andělé existují / 26.03.2012
Hostem v Latinské škole byla ve čtvrtek 22. března 2012 herečka Dana Batulková, matka osmadvacetiletého Jakuba a osmnáctileté Mariánky. Otcem dětí je David Prachař, který rodinu asi před pěti lety opustil. Batulková je velice energická, sympatická žena, i když působí velice křehce. Její vyprávění bylo často okořeněno humorem i romantickými vzpomínkami. Žije na statku po prarodičích (Koloděje), v roce 2000 statek vyhořel, ale poprala se statečně s novou situací a dnes je na výsledek hrdá. Vše je zařízeno vkusně a účelně. Interiér zdobí spousta obrázků od Ivy Hütnerové, která má krásný vztah ke starým věcem. Batulková miluje její naivní kresby, protože z nich čiší láska, něha a pohlazení. Herečka věří, že existují andělé, viděla je na vlastní oči a byl to pro ni silný zážitek. Má doma také spoustu jejich sošek a obrázků. K domu patří velký sad, který se rozrůstáním stromů a keřů mění v džungli, ale i to je jedinečné a krásné. Fyzická práce je pro ni protipólem k její profesi, těší ji, když je za ní práce vidět – ale denní rutina, třeba vaření, to by ji ubíjelo.
Danu Batulkovou známe z televize, z divadla i z filmu. Hraje mimo jiné v sitcomu Comeback, kde její „Marcelka“ je velice oblíbená. Na tento seriál vzpomínala hezky, zejména na Martina Dejdara, který dokáže všechny aktéry tzv. „odbourat“. Její velký úspěch diváci zaznamenali v soutěži Star Dance III, kde se svým partnerem Janem Onderem vyhrála první místo. Podle jejích slov to bylo velice fyzicky i časově náročné, taneční vystoupení se dá přirovnat k obrovskému sportovnímu výkonu. Prozradila nám, že na začátku to chtěla vzdát, ale měla podepsanou smlouvu. Tak se trošku rouhala a přála si, aby si třeba vyvrkla nebo zlomila nohu, aby mohla smlouvu vypovědět. Nestalo se tak a dnes Dana Batulková na všechno okolo tancování vzpomíná s díky, s úsměvem a pokorou. Na otázku, jak si pamatuje texty rolí, Batulková prozradila, že zatím nemá problémy s pamětí. Mozek v krizové situaci zafunguje dobře. Dana Batulková ráda čte, má ráda severské autory (Ibsen), nemusí detektivky, ale děj, kde je příběh a kde je hloubka. Dokonce změnila názor na Shakespeara, teď má moc ráda jeho dramata.
Z dětí má radost, jsou hodné. Dcera bude maturovat, syn Jakub je podle jejích slov multifunkční (herec, muzikant,IT). Ženit se nechce a všechny dívky, s kterými měl vztah, pak zůstávají mamince. Dana Batulková se s nimi dál navštěvuje a má je ráda. Doufá, že se snad také dočká vnoučat. Ohledně úklidu v pokojích dětí se snaží nementorovat, vždy si vzpomene, jak jí v dětství přepadalo křeslo pod tíhou odkládaných svršků. Civilní projev a charisma Dany Batulkové všem přítomným udělalo večer příjemnějším.
Zdeněk Urban           
Karolína Kamberská a Václav Koubek v Milevské Galerii M / 15.03.2012
Karolína Kamberská i Václav Koubek se v pátek 9. března přesně trefili do humorně naladěného publika. Že bude veselo, slíbila Kamberská na svých stránkách již před koncertem. Její písně se nesly v duchu názvu jejího alba Hořkosladce ("Těším se miláčku / až budem šedivý / Na dlouhý večery / a rána lenivý"). Koubkovy historky o různých svých neúspěších a nedokonalostech, jimiž písničky prokládal, byly vlastně povzbudivé, v jednom ze svých rozhovorů o tom říká:

"Zjistil jsem, že když je krize, chodí na mé koncerty víc lidí. Potřebují si jakoby zafňukat. Harmonika se k tomu hodí, protože má měch, tedy duši. Hra na ni připomíná nádech a výdech. Její černé a bílé klávesy jsou protiklady, na nichž je postavený celý svět. Takže by se dalo říct, že kdo chce žít v harmonii, měl by hrát na harmoniku. Mezi písničkami vyprávím i o tom, co se mi nepovedlo, a jako bych to říkal za diváky. Díky tomu si oddychnou. Lidem přestávají stačit popové hvězdy, které nemají žádnou autorskou písničku, nikdy nezpívaly za sebe, pořád dostávají muziku a texty od někoho jiného. Mám rád, když je v písničce nějaká osobní výpověď, jsou naléhavější, palčivější, je v nich bolest, člověk, příběh."

O tom, že má s těmi hvězdami pravdu, jsme se mohli přesvědčit o den dříve při bezduchém předávání televizních "andělů"

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Huební sklepy - Oskar Petr a Jirka Vopava / 23.01.2012
Hudební sklepy zahájily rok 2012 lednovým koncertem Oskara Petra. Petra, legendu českého folkrocku a současného hitmakera, doprovodil v akustickém duu dlouholetý spoluhráč Jirka Vopava (housle, mandolína, zpěv). Zatímco v první polovině si měla zcela zaplněná Galerie M (48 posluchačů) možnost poslechnout hity jako Medvídek (v angličtině), Zmzlinář (proslavený filmem Pupendo), Krylovu Cesta je prach a dávné hity skupiny Marsyas, druhá polovina koncertu se nesla ve znamení Petrova sólového projektu Fabrica Atomica. Zejména zde vyniklo, jakou plnokrevnou, dynamickou pop-rockovou hudbu ve dvojici s brilantním rockovým a bluegrassovým houslistou Jiřím Vopavou vytváří. Hojně zaplněný sál Galerie M takovou hudbu přijal s nadšením.

Příští program:
Jiří Dědeček, pátek 10. února, kavárenské uspořádání, obsluha Vinotéka KD WINE

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Den otevřených dveří nového muzea - 7.12.2011 / 15.12.2011
Dům v areálu milevského kláštera čp. 557 přivítal prostřednictvím Pavla Šrotýře (investice, Královská kanonie premonstrátů Strahov) a P. Řehoře, superiora kláštera, návštěvníky, kteří se chtěli podívat, jak pokračují práce na rekonstrukci budovy. Zde by mělo v budoucnu sídlit milevské muzeum. V létě příštího roku by měla být budova hotova a vybavena nábytkem. Pak se budou stěhovat exponáty a připravovat expozice. Muzeum by mělo být otevřeno v roce 2013.

V současné době je hotova nová fasáda včetně nátěru, nová okna, některá i s mřížemi. Jsou provedeny odvodňovací práce, elektroinstalace, ve sklepech cihlové podlahy, topení včetně plynové kotelny na půdě, nová štuková výzdoba na stropech, navezeny dubové deskové parkety na položení podlah. Pokračují práce na sociálním zařízení aj.. Pavel Šrotýř byl skvěle připraven včetně zajímavostí z historie objektu i se seznamem, kolik rodin a obyvatel zde dříve žilo a jaké bylo jejich zaměstnání. Naposledy zde sídlila Lesní správa.

A co bude s budovou, kterou muzeum uvolní? Premostráti ji hodlají využít jako ubytovací kapacitu pro své hosty a návštěvníky, budou se zde konat setkání či přednášky s teologickou tématikou. Část muzea bude použita jako expozice sakrálního umění a dalších artefaktů vztahujících se k historii kláštera, které jsou dosud uložené v depozitáři.
Zdeněk Urban           
Podzim v Latinské škole ve znamení Ypsilonky / 11.11.2011
V rychlém sledu za sebou navštívili dva známí herci z divadla Ypsilonka Latinskou školu milevského kláštera. Nejprve přivítala paní Suchanová, která se známými osobnostmi vede rozhovory, Pavla Nového (3.11.2011), o pár dnů později jeho kolegu Jiřího Lábuse (7.11.2011).
Pavel Nový působí v Ypsilonce od září 1989, jako elév začínal v divadle v Příbrami. Přišel v tradičních kraťasech, vzpomínal na divadelní role a střídal jednu vtipnou historku za druhou. Zmínil i oblíbenou komedii S tebou mě baví svět či kultovní film s úžasnou muzikou Balada pro banditu (napsal Milan Uhde). Hovořil také o své nemoci, kdy se mu na dovolené na Krétě v září 2007 udělalo špatně a pak ještě několikrát doma v Čechách, než zcela zkolaboval (vir západonilské horečky). Pobyl dlouho na ARO v Motole (zhubl 30 kg), pak rehabilitoval v Kladrubech. Z celkového komatu a nehybnosti se dostal na invalidní vozík, pak k fr. holím a nyní chodí a opět hraje. Má silnou vůli, smysl pro humor a obrovské zázemí v rodině. Zdůraznil, jak je důležité být s nemocným, i když je na přístrojích a na okolí působí, že nevnímá. Potvrdil, že věděl, kdy jsou jeho blízcí s ním. Závěrem všem popřál „Mějte se rádi!“

Jiří Lábus, kromě angažmá v Ypsilonce (již 40 roků) , hraje v divadle Kalich, Viola a UMGELT. Jeho mladší bratr šel ve stopách otce, je uznávaným architektem. Matka byla zdravotní sestra a nikdo z rodiny k herectví netíhnul. Jiří už v dětství propadl loutkovému divadlu, herectví ho naplňuje, smích diváků mu dodává energii. Současně nyní hraje v patnácti představeních. Role se mu nepletou. Pracuje také v dabingu (např. seriál Simpsnovi) a pravidelně účinkuje v rozhlase (Rodinka). S jeho blízkým spolupracovníkem a kamarádem Oldřichem Kaiserem ho seznámila kdysi dávno Naďa Konvalinková. Je výborný bavič, diváci jeho vyprávění přerušovali výbuchy smíchu. Vzpomínal na různé recese, které prováděl i s Jaruš Hanušovou. Zmínil se o natáčení seriálu Arabela, jako Rumburaka ho poznávaly i děti v Řecku a na Thajvanu. Účinkoval i v řadě filmů (Páni kluci, Hra o jablko, Proč nevěřit na zázraky, Amerika /dostal cenu Českého lva/, Babí léto, Zapomenuté světlo a úspěšnou trilogii Slunce, seno…..). Lábus suše poznamenal, že by nebyl dobrý řidič,tak proto si nikdy nekoupil auto. Chalupu má ve Volyni. Jezdí s přáteli, autobusem, v Praze taxíkem nebo tramvají. V Ypsilonce je výborné složení herců, kteří včetně vedení (J.Schmid) mají stejný smysl pro legraci, nezávidí si a jsou jako jedna velká rodina. Každý tam musí hrát na hudební nástroj, Lábus chodil dva roky do houslí, tady to zúročil. Sport moc rád nemá, bojí se míče, ale rok a půl boxoval. Žije sám, na Štědrý den je u svého bratra. Rád vaří, na Boží hod vánoční chystá jídlo cca pro deset přátel, nejraději připravuje zvěřinu.
Zdeněk Urban           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]