Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Kvarteto Martinů zavítalo do Milevska / 01.11.2011
Komorní koncert jednoho z předních českých kvartet zazněl v úterý 25.10. v 18 hodin v Latinské škole milevského kláštera. Soubor ve složení – Lubomír Havlák – 1.housle, Libor Kaňka – 2.housle, Zbyněk Paďourek – viola a Jitka Vlašánková – violoncello – přednesl skladby Bohuslava Martinů (jméno tohoto skladatele nese název souboru), J. Brahmse a A. Dvořáka. S umělci vystoupil i klarinetista Jiří Krejčí.
Kvarteto již vystupovalo ve většině evropských zemí a pravidelně absolvuje turné po USA a Kanadě, Španělsku, Japonsku, Anglii aj. Koncertovalo na významných mezinárodních pódiích a festivalech. Kvarteto Martinů je pravidelným hostem festivalu Pražské jaro. Účinkovalo též na středoevropském festivalu Europamusicale koncertem v Mnichově. Během svého působení získalo kvarteto řadu významných ocenění. Mezi nejvýznamnější patří Cena českého komorního spolku z roku 1990, v roce 2001 získalo kvarteto zvláštní cenu Nadace B. Martinů za dlouholetou propagaci díla Bohuslava Martinů. Repertoár Kvarteta Martinů je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby. Kromě četných nahrávek pro Český rozhlas, Radio France, BBC, ARD, ORF jsou výkony kvarteta zaznamenány na CD Pantonu, Naxos, Harmonia Mundi, aj.
Zdeněk Urban           
Strach z letadla mě v Mongolsku přešel / 01.11.2011
Do výčtu známých osobností, které navštívili Latinskou školu milevského kláštera přibyl v pondělí (31.10.) v podvečer herec Rudolf Hrušínský. Syn legendárního a nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského staršího a otec Rudolfa Hrušínského mladšího, také herce (Disko příběh, Svatba upírů a další). Hercův prostřední syn pracuje v módním řetězci Kenvelo a nejmladší syn žije v cca šest let v Římě, kde většinou provází turisty, zná několik jazyků. Výchovu dětí přenechával dnešní host Latinské školy té spolehlivější polovičce – manželce. Má velkou radost z ročního vnuka od prostředního syna.
Herec, odkojený Vltavou, vzpomínal na krásné doby, kdy chytil blízko Podolského mostu stoji první rybu-sumečka. Jižním Čechám je věrný dodnes. Po napuštění Orlické přehrady přesídlili s rodiči do Plané nad Lužnicí, kam jezdí i v současné době. Řeka a voda mu učarovala. Rybaření má rád, zdědil tuto lásku po svém otci, který nechodil na ryby, ale k vodě. Občas i rybu přinesl, ale důležitější byl odpočinek, nálada a krása na březích řeky. Se svojí rybářskou vášní se Rudolf Hrušínský dostal již 8x do Mongolska. Vyprávěl o nekonečných stepích, čisté vodě v řekách, obrovských rybách. Na území Mongolska (rozloha srovnatelná s Evropou) žijí dva milióny obyvatel, z toho milión v hlavním městě Ulanbátaru. Je vzácné tam potkat člověka, vzdálenosti jsou tam pro nás nepředstavitelné, Lidé jsou chudí, vše co mají se jim často vejde pod sedlo koně. Ale jsou velice přátelští, pohostinní a přívětiví. V zimě i v létě chodí stejně oblečení, přesto, že rozdíl teplot je až 60 stupňů Celsia. Jako dopravní prostředek se občas musí použít letadlo, malý dvouplošník. Na vlastní oči Hrušínský viděl, jak z něho padaly šrouby, piloti byli lehce společensky unavení. Přesto let v úzkých kaňonech zvládli, v Mongolsku ho strach z letadla přešel. Nádherná je tam i noční obloha posetá hvězdami. Je tam čistý vzduch a skutečná tma, takže hvězd se vidí mnohonásobně více než v našich podmínkách.
Hrušínského baví i malování, ale nemá mnoho času. Vlastní obrazovou galerii v Plané nad Lužnicí. Zmínil se o reportáži v televizi, kde byl nařčen redaktorkou Neumanovou, že se tam prodávají falsa. Bylo to na základě dopisu, podepsaného Big Bimbas. I přesto, že dvakrát prohlásili soudní znalci, že jsou díla v pořádku, je těžké se pomluvám bránit.
Herec vzpomenul na hru Jak jsem obsluhoval anglického krále, kterou společně sehráli tři generace Hrušínských v Činoherním klubu . Doba dvacetiletého působení v tomto divadle byla pro něho velice krásná. V současné době hraje asi opět dvacet roků v divadle Bez zábradlí, kde je ředitelem Karel Heřmánek. Již mnoho let se tam (mimo jiné) reprízují dvě představení v režii Jiřího Menzla – Blbec k večeři a Kdes byl dnes v noci, neustále je velký zájem diváků a ani herce to po cca 12 letech neomrzelo. S láskou vzpomíná na všechny Menzlovy filmy (Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková, Postřižiny). Přiblížil hrůzu, kdy musel ležet v kolejišti a plivat na nad ním projíždějící vlak - na osmičku, ve filmu Knoflíkáři. Nepříjemné také bylo vytvoření sádrového odlitku nesmrtelného Drápalíka (Vesničko má středisková). Tento těžký odlitek dostal jako dar k narozeninám, bohužel při povodních roku 2002 se mu rozmočil.
V současné době žije dvacet km od Prahy u Berounky. Z rodinné vily se odstěhoval po smrti rodičů. Má mladšího bratra Jana, který je také hercem a zároveň ředitelem Divadla na Jezerce. Miluje spisovatele Otu Pavla, čte jeho povídky. Dokonce on sám napsal tři knížky, opět o rybách, ve spolupráci s Jiřinou Doležalovou a Ivem Slámou. Rád cestuje, zvláště po Asii, navštívil i Čínu, Thajsko, Filipíny, Nepál. Rád by se ještě někdy podíval do Tibetu. Z Rudolfa Hrušínského je cítit pokora i člověčenství.
Zdeněk Urban           
Princ navštívil Latinskou školu / 27.10.2011
Latinská škola se může pochlubil návštěvou další známé osobnosti. Ve středu 12. října se divákům představil herec Jan Čenský. Přesto, že měl být shodou náhod a nemilým nedopatřením současně v Říčanech, svoji úlohu splnil znamenitě. Ačkoli spěchal, návštěvníky Latinské školy neošidil, sršel vtipem a veselé historky z prostředí divadla či filmu sypal z rukávu. Vzpomínal i na své dětství, které prožil v Orlických horách. Jeho rodiče byli sečtělí. I on sám píše povídky, dvě dokonce přečetl a musel si půjčit brýle. Se smíchem podotkl, že mu prý oční lékař diagnostikoval stařeckou vetchozrakost. Čenskému bylo letos v květnu padesát roků. Má jednoho syna Matyáše ( 21 let).
Jan Čenský se rok učil vazačem knih, poté vystudoval hudebně dramatickou konzervatoř. Jeho první divadelní rolí byl mravenec z Čapkovo Ze života hmyzu. Před kamerou debutoval ve filmu režiséra Filipa Džungle před tabulí, následovaly Zkoušky z dospělosti režiséra Adamce. V současné době účinkuje s mnohadílném seriálu Ordinace v růžové zahradě. Přiblížil, jak se natáčejí scény na operačním sále, kdy asistenti mají v lednici nakoupeno vepřové a vinnou klobásu a těmito náhražkami dokážou naaranžovat třeba otevřenou břišní dutinu pacienta. V divadle nyní zkouší hru Hodný pan doktor, která se skládá z devíti Čechovových povídek. Miluje divadlo i kouzlo jeviště a razí heslo, že svět chce být klamán. Velice obdivuje Radoslava Brzobohatého. Zvláště děti jej znají ze spousty pohádek, kde často ztvárnil postavu prince (Princové jsou na draka, Bílá kočička, O princezně, která ráčkovala a další).
Jeho další láskou je sport, věnuje se také moderování, kde je úspěšný, např. při volbě Miss České republiky.
Zdeněk Urban           
Tělocvičná akademie TJ Sokol Milevsko 2011 / 11.02.2011
Tělocvičná jednota Sokol Milevsko uspořádala ve čtvrtek 10.2.2011 dvě dopolední a jedno večerní představení Tělocvičné akademie. Celkem 250 cvičenců všech věkových kategorií předvedlo zajímavé skladby a ukázky cvičení oddílů všestrannosti, sportovní a moderní gymnastiky. Kapacita sportovní haly (400 diváků) na všechna 3 představení byla vyprodána.

Dopolední představení navštívila redaktorka ČT24 Kristýna Vrkočová a natočila z něj krátkou reportáž. <A href="http://www.ct24.cz/regionalni/115135-milevskemu-sokolu-je-dvacet-let/" target=_blank>Najdete ji zde.</A>

<A href="http://www.jihocesketydeniky.cz/fotogalerie/galery/152" target=_blank>Fotografie provedení jednotlivých skladeb najdete zde.</A>
Pavel Bolek           
Nový starosta a rada Města Milevska / 11.11.2010
Ve středu 10.listopadu 2010 se v Domě kultury v Milevsku konalo ustavující zasedání nově zvoleného Zastupitelstva Města Milevska. Zastupitelé zvolení za strany, které se deklarovaly jako pravicové (ODS, TOP09, Svobodní), přestože měli v zastupitelstvu většinu, se spolu nedokázali dohodnout. Proto byli do 7-členné Rady Města Milevska zvoleni 3 zástupci ODS a 4 zástupci ČSSD.

Rada Města Milevska bude od 10.11.2010 pracovat ve složení:

Zdeněk Herout (ODS) - starosta
Martin Třeštík (ČSSD) - místostarosta
Zdeněk Hobzek (ODS) - radní
Ivana Stráská (ČSSD) - radní
Martin Kupec (ODS) - radní
Vlasta Machartová (ČSSD) - radní
Václav Pavlečka (ČSSD) - radní
Pavel Bolek           
Výsledky komunálních voleb 2010 v Milevsku / 18.10.2010
O víkendu jsme si zvolili tyto zastupitele:

Zdeněk Herout, ODS
Zdeněk Hobzek, ODS
Marie Jelenová, ODS (11.místo na kandidátce ODS)
Michal Polanecký, ODS
Martin Kupec, ODS
Jaroslav Peták, ODS

Ivana Stráská, ČSSD
Martin Třeštík, ČSSD
Václav Pavlečka, ČSSD
Ladislav Macháček, ČSSD
Vlasta Machartová, ČSSD (14.místo na kandidátce ČSSD)

Pavel Procházka, TOP09
Lubomír Šrámek, TOP09
Oldřich Kofroň, TOP09

Bohuslav Beneš, KSČM
Jiří Kotalík, KSČM
Jitka Kofroňová, KSČM

Ivan Radosta, Svobodní
Miroslav Doubek, Svobodní

Miroslava Pučelíková, KDU-ČSL

Marie Polívková, VV

Všem zvoleným blahopřeji a těším se, že budou naše město spravovat moudře a nezištně!
Pavel Bolek           
Předvolební utkání kandidátů do městského zastupitelstva / 11.10.2010
Ve středu 6.října večer se v milevském Domě kultury uskutečnilo historicky první předvolební utkání kandidátů do městského zastupitelstva. Každou ze sedmi stran reprezentovali dva kandidáti. Zastoupené byly strany KDU-ČSL, Top09, ČSSD, ODS, KSČM, VV a Svobodní. Utkání moderovala redaktorka Milevských novin Libuše Kolářová.

V úvodu každá strana představila svůj volební program. Mezi programy jednotlivých stran přitom nebyly velké rozdíly. KDU-ČSL se chce více zaměřit na komunikaci s veřejností, TOP09 chce podporovat všechny generace, ČSSD nabízí svoje odborníky, ODS plní volební sliby, KSČM nehledá politiku, ale věcná řešení, Věci veřejné se zaměří na pořádek a bezpečnost a Svobodní na lepší hospodaření s městskými penězi.

V dalším bloku kandidáti odpovídali na dotazy moderátorky a nakonec na dotazy publika. Diskuse byla věcná a otevřená, dotazy byly pro každou stranu specifické. Odpovědi kandidátů už tolik ne. Většina kandidátů byla již v současném zastupitelstvu nebo dokonce v radě. K jejich vzájemnému rozlišení by proto přispělo, kdyby řekli, která rozhodnutí stávajícího zastupitelstva nebo rady při hlasování nepodpořili, nebo naopak prosadili proti vůli svých konkurentů. Takový dotaz však bohužel nezazněl.

V závěrečném bloku každá strana zopakovala svoje hlavní volební heslo.

Celkový velmi dobrý dojem z besedy i z komunikačních schopností většiny kandidátů trochu kazila malá účast obecenstva - přišlo jenom asi 70 občanů. Ostatní už buď mají jasno koho volit, nebo se k volbám nechystají.
Pavel Bolek           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]