Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Starostka uvažovala o svobodě člověka / 08.12.2004
Oslava Dne vzniku samostatného Československa 28. října proběhla letos za účasti hostů z Francie - starostů a školských pracovníků z bretaňského kantonu Guichen, jejichž návštěvu zaštítila Evropská unie. V Domě kultury večer někteří z nich vystoupili s vlastním projevem, v němž zdůraznili především důležitost spolupráce mezi evropskými regiony.
Oslava Dne vzniku samostatného Československa 28. října proběhla letos za účasti hostů z Francie - starostů a školských pracovníků z bretaňského kantonu Guichen, jejichž návštěvu zaštítila Evropská unie. V Domě kultury večer někteří z nich vystoupili s vlastním projevem, v němž zdůraznili především důležitost spolupráce mezi evropskými regiony.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Petrovický kostel má opravenou věž / 08.12.2004
Kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích po úspěšné říjnové kolaudaci může pochlubit nově opravenou věží, do které byl uložen Památečný list, obsahující historická data o této památce (postavené roku 1270). Podle starostky Obecního úřadu v Petrovicích Marie Křížové byla oprava provedena ke spokojenosti všech.

“Během kolaudace se tu sešly všechny zainteresované subjekty, mimo jiných také zástupci církve a kulturního referátu. Nyní připravujeme druhou etapu úprav kostela, při které má dojít k rekonstrukci krovů, stropu a nosných konstrukcí, které jsou v dezolátním stavu, takže můžeme mluvit i o nebezpečí úrazu v případě, kdy by byl objekt nechán napospas času. Památkáři vnímají opravu jako velice nutnou,” řekla.

Obec Petrovice, ačkoliv není majitelem objektu, považuje kostel za dominantu obce, a proto vyčlenila prostředky na finanční projekt. Podporu mu vyjádřil Referát kultury Okresního úřadu v Příbrami.

Starostka počítá s tím, že další rekonstrukce si vyžádají přibližně dvakrát tak vyšší částku, než byla vyčleněna na opravu věže, tj. kolem čtyř milionů korun. Do sbírky se však mohou zapojit všichni občané, kterým budoucnost petrovického kostela leží na srdci. Finanční částky lze odevzdávat na obecním úřadě nebo přímo v kostele.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Do Sudoměřic se slétli draci / 08.12.2004
Už potřetí uspořádalo občanské sdružení Tatrmani ze Sudoměřic u Bechyně v sobotu 30. října drakyádu. O trofej s názvem Černý pohár se tu ucházelo osmnáct soutěžících z různých koutů republiky.
Už potřetí uspořádalo občanské sdružení Tatrmani ze Sudoměřic u Bechyně v sobotu 30. října drakyádu. O trofej s názvem Černý pohár se tu ucházelo osmnáct soutěžících z různých koutů republiky.
Iva Hanzlíková           
Jednou za život / 08.12.2004
Znáte buchtu štěstí neboli Vatikánský sladký chléb?
Pokud ne, možná je jen otázkou času, kdy vám váš známý daruje misku těsta, které budete dle přesných pravidel míchat a přidávat ingredience, pak hmotu rozdělíte na čtyři díly, z jedné upečete buchtu a další tři rozdáte spolu s receptem lidem, které máte rádi. Recept říká, že Vatikánský chléb se peče jednou za život a přináší štěstí celé rodině.

My jsme doma chléb pekli. Zprvu budil spíš rozpaky (těsto se nechává stát v pokojové teplotě deset dní a voní jako zkažené víno), ale nakonec chutnal všem. Kousek dostal i pes, aby ho nepřejelo auto.

Celé mystérium kolem buchty z nejmenšího státu světa mi připomíná hry, které jsme hrály jako děti. Dostaly jsme papír s nějakými moudry, musely ho aspoň desetkrát opsat a rozšiřovat dál. Velice zajímavé téma pro studium komunikace!

Nevím přesně proč, ale způsob, jakým se šíří informace kolem “buchty štěstí”, je mi docela sympatický. Už proto, že výsledkem je něco konkrétního (a dobrého). Líbí se mi i věta: Rozdejte těm, koho máte rádi.

Líbí se mi, že doba přípravy je podobná jakémusi tajemnému rituálu, a že to, jakou cestou vzniká, zvláštním způsobem stmeluje lidi z blízkého i širšího okolí. Líbí se mi, že buchta se peče a jí jednou za život. Nevím jak vy, ale já věřím, že štěstí mi přinese…

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Děti se sešly na diecézní pouti / 08.12.2004
Přes šest stovek dětí z římskokatolických rodin se v sobotu druhého října sjelo do Milevska, kde pro ně českobudějovické biskupství ve spolupráci s místní farností připravilo diecézní pouť. Tato pouť se koná jednou do roka, pokaždé v jiném jihočeském městě. Organizátor akce Václav Kašpar řekl, že letošní pouť probíhá ve znamení Otce Stvořitele a má pět částí symbolizujících biblické dny stvoření světa: Vesmír, Voda, Rostliny, Zvířata a Člověk.
Program začal v půl desáté dopoledne v Domě kultury. Děti si během něj vyprávěly o tom, co se za poslední rok naučily z věrouky a co zajímavého prožily. Pak se děti rozdělily na šest skupin a každá se věnovala jedné části pouti. Ve skupině Vesmír děti kreslili hvězdy, skupina Voda navštívila rybáře a potápěče, skupina Rostliny sázela stromy u bažantnice, skupina Zvířata se podívala na chov koní a skupina Člověk navštívila pracoviště záchranné služby a učila se pečovat o své zdraví.
Pouť byla zakončena společnou slavnostní mší svatou, kterou na nádvoří kláštera celebroval biskup Antonín.
Po mši čekalo děti překvapení - let horkovzdušného balónu. Šest dětí si dokonce vyzkoušelo, jak se v něm létá. Pouť provázelo krásné počasí, které doplnilo příjemný pocit účastníků i organizátorů. Celou akci natáčela Česká televize.

autor:Iva Hanzlíková,Pavel Bolek
Iva Hanzlíková           
Čtyřčata / 08.12.2004
Božetická čtyřčata zatím do školky nepůjdou
Když se Drahuši Glaserové z Božetic před třemi roky narodila čtyřčata, v okolí se nemluvilo téměř o ničem jiném. Vzácné události si všimla řada českých médií, ke Glaserovým se hrnuli sponzoři. Jak se má rodinka v současné době?
“Počáteční zájem už opadl. Například automobilka, která nám slibovala velký rodinný vůz, od svého záměru ustoupila. Stihla si však zpočátku udělat velkou reklamu. Příjemnou věcí je naopak to, že nám byla o rok prodloužena pomoc zdravotní sestry”, říká paní Glaserová.

Do mateřské školky zatím Leoš, Vítek, Dan a Eliška nenastoupí. S Danielem, který má pohybové potíže, musí maminka zůstat co nejdéle doma a cvičit s ním.

“Bude dobře, když mu sourozenci budou dělat společnost”, vysvětluje Drahuše Glaserová.

autor:Iva Hanzlíková


Iva Hanzlíková           
sepekovská pouť / 08.12.2004
Pouť se vším všudy
Sepekovské poutě, konané jako každoročně první dva zářijové víkendy, se letos vyvedly. Atrakcí bylo požehnaně, stánků taky. A k tomu letní počasí.

Samo sebou se občas někomu nepozdával turecký med, strašidelný zámek nebyl strašidelný a lístek na centrifugu lidé z maringotek nějak předražili. Tedy - pouť se vším všudy.

Navíc tu byla výstava historických pohlednic Sepekova a třicet jedna chovatelů se tu chlubilo svými holuby, králíky a kohouty.

Jen na ty koně byl takový smutný pohled. Děti byly na jejich hřbetě možná šťastné (i když někdy jejich vytřeštěný výraz svědčil o opaku), ale pro zvířata to jistě žádná slast nebyla. Navíc se po Sepekově proslýchá, že dva poníky přes noc někdo otrávil....

Řekla bych, že pouťový lid trpí “westernovým komplexem.” Copak nám nestačí kolotoče?

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]