Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Odměnou byl zlatavý mok / 15.07.2004
Již třetím rokem pořádal Plzeňský prazdroj soutěž o velice lákavé ceny, a to především o pivo. Soutěž probíhala ve dvou kolech. Zákazník, který si v obchodech COOP Tuty zakoupil vždy deset lahví piva, dostal samolepku. Po nasbírání čtyř takových samolepek, měl za úkol odpovědět na soutěžní otázku. Pro první kolo soutěže musel soutěžící uhodnout, kolik pivních víček se vejde do dřevěného sudu o objemu 50 litrů. Odměnou pak byly lahve piva na rok, na půl roku, na měsíc, dále pak menší ceny jako karton plechovek a čepice s logem.
Tentokrát se štěstí usmálo na pána z okolí Milevska. Druhý nejpřesnější typující, který se této soutěže zúčastnil, byl totiž Václav Vlna z Kotýřiny, který nakupuje v Kovářově v obchodě Jednoty, SD Milevsko. Čekala na něj tedy druhá cena - pivo na půl roku (počítají se 3 piva denně). Jeho výhra mu byla předána v pondělí 12. července v Jednotě Kovářov.
Poblahopřát výherci a předat kupóny na odběr piva přijeli zástupce distribučního centra ODC České Budějovice Daniel Budějcký, marketingový manažer Plzeňského prazdroje Miroslav Chlápek a zástupce pořádající agentury Petr Taks. Tato soutěž se prý těší velké oblibě a tak se určitě bude v něčem podobném pokračovat i na dále. K tomu šťastný majitel kupónů dodává, že se zúčastní určitě i příště.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Na výlet pěšky i na kole / 12.07.2004
Prázdniny jsou již v plném proudu a lidé přemýšlejí, kam vyrazit na dovolenou nebo na výlet. Možnou variantu nabízí obec Kovářov. Pro milovníky pěších túr se Kovářov stal velice zajímavým objektem, neboť se tu nachází tzv. Naučná stezka Kovářovska. Ta má celkem tři trasy, které mají dohromady 46 km. První trasa je dlouhá 9 km a umožňuje navštívit osady Radvánov, Slavoňov, Vesec a Kotýřinu. Druhá měří 12 km a vede přes Vepice, Dobrou vodu, Vladyčín, Řenkov, Březí a Hostín. Poslední trasa, díky níž mohou turisté zavítat do Radvánova, Zlučína, Žebrákova, Chrástu, Zahořan, na Pelechy, do Lašovic, Lašovek, Jalovčí, Předbořic, Březí a Záluží, má délku 25 km.
Všechny turistické stezky jsou vyznačeny směrovými tabulemi a mapkami, kde si turisté mohou přečíst informace o různých zajímavostech v kraji. Tabule jsou přeloženy i do anglického a německého jazyka. Nezapomnělo se ani na vášnivé cyklisty. Pro ně vznikla na Kovářovsku také cyklotrasa, jejíž součástí jsou i odpočívadla pro cykloturisty. Jedno z nich je již na kovářovské návsi. Obsahuje dva stolky, lavičky, odpadkový koš a stojan na kola.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Výstava Milevsko našich pradědečků / 23.06.2004
Tvář města Milevska před rokem 1905 a dnes
Milevské muzeum sídlí v areálu kláštera premonstrátů na severním okraji města Milevska. Rozsáhlému areálu nejstaršího kláštera v jižních Čechách dominují věže románské baziliky Navštívení Panny Marie a kostel sv. Jiljí. Nedávno jsem navštívila společně se svou třídou milevské muzeum. Nejvíc se mi líbila výstava Milevsko našich pradědečků. Srovnání ulic a budov až 100let starými se současnými ulicemi a budovami Milevska bylo velice překvapující. I dobové kolo ( vpravo na obr.), které by třeba pro soudobého cyklistu bylo tvrdým oříškem, bylo velmi zajímavé. Hodně staré pohlednice mi něčím připomněly i ty soudobé.

Ale abych neošidila i jiné výstavní síně, tak se krátce zmíním i o nich. V prvním patře je v pěti sálech zachycena historie města od renesance až zhruba do poloviny 20. století. V následujícím sále je instalováno dobové barokní tržiště, model bývalého milevského kostela sv. Bartoloměje, cechovní praporce a památky na hrdelní soudnictví na Milevsku. Třetí sál je upraven jako salonek ve stylu tzv. druhého rokoka a návštěvník zde může také vidět barokní knihy, osikové klekátko, kostelní cínové náčiní nebo originální úřednický frak. Čtvrtá místnost je věnována ukázkám historických zbraní 18. a 19. století, včetně kolekce bosenských a srbských handžárů. Jsou zde i památky na revoluční rok 1848. Poslední sál je upraven jako kulometný zákop rakouské armády z doby 1. světové války. Jsou zde však také památky na doby první republiky a na nacistickou okupaci. Závěrem snad jen dodat, že prohlídka všech částí milevského muzea je jedinečným kulturním zážitkem.

autor:Zdena Kučerová
Zdena Kučerová           
Dotkni se Písku / 08.06.2004
11. – 12. června očekává královské město Písek všechny své příznivce na MĚSTSKÉ SLAVNOSTI 2004
Letošní slavnost bude vskutku pestrá. V pátek 11. června s sebou určitě nezapomeňte vzít děti neboť od 14,00 do 19,30 hod. se s vámi mohou zúčastnit například dobových her na Velkém náměstí (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Na Velkém náměstí bude také od 17,30 hod. šermířské představení.Jako hřeb pátečního večera bude slavnostní zahájení slavnosti od 20,00 hod. – DRANCOVÁNÍ PÍSKU V ROCE 1619.

Na Alšově náměstí vám budou k dispozici řemeslné a prodejní trhy s doprovodným programem. Zde se můžete těšit na prodavače oblečené do starodávných obleků.

V Palackého sadech si můžete poslechnout pestrý program jihočeských hudebních skupin, například: lidovou muziku DUHA, PÍSEČAN, KUČEROVCE, atd.

V sobotu můžete například pokračovat v dobových hrách, zůčastnit se císařského průvodu a uvítat císařovnu Marii Terezii na Velkém náměstí, nebo se věnovat hudebním a tanečním programům, či příjemnému občerstvení kdekoli se vám zalíbí. A až budete úplně unavení, můžete relaxovat při sledování OHŇOSTROJE se scénickou hudbou z Čechovy ulice. Začíná ve 23,00 hodin (zajišťuje KKMP).

A to ještě není všechno. Na neděli je připraveno slavnostní procesí od 10,00 hod. Procesí půjde od Děkanského kostela k Mariánskému morovému sousoší na Alšově náměstí, kde bude mše pod širým nebem (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Zastupitelé města Písku na svém zasedání dne 22.1. 2004 přijali usnesení o vybírání vstupného na městských slavnostech „Dotkni se Písku“ a to ve výši 50 Kč.Vstupné bude vybíráno v centru města, které bude uzavřeno v těchto prostorách: ulice Chelčického, Janáčkova, Nerudova, Karlova a Šrámkova a průchod do Palackého sadů z ulice Hejdukovy a Velkého náměstí.
Doba uzávěry: pátek 11.6. 13.30 – 21.30, sobota 12.6. 8.30 – 22.00.
Předprodej vstupenek a výdej povolení ke vstupu bude od 7. června 2004 v Infocentru Písek a v pokladně kina Portyč.

Text Veronika Maierová, obrázek Zdenka Kučerová, Barbora Lidová
Barbora Lidová           
Tanec a kolotoče v Kovářově / 08.06.2004
Pouťovou zábavu letos pojali kovářovští poněkud jinak. O pouti 5. června uspořádal Kulturní klub Kovářov zábavu pod širým nebem. V devět hodin večer se tedy přímo na návsi rozezněly první tóny hudby a přišli první účastníci. Ze začátku panovaly obavy z deště, který nás celý týden smáčel, ale i proti nepřízni počasí bylo vše připraveno. Každé místo pro posezení bylo zastřešeno stanem. Jen pódium nebylo před deštěm kryto, ale naštěstí to nebylo potřeba, počasí se vydařilo. K tanci hrála skupina Fernet šok a na místě bylo zajištěno také občerstvení, což celou akci ještě víc zpříjemňovalo. Někdo tančil, jiný využil pouťové atrakce jako jsou autíčka či kolotoč. Tento druh zábavy si vybraly především mladší ročníky, přesto se však našlo i několik lidí z řad starších, kteří se posadili za volant. Zkrátka opravdová pouťová zábava. Nálada byla skvělá, účast hojná. Tančilo se až do rána a všichni si zábavu pod širým nebem nemohli vynachválit. Však také nebyla poslední. Na léto se chystají ještě dvě takové podobné akce.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Zámek Orlík / 03.06.2004
Konečně přišel slunný víkend, což na řadu českých hradů i zámků přivedlo více turistů než v posledních týdnech. Ani zámek Orlík nebyl vyjímkou. A nebyli to jenom čeští zájemci o kulturu, ale krásy naší země přijeli obdivovat i cizinci. Tento původně gotický hrad byl po požáru r. 1802 přestavěn v novogotickém stylu. Jsou zde k vidíme historické interiéry s cenným dobovým zařízením a rodovými uměleckými sbírkami. Ve dvou patrech zámku je rytířský sál, empírové salony, knihovna, pušková chodba s více než 300 exempláři loveckých zbraní, lovecký sál a samozřejmě kaple. Tato prohlídka i s průvodcem vás vyjde na 60Kč a vaše děti zaplatí o polovinu jméně.
Celý zámek obklopuje velká zahrada se vzrostlými stromy a s do dřeva vytesanými uměleckými sochami. Pro milovníky ryb je zde k dispozici výstava těchto živočichů z našich vod. Je jich zde k vidění na 13 druhů. Tato výstava zde bude k vidění minimálně až do konce září. Nejsou zde k vidění jenom ryby, podívat se zde můžete i na dravce z útulku pro hendikepovaná zvířata.

autor:Jana Hovorková

Jana Hovorková           
Děti a karneval / 31.05.2004
Plesová sezóna je v plném proudu a protože nejenom dospělí se chtějí bavit tancem, uspořádal pro ně milevský Dům kultury maškarní bál.
Malí kovbojové, kominíci, princezny, víly, ježci, pejsci a dokonce i příslušníci veřejné bezpečnosti se tu sešli odpoledne šestého února. Jak je vidět na fotografiích, o účastníky a zvláště o nápady, za co se přestrojit, nebyla nouze.
Rodičové pilně natáčeli na videokamery, možná s tichým vroucným přáním, aby se stalo něco komického, co by se dalo poslat do televizní soutěže o nejlepší domácí video. Děti se však očividně do ničeho nenutily. Otcové za kamerami byli asi posledními, kdo je zajímal. Když se dětem zalíbí některá písnička z reproduktorů (člověka nutně napadá, zda se jim opravdu tak líbí halasné diskotékové odrhovačky), s chutí si zatancují, a když ne, stačí jim, že se navzájem honí po sále nebo v koutě srkají limonádu.
Velký zájem je o tu část programu, při které ředitel Domu kultury Karel Reiniš rozdává malým účastníkům plesu lízátka. Proběhne také soutěž, při které mají děti hádat interprety hraných písní. "Ricky Martin!" řve do mikrofonu uřícený vojáček a šťastně odbíhá s dalším lízátkem.
Mnoha dětem se z pódia nechce, a tak zůstanou a zvláště malé slečny v ne-maškarním ustrojení si tu zkoušejí, jaké to asi je být zpěvačkou nebo tanečnicí před zaplněným publikem.
Dospělí se usmívají. Ježek si vypůjčil myslivcovu pistoli. Kominíček sedí babičce na klíně. Plesová zábava je vyčerpávající…

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]