Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
ADVENT / 03.12.2004
Milují ho děti i dospělí - čas předvánoční, tedy adventní. Advent začíná již čtyři víkendy před Vánocemi. Vnese do našich domů a bytů atmosféru nadcházejících svátečních dnů. Hospodyňky začínají vyzdobovat a dekorovat všechny části bytů, chodí s celými rodinami do lesa a vracejí se s taškami plnými pěkného voňavého chvojí a alespoň malou větvičkou jmelí pro štěstí.
S adventem přichází milý zvyk. Každou neděli se má zapálit právě jedna ze čtyř svíček na adventním věnci. Snad abychom si připomněli, jak blizoučko už ten Štědrý den je. Adventní věnec, tak jak ho známe dnes, se o Vánocích nerozsvěcí ještě tak dlouho. Teprve roku 1860 ho prý prvně zavěsil teolog Johann Hinrich Wichern v domově pro zanedbanou mládež. Původně to byl zdobený zelený jedlový korunový svícen, v němž bylo mnohem více svíček než v dnešním adventním věnci. Tenkrát se do věnce nedávala a nerozsvěcela pouze jedna svíčka jednou týdně, ale každý den právě tak, jako dnes děti ve svém adventním kalendáři každý den otvírají jedna dvířka.
V každém případě však začíná čas vánoční. Na stole pomalu rozkvétá Barborka a hospodyňky začínají péct různé vánoční pamlsky a cukrovinky. Do oken aranžujeme šňůry barevných světel a na sklo nalepujeme andělíčky, zvonečky a spoustu dalších sněhových obrázků. Naše čisté, uklizené domácnosti provoní vůně cukroví, skořice a vanilky linoucí se z aromalamp. Všechny tyto vánoční dekorace a vůně v nás probouzejí sváteční náladu plnou krásného očekávání. Věc má ale i svou nemilou stránku. Zapálené svíčky a šňůry elektrických světýlek představují zvýšené riziko požáru. Světélka však k Vánocům neodmyslitelně patří a když budeme dodržovat pár jednoduchých pravidel můžeme si Vánoce užít v klidu a v pohodě.
Takže, Šťastné a Veselé Vánoce!

autor:Veronika Maierová
Veronika Maierová           
Výstava dopisy / 13.11.2004
výstava byla prodloužena do 17.prosince 2004
Pavel Bolek           
Týden knihoven v Milevsku / 29.09.2004
V rámci Týdne knihoven 4.- 8. října 2004 je pro vás připravena
výstava k 90. výročí založení knihovny, amnestie a registrace nových čtenářů zdarma
Pro dospělé:
4. 10. ve 13 hod. VŘSČ - Velké říjnové společné čtení
5. 10. v 15.30 hod. - Internet při kávě
6. 10. ve 13 hod. - Beseda o knize V. Šindeláře: Paměti pražského kata
Pro děti:
4. 10. od 14 hod. do 16. hod. VŘSČ - autorské čtení
4.10. od 16 hod. - Říkání básniček a pohádek Internet - hledání v dětských elektronických časopisech Soutěže

Proč Týden knihoven?
Stručně řečeno, aby knihovny na sebe upozornily - čtenáře i nečtenáře, sponzory, novináře a média všeho druhu. Mimo to však také proto, aby se i ti, kteří knihovnu zatím ještě nikdy nenavštívili, dověděli, že dnešní knihovna už není jen místo, kde si lze vypůjčit "rekreační čtení", ale že stává se i moderní informační institucí.
Knihovny nabízejí dětem, mládeži a dospělým vzdělávací alternativu, jsou místem, kde je možné trávit volný čas. Přestože knihovny na tomto poli čelí obrovské konkurenci a jejich služby nikdo nemusí využívat povinně, navštěvuje je stále větší počet lidí a zvyšuje se i využívání knihovních fondů. Knihovny tak podporují rozvoj čtenářství a napomáhají prohlubovat vzdělanost všech vrstev obyvatelstva bez rozdílu. Knihovny jsou klidným a kultivovaným místem setkávání lidí a jsou dostupné každému.
V Týdnu knihoven, kdy se dveře těchto zařízení otevřou široké veřejnosti dokořán a mnohá z nich vyjdou se svými programy i na veřejná prostranství, se bude moci opravdu každý přesvědčit, co všechno mu knihovny nabízejí, co všechno dokážou a jak málo za to chtějí.

autor:Zdena Kučerová
Zdena Kučerová           
5. mezinárodní festival studentských filmů Písek 2004 / 10.09.2004
Tento filmový festival se koná 6. - 8. října 2004 v píseckém kině Portyč. Stejně tak jako v minulých letech i tento, již pátý mezinárodní festival studentských filmů, pořádá Soukromá vyšší odborná škola filmová v Písku ve spolupráci s Městem Písek. Posláním festivalu je zprostředkovat setkání mladých filmových tvůrců z celého světa, představit veřejnosti tvorbu domácích i zahraničních filmových škol, výměna zkušeností, navázání kontaktů ke spolupráci a srovnání kvality filmů a odbornou porotou ocenit ty nejlepší díla.
S každým ročníkem festivalu stoupá počet zastoupených zemí, a také kvalita soutěžních snímků. Do minulého ročníku bylo přihlášeno více jak 150 filmů ze čtyř kontinentů, z nichž výběrová komise vybrala do soutěže O cenu Václava Kršky, Cenu společnosti KODAK Ltd., Cenu Vladany Terčové , Cenu UPP a několik dalších ocenění 90 hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Filmy hodnotí mezinárodní porota, složená z renomovaných filmových a televizních tvůrců.
Festival se těší velkému zájmu domácího publika a je vítaným kulturním zážitkem. S každým ročníkem také přibývá zahraničních hostů, kteří do Písku přijíždějí shlédnout práci mladých filmových tvůrců.

autor:Zdenka Kučerová
Zdena Kučerová           
Fotbalový turnaj v Kovářově / 26.07.2004
Sobota 24. července 2004 patřila v Kovářově sportu. Konkrétně fotbalu. Ráno kolem deváté hodiny začal na kovářovských Hůrkách již třetí ročník Norského turnaje. Tohoto klání v malé kopané se zúčastnilo celkem šest týmů. Domácí a zároveň pořádající družstvo Norů, kteří se rozdělili ještě na tým Noři Elita a Noři Jelita, další opět domácí družstvo Lvíčata, pak Rezaza ze Zahořan a družstvo z Vepic a Vladyčína. Systém turnaje byl udělán tak, že si zahrál každý s každým a vítěz byl určen podle počtu bodů, v případě shody rozhodoval vzájemný zápas. Všechny zápasy byly napínavé a pro diváky velice atraktivní (šlo přeci jenom o tzv. srandamatch) a nechyběly ani bouřlivé ovace či pokřiky, zkrátka fandění jak má být, což jistě přispělo i k lepším výkonům všech družstev.
Pro diváky, ale i pro samotné hráče bylo připraveno také občerstvení a po celý den se točilo pivo. Nálada byla vskutku výborná. Odpoledne po odehrání všech zápasů se čekalo na vyhlášení konečného pořadí. A tady jsou výsledky : třetí příčku obsadili zahořanští fotbalisté z týmu Rezaza, na druhém místě skončilo družstvo Noři Jelita a prvenství v celém turnaji si "vykopali" kluci z týmu Lvíčat. Vítězové obdrželi diplom, šampaňské a pohár. Lvíčata dostala poháry dva, z toho je jeden putovní, o který se bude soutěžit zase příští rok.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Odměnou byl zlatavý mok / 15.07.2004
Již třetím rokem pořádal Plzeňský prazdroj soutěž o velice lákavé ceny, a to především o pivo. Soutěž probíhala ve dvou kolech. Zákazník, který si v obchodech COOP Tuty zakoupil vždy deset lahví piva, dostal samolepku. Po nasbírání čtyř takových samolepek, měl za úkol odpovědět na soutěžní otázku. Pro první kolo soutěže musel soutěžící uhodnout, kolik pivních víček se vejde do dřevěného sudu o objemu 50 litrů. Odměnou pak byly lahve piva na rok, na půl roku, na měsíc, dále pak menší ceny jako karton plechovek a čepice s logem.
Tentokrát se štěstí usmálo na pána z okolí Milevska. Druhý nejpřesnější typující, který se této soutěže zúčastnil, byl totiž Václav Vlna z Kotýřiny, který nakupuje v Kovářově v obchodě Jednoty, SD Milevsko. Čekala na něj tedy druhá cena - pivo na půl roku (počítají se 3 piva denně). Jeho výhra mu byla předána v pondělí 12. července v Jednotě Kovářov.
Poblahopřát výherci a předat kupóny na odběr piva přijeli zástupce distribučního centra ODC České Budějovice Daniel Budějcký, marketingový manažer Plzeňského prazdroje Miroslav Chlápek a zástupce pořádající agentury Petr Taks. Tato soutěž se prý těší velké oblibě a tak se určitě bude v něčem podobném pokračovat i na dále. K tomu šťastný majitel kupónů dodává, že se zúčastní určitě i příště.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Na výlet pěšky i na kole / 12.07.2004
Prázdniny jsou již v plném proudu a lidé přemýšlejí, kam vyrazit na dovolenou nebo na výlet. Možnou variantu nabízí obec Kovářov. Pro milovníky pěších túr se Kovářov stal velice zajímavým objektem, neboť se tu nachází tzv. Naučná stezka Kovářovska. Ta má celkem tři trasy, které mají dohromady 46 km. První trasa je dlouhá 9 km a umožňuje navštívit osady Radvánov, Slavoňov, Vesec a Kotýřinu. Druhá měří 12 km a vede přes Vepice, Dobrou vodu, Vladyčín, Řenkov, Březí a Hostín. Poslední trasa, díky níž mohou turisté zavítat do Radvánova, Zlučína, Žebrákova, Chrástu, Zahořan, na Pelechy, do Lašovic, Lašovek, Jalovčí, Předbořic, Březí a Záluží, má délku 25 km.
Všechny turistické stezky jsou vyznačeny směrovými tabulemi a mapkami, kde si turisté mohou přečíst informace o různých zajímavostech v kraji. Tabule jsou přeloženy i do anglického a německého jazyka. Nezapomnělo se ani na vášnivé cyklisty. Pro ně vznikla na Kovářovsku také cyklotrasa, jejíž součástí jsou i odpočívadla pro cykloturisty. Jedno z nich je již na kovářovské návsi. Obsahuje dva stolky, lavičky, odpadkový koš a stojan na kola.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]