Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
5. mezinárodní festival studentských filmů Písek 2004 / 10.09.2004
Tento filmový festival se koná 6. - 8. října 2004 v píseckém kině Portyč. Stejně tak jako v minulých letech i tento, již pátý mezinárodní festival studentských filmů, pořádá Soukromá vyšší odborná škola filmová v Písku ve spolupráci s Městem Písek. Posláním festivalu je zprostředkovat setkání mladých filmových tvůrců z celého světa, představit veřejnosti tvorbu domácích i zahraničních filmových škol, výměna zkušeností, navázání kontaktů ke spolupráci a srovnání kvality filmů a odbornou porotou ocenit ty nejlepší díla.
S každým ročníkem festivalu stoupá počet zastoupených zemí, a také kvalita soutěžních snímků. Do minulého ročníku bylo přihlášeno více jak 150 filmů ze čtyř kontinentů, z nichž výběrová komise vybrala do soutěže O cenu Václava Kršky, Cenu společnosti KODAK Ltd., Cenu Vladany Terčové , Cenu UPP a několik dalších ocenění 90 hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Filmy hodnotí mezinárodní porota, složená z renomovaných filmových a televizních tvůrců.
Festival se těší velkému zájmu domácího publika a je vítaným kulturním zážitkem. S každým ročníkem také přibývá zahraničních hostů, kteří do Písku přijíždějí shlédnout práci mladých filmových tvůrců.

autor:Zdenka Kučerová
Zdena Kučerová           
Fotbalový turnaj v Kovářově / 26.07.2004
Sobota 24. července 2004 patřila v Kovářově sportu. Konkrétně fotbalu. Ráno kolem deváté hodiny začal na kovářovských Hůrkách již třetí ročník Norského turnaje. Tohoto klání v malé kopané se zúčastnilo celkem šest týmů. Domácí a zároveň pořádající družstvo Norů, kteří se rozdělili ještě na tým Noři Elita a Noři Jelita, další opět domácí družstvo Lvíčata, pak Rezaza ze Zahořan a družstvo z Vepic a Vladyčína. Systém turnaje byl udělán tak, že si zahrál každý s každým a vítěz byl určen podle počtu bodů, v případě shody rozhodoval vzájemný zápas. Všechny zápasy byly napínavé a pro diváky velice atraktivní (šlo přeci jenom o tzv. srandamatch) a nechyběly ani bouřlivé ovace či pokřiky, zkrátka fandění jak má být, což jistě přispělo i k lepším výkonům všech družstev.
Pro diváky, ale i pro samotné hráče bylo připraveno také občerstvení a po celý den se točilo pivo. Nálada byla vskutku výborná. Odpoledne po odehrání všech zápasů se čekalo na vyhlášení konečného pořadí. A tady jsou výsledky : třetí příčku obsadili zahořanští fotbalisté z týmu Rezaza, na druhém místě skončilo družstvo Noři Jelita a prvenství v celém turnaji si "vykopali" kluci z týmu Lvíčat. Vítězové obdrželi diplom, šampaňské a pohár. Lvíčata dostala poháry dva, z toho je jeden putovní, o který se bude soutěžit zase příští rok.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Odměnou byl zlatavý mok / 15.07.2004
Již třetím rokem pořádal Plzeňský prazdroj soutěž o velice lákavé ceny, a to především o pivo. Soutěž probíhala ve dvou kolech. Zákazník, který si v obchodech COOP Tuty zakoupil vždy deset lahví piva, dostal samolepku. Po nasbírání čtyř takových samolepek, měl za úkol odpovědět na soutěžní otázku. Pro první kolo soutěže musel soutěžící uhodnout, kolik pivních víček se vejde do dřevěného sudu o objemu 50 litrů. Odměnou pak byly lahve piva na rok, na půl roku, na měsíc, dále pak menší ceny jako karton plechovek a čepice s logem.
Tentokrát se štěstí usmálo na pána z okolí Milevska. Druhý nejpřesnější typující, který se této soutěže zúčastnil, byl totiž Václav Vlna z Kotýřiny, který nakupuje v Kovářově v obchodě Jednoty, SD Milevsko. Čekala na něj tedy druhá cena - pivo na půl roku (počítají se 3 piva denně). Jeho výhra mu byla předána v pondělí 12. července v Jednotě Kovářov.
Poblahopřát výherci a předat kupóny na odběr piva přijeli zástupce distribučního centra ODC České Budějovice Daniel Budějcký, marketingový manažer Plzeňského prazdroje Miroslav Chlápek a zástupce pořádající agentury Petr Taks. Tato soutěž se prý těší velké oblibě a tak se určitě bude v něčem podobném pokračovat i na dále. K tomu šťastný majitel kupónů dodává, že se zúčastní určitě i příště.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Na výlet pěšky i na kole / 12.07.2004
Prázdniny jsou již v plném proudu a lidé přemýšlejí, kam vyrazit na dovolenou nebo na výlet. Možnou variantu nabízí obec Kovářov. Pro milovníky pěších túr se Kovářov stal velice zajímavým objektem, neboť se tu nachází tzv. Naučná stezka Kovářovska. Ta má celkem tři trasy, které mají dohromady 46 km. První trasa je dlouhá 9 km a umožňuje navštívit osady Radvánov, Slavoňov, Vesec a Kotýřinu. Druhá měří 12 km a vede přes Vepice, Dobrou vodu, Vladyčín, Řenkov, Březí a Hostín. Poslední trasa, díky níž mohou turisté zavítat do Radvánova, Zlučína, Žebrákova, Chrástu, Zahořan, na Pelechy, do Lašovic, Lašovek, Jalovčí, Předbořic, Březí a Záluží, má délku 25 km.
Všechny turistické stezky jsou vyznačeny směrovými tabulemi a mapkami, kde si turisté mohou přečíst informace o různých zajímavostech v kraji. Tabule jsou přeloženy i do anglického a německého jazyka. Nezapomnělo se ani na vášnivé cyklisty. Pro ně vznikla na Kovářovsku také cyklotrasa, jejíž součástí jsou i odpočívadla pro cykloturisty. Jedno z nich je již na kovářovské návsi. Obsahuje dva stolky, lavičky, odpadkový koš a stojan na kola.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Výstava Milevsko našich pradědečků / 23.06.2004
Tvář města Milevska před rokem 1905 a dnes
Milevské muzeum sídlí v areálu kláštera premonstrátů na severním okraji města Milevska. Rozsáhlému areálu nejstaršího kláštera v jižních Čechách dominují věže románské baziliky Navštívení Panny Marie a kostel sv. Jiljí. Nedávno jsem navštívila společně se svou třídou milevské muzeum. Nejvíc se mi líbila výstava Milevsko našich pradědečků. Srovnání ulic a budov až 100let starými se současnými ulicemi a budovami Milevska bylo velice překvapující. I dobové kolo ( vpravo na obr.), které by třeba pro soudobého cyklistu bylo tvrdým oříškem, bylo velmi zajímavé. Hodně staré pohlednice mi něčím připomněly i ty soudobé.

Ale abych neošidila i jiné výstavní síně, tak se krátce zmíním i o nich. V prvním patře je v pěti sálech zachycena historie města od renesance až zhruba do poloviny 20. století. V následujícím sále je instalováno dobové barokní tržiště, model bývalého milevského kostela sv. Bartoloměje, cechovní praporce a památky na hrdelní soudnictví na Milevsku. Třetí sál je upraven jako salonek ve stylu tzv. druhého rokoka a návštěvník zde může také vidět barokní knihy, osikové klekátko, kostelní cínové náčiní nebo originální úřednický frak. Čtvrtá místnost je věnována ukázkám historických zbraní 18. a 19. století, včetně kolekce bosenských a srbských handžárů. Jsou zde i památky na revoluční rok 1848. Poslední sál je upraven jako kulometný zákop rakouské armády z doby 1. světové války. Jsou zde však také památky na doby první republiky a na nacistickou okupaci. Závěrem snad jen dodat, že prohlídka všech částí milevského muzea je jedinečným kulturním zážitkem.

autor:Zdena Kučerová
Zdena Kučerová           
Dotkni se Písku / 08.06.2004
11. – 12. června očekává královské město Písek všechny své příznivce na MĚSTSKÉ SLAVNOSTI 2004
Letošní slavnost bude vskutku pestrá. V pátek 11. června s sebou určitě nezapomeňte vzít děti neboť od 14,00 do 19,30 hod. se s vámi mohou zúčastnit například dobových her na Velkém náměstí (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Na Velkém náměstí bude také od 17,30 hod. šermířské představení.Jako hřeb pátečního večera bude slavnostní zahájení slavnosti od 20,00 hod. – DRANCOVÁNÍ PÍSKU V ROCE 1619.

Na Alšově náměstí vám budou k dispozici řemeslné a prodejní trhy s doprovodným programem. Zde se můžete těšit na prodavače oblečené do starodávných obleků.

V Palackého sadech si můžete poslechnout pestrý program jihočeských hudebních skupin, například: lidovou muziku DUHA, PÍSEČAN, KUČEROVCE, atd.

V sobotu můžete například pokračovat v dobových hrách, zůčastnit se císařského průvodu a uvítat císařovnu Marii Terezii na Velkém náměstí, nebo se věnovat hudebním a tanečním programům, či příjemnému občerstvení kdekoli se vám zalíbí. A až budete úplně unavení, můžete relaxovat při sledování OHŇOSTROJE se scénickou hudbou z Čechovy ulice. Začíná ve 23,00 hodin (zajišťuje KKMP).

A to ještě není všechno. Na neděli je připraveno slavnostní procesí od 10,00 hod. Procesí půjde od Děkanského kostela k Mariánskému morovému sousoší na Alšově náměstí, kde bude mše pod širým nebem (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Zastupitelé města Písku na svém zasedání dne 22.1. 2004 přijali usnesení o vybírání vstupného na městských slavnostech „Dotkni se Písku“ a to ve výši 50 Kč.Vstupné bude vybíráno v centru města, které bude uzavřeno v těchto prostorách: ulice Chelčického, Janáčkova, Nerudova, Karlova a Šrámkova a průchod do Palackého sadů z ulice Hejdukovy a Velkého náměstí.
Doba uzávěry: pátek 11.6. 13.30 – 21.30, sobota 12.6. 8.30 – 22.00.
Předprodej vstupenek a výdej povolení ke vstupu bude od 7. června 2004 v Infocentru Písek a v pokladně kina Portyč.

Text Veronika Maierová, obrázek Zdenka Kučerová, Barbora Lidová
Barbora Lidová           
Tanec a kolotoče v Kovářově / 08.06.2004
Pouťovou zábavu letos pojali kovářovští poněkud jinak. O pouti 5. června uspořádal Kulturní klub Kovářov zábavu pod širým nebem. V devět hodin večer se tedy přímo na návsi rozezněly první tóny hudby a přišli první účastníci. Ze začátku panovaly obavy z deště, který nás celý týden smáčel, ale i proti nepřízni počasí bylo vše připraveno. Každé místo pro posezení bylo zastřešeno stanem. Jen pódium nebylo před deštěm kryto, ale naštěstí to nebylo potřeba, počasí se vydařilo. K tanci hrála skupina Fernet šok a na místě bylo zajištěno také občerstvení, což celou akci ještě víc zpříjemňovalo. Někdo tančil, jiný využil pouťové atrakce jako jsou autíčka či kolotoč. Tento druh zábavy si vybraly především mladší ročníky, přesto se však našlo i několik lidí z řad starších, kteří se posadili za volant. Zkrátka opravdová pouťová zábava. Nálada byla skvělá, účast hojná. Tančilo se až do rána a všichni si zábavu pod širým nebem nemohli vynachválit. Však také nebyla poslední. Na léto se chystají ještě dvě takové podobné akce.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]