Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Výstava Milevsko našich pradědečků / 23.06.2004
Tvář města Milevska před rokem 1905 a dnes
Milevské muzeum sídlí v areálu kláštera premonstrátů na severním okraji města Milevska. Rozsáhlému areálu nejstaršího kláštera v jižních Čechách dominují věže románské baziliky Navštívení Panny Marie a kostel sv. Jiljí. Nedávno jsem navštívila společně se svou třídou milevské muzeum. Nejvíc se mi líbila výstava Milevsko našich pradědečků. Srovnání ulic a budov až 100let starými se současnými ulicemi a budovami Milevska bylo velice překvapující. I dobové kolo ( vpravo na obr.), které by třeba pro soudobého cyklistu bylo tvrdým oříškem, bylo velmi zajímavé. Hodně staré pohlednice mi něčím připomněly i ty soudobé.

Ale abych neošidila i jiné výstavní síně, tak se krátce zmíním i o nich. V prvním patře je v pěti sálech zachycena historie města od renesance až zhruba do poloviny 20. století. V následujícím sále je instalováno dobové barokní tržiště, model bývalého milevského kostela sv. Bartoloměje, cechovní praporce a památky na hrdelní soudnictví na Milevsku. Třetí sál je upraven jako salonek ve stylu tzv. druhého rokoka a návštěvník zde může také vidět barokní knihy, osikové klekátko, kostelní cínové náčiní nebo originální úřednický frak. Čtvrtá místnost je věnována ukázkám historických zbraní 18. a 19. století, včetně kolekce bosenských a srbských handžárů. Jsou zde i památky na revoluční rok 1848. Poslední sál je upraven jako kulometný zákop rakouské armády z doby 1. světové války. Jsou zde však také památky na doby první republiky a na nacistickou okupaci. Závěrem snad jen dodat, že prohlídka všech částí milevského muzea je jedinečným kulturním zážitkem.

autor:Zdena Kučerová
Zdena Kučerová           
Dotkni se Písku / 08.06.2004
11. – 12. června očekává královské město Písek všechny své příznivce na MĚSTSKÉ SLAVNOSTI 2004
Letošní slavnost bude vskutku pestrá. V pátek 11. června s sebou určitě nezapomeňte vzít děti neboť od 14,00 do 19,30 hod. se s vámi mohou zúčastnit například dobových her na Velkém náměstí (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Na Velkém náměstí bude také od 17,30 hod. šermířské představení.Jako hřeb pátečního večera bude slavnostní zahájení slavnosti od 20,00 hod. – DRANCOVÁNÍ PÍSKU V ROCE 1619.

Na Alšově náměstí vám budou k dispozici řemeslné a prodejní trhy s doprovodným programem. Zde se můžete těšit na prodavače oblečené do starodávných obleků.

V Palackého sadech si můžete poslechnout pestrý program jihočeských hudebních skupin, například: lidovou muziku DUHA, PÍSEČAN, KUČEROVCE, atd.

V sobotu můžete například pokračovat v dobových hrách, zůčastnit se císařského průvodu a uvítat císařovnu Marii Terezii na Velkém náměstí, nebo se věnovat hudebním a tanečním programům, či příjemnému občerstvení kdekoli se vám zalíbí. A až budete úplně unavení, můžete relaxovat při sledování OHŇOSTROJE se scénickou hudbou z Čechovy ulice. Začíná ve 23,00 hodin (zajišťuje KKMP).

A to ještě není všechno. Na neděli je připraveno slavnostní procesí od 10,00 hod. Procesí půjde od Děkanského kostela k Mariánskému morovému sousoší na Alšově náměstí, kde bude mše pod širým nebem (zajišťuje Divadlo pod čarou).

Zastupitelé města Písku na svém zasedání dne 22.1. 2004 přijali usnesení o vybírání vstupného na městských slavnostech „Dotkni se Písku“ a to ve výši 50 Kč.Vstupné bude vybíráno v centru města, které bude uzavřeno v těchto prostorách: ulice Chelčického, Janáčkova, Nerudova, Karlova a Šrámkova a průchod do Palackého sadů z ulice Hejdukovy a Velkého náměstí.
Doba uzávěry: pátek 11.6. 13.30 – 21.30, sobota 12.6. 8.30 – 22.00.
Předprodej vstupenek a výdej povolení ke vstupu bude od 7. června 2004 v Infocentru Písek a v pokladně kina Portyč.

Text Veronika Maierová, obrázek Zdenka Kučerová, Barbora Lidová
Barbora Lidová           
Tanec a kolotoče v Kovářově / 08.06.2004
Pouťovou zábavu letos pojali kovářovští poněkud jinak. O pouti 5. června uspořádal Kulturní klub Kovářov zábavu pod širým nebem. V devět hodin večer se tedy přímo na návsi rozezněly první tóny hudby a přišli první účastníci. Ze začátku panovaly obavy z deště, který nás celý týden smáčel, ale i proti nepřízni počasí bylo vše připraveno. Každé místo pro posezení bylo zastřešeno stanem. Jen pódium nebylo před deštěm kryto, ale naštěstí to nebylo potřeba, počasí se vydařilo. K tanci hrála skupina Fernet šok a na místě bylo zajištěno také občerstvení, což celou akci ještě víc zpříjemňovalo. Někdo tančil, jiný využil pouťové atrakce jako jsou autíčka či kolotoč. Tento druh zábavy si vybraly především mladší ročníky, přesto se však našlo i několik lidí z řad starších, kteří se posadili za volant. Zkrátka opravdová pouťová zábava. Nálada byla skvělá, účast hojná. Tančilo se až do rána a všichni si zábavu pod širým nebem nemohli vynachválit. Však také nebyla poslední. Na léto se chystají ještě dvě takové podobné akce.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Zámek Orlík / 03.06.2004
Konečně přišel slunný víkend, což na řadu českých hradů i zámků přivedlo více turistů než v posledních týdnech. Ani zámek Orlík nebyl vyjímkou. A nebyli to jenom čeští zájemci o kulturu, ale krásy naší země přijeli obdivovat i cizinci. Tento původně gotický hrad byl po požáru r. 1802 přestavěn v novogotickém stylu. Jsou zde k vidíme historické interiéry s cenným dobovým zařízením a rodovými uměleckými sbírkami. Ve dvou patrech zámku je rytířský sál, empírové salony, knihovna, pušková chodba s více než 300 exempláři loveckých zbraní, lovecký sál a samozřejmě kaple. Tato prohlídka i s průvodcem vás vyjde na 60Kč a vaše děti zaplatí o polovinu jméně.
Celý zámek obklopuje velká zahrada se vzrostlými stromy a s do dřeva vytesanými uměleckými sochami. Pro milovníky ryb je zde k dispozici výstava těchto živočichů z našich vod. Je jich zde k vidění na 13 druhů. Tato výstava zde bude k vidění minimálně až do konce září. Nejsou zde k vidění jenom ryby, podívat se zde můžete i na dravce z útulku pro hendikepovaná zvířata.

autor:Jana Hovorková

Jana Hovorková           
Děti a karneval / 31.05.2004
Plesová sezóna je v plném proudu a protože nejenom dospělí se chtějí bavit tancem, uspořádal pro ně milevský Dům kultury maškarní bál.
Malí kovbojové, kominíci, princezny, víly, ježci, pejsci a dokonce i příslušníci veřejné bezpečnosti se tu sešli odpoledne šestého února. Jak je vidět na fotografiích, o účastníky a zvláště o nápady, za co se přestrojit, nebyla nouze.
Rodičové pilně natáčeli na videokamery, možná s tichým vroucným přáním, aby se stalo něco komického, co by se dalo poslat do televizní soutěže o nejlepší domácí video. Děti se však očividně do ničeho nenutily. Otcové za kamerami byli asi posledními, kdo je zajímal. Když se dětem zalíbí některá písnička z reproduktorů (člověka nutně napadá, zda se jim opravdu tak líbí halasné diskotékové odrhovačky), s chutí si zatancují, a když ne, stačí jim, že se navzájem honí po sále nebo v koutě srkají limonádu.
Velký zájem je o tu část programu, při které ředitel Domu kultury Karel Reiniš rozdává malým účastníkům plesu lízátka. Proběhne také soutěž, při které mají děti hádat interprety hraných písní. "Ricky Martin!" řve do mikrofonu uřícený vojáček a šťastně odbíhá s dalším lízátkem.
Mnoha dětem se z pódia nechce, a tak zůstanou a zvláště malé slečny v ne-maškarním ustrojení si tu zkoušejí, jaké to asi je být zpěvačkou nebo tanečnicí před zaplněným publikem.
Dospělí se usmívají. Ježek si vypůjčil myslivcovu pistoli. Kominíček sedí babičce na klíně. Plesová zábava je vyčerpávající…

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Bechyňské Perlení / 31.05.2004
Město Bechyně si pomalu ale jistě získává v jihočeském regionu pověst neopomenutelného kulturního centra díky koncentraci výstav, festivalů, přehlídek a soustředění (o některých jsme již psali). Neuvidíte tu ovšem onen typ kultury, který znáte z televize. Mezi zážitky sezóny rozhodně nepatří vystoupení populárního zpěváka nebo některého z ostřílených bavičů. Kultura tu má poněkud rozmanitější ráz.
Důkazem je i víkendová přehlídka (4. až 6. února) amatérských divadelních souborů z celých Čech nazvaná Festival klasických divadelních souborů Perlení, který v bechyňském Kulturním domě proběhla už pošesté. Sjely se sem soubory, pracující nikoli s velice oblíbenými experimentálními, ale klasickými divadelními texty.

Představilo se tu celkem osm souborů – divadlo Kámen Praha s hrou Kámen, Jizeran Rakousy zahrály Dalskabáty, Li-Di obecenstvu přiblížili svou vizi 21. století v Přibližném pohledu do vzdálené budoucnosti. Soubor DaŽ Praha zahrál Werichovu pohádku Královna koloběžka v muzikálovém hávu, Divadelní odbor Tyl Osvětové besedy v Bakově nad Jizerou připravili nastudování hry George Feydeaua Ten, kdo utře nos, soubor Divná Bára Praha zase hru Volá Melbourne z pera Arthura Watkina. Pak se ke slovu dostalo drama O svatém Jánu hledej sobě vránu Rádobydivadla Klapý. Festival Perlení zakončil Šumavský ochotnický spolek Prachatice s hrou Ta spoušť.

Na organizaci festivalu Perlení se kromě KD Bechyně a Města Bechyně podílelo Ministerstvo kultury ČR, nadace PHARE, Open Society Fund, občanské sdružení Tatrmani a mnoho dalších.

V rámci tzv. Trvalek 2000, nebo-li akcí, které se chystají na letošní rok, stojí za to zmínit se o připravovaných Loutkách v Bechyni (31. března až 2. dubna). Tato přehlídka loutkářských souborů je spojena s možností postoupit na národní přehlídku. Loutky v Bechyni se letos konají poprvé.

Následuje akce Jaro (sedmého až devátého dubna), což je jihočeská postupová přehlídka dětských divadelních, loutkářských a recitačních kolektivů.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Na Boží hod se v Božejovicích hrálo divadlo / 31.05.2004
Divadelní soubor Sboru dobrovolných hasičů Božejovice, který existuje již bezmála osmdesát let a má za sebou 95 nastudovaných her, se po čtyřleté odmlce připomněl veselohrou o třech dějstvích s názvem “Já mám koně.”

Své představení ochotničtí herci načasovali na den sváteční – pětadvacátého prosince se hrálo odpoledne i večer
Dle reakcí publika lze říci, že režisérské dvojici Josefu Popelkovi a Boženě Loudové se podařilo hrou málo známého prvorepublikového autora T. Šimona, objevenou na půdě jistebnické školy (takto bylo ostatně nalezeno i mnoho dalších), početné obecenstvo, zhýčkané pestrým vánočním programem v televizi, opravdu pobavit. Publikum přitom tvořily všechny věkové kategorie, byli tu místní i přespolní.
Komedie o tom, co všechno mohou způsobit omyly, nedorozumění, přílišná otcovská přísnost i tvrdohlavost dcer, samozřejmě svou sváteční premiérou nekončí. Kdo chce tedy vidět sedláka Lebedu v podání Jana Kublbecka, jeho ženu alias Olinu Vávrovskou a další, navíc v prostředí půvabných kulis, nechť zamíří do Božejovic.

První repríza se bude konat osmého ledna 2000 opět v sále místního hostince. A kdo propásl i tuto šanci vidět skupinu opravdových nadšenců hrát kvalitní divadlo, ať nezoufá. Podle ohlasů měla hra úspěch – a hrát se bude v průběhu celého roku.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]