Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Havráňata / 30.05.2003
Pionýrská skupina Havráňata - to je organizace, která v Milevsku pomáhá správně naplňovat volný čas dětí. Vznikla v roce 1996. Už před tím Havran a jeho kamarádka Ája zjistili, že mají společné koníčky, mezi které patří zejména činnost s indiánskou tématikou a pobyt v přírodě. Oba dva mají dcery a syny a ti jejich zájmy zdědili. Tak vznikla parta dvou dospělých a pěti dětí a ta se později stala základem organizace, která "krade děti od počítačů a přivádí je do lesa".
Havráňata se inspirují odkazem prvních a opravdových pionýrů. Poznávají přírodu a učí se v ní žít, věnují se "indiánštině", cestují, sportují, hrají si. Jejich práce je celoroční - v zimě probíhá většinou v klubovně, v létě venku. Vyvrcholením činnosti je táboření v tee-pee. To není omezené pouze na letní měsíce, Havráňata se do indiánských stanů zabydlují i na zimní prázdniny.
V současné době má skupina 22 aktivních členů. Havránětem ale zůstává každý, kdo absolvoval alespoň rok činnosti a jeden letní tábor. Takový člen má právo trvale nosit domovenku organizace. Pokud jí ovšem dělá čest. Kdo dělá ostudu, tomu je domovenka odebraná.
Havráňata žijí v přátelství se skauty. Do jejich společné činnosti patří například předvánoční stavba jesliček na milevském náměstí.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Hrejkovická dvacítka / 26.02.2003
Před mnoha lety se několik kamarádů z Hrejkovic vydalo na Nový rok do přírody, aby rozchodili posilvestrovský bolehlav. Výšlap zimní krajinou se vydařil a tak šli za rok znovu a šlo jich víc. Za rok jich šlo zase víc a tak vznikl pochod Hrejkovická dvacítka, kterého se v posledních letech zúčastňuje už více než 500 lidí.
Akce se většinou koná o první lednové sobotě. Start je v hrejkovické hospodě. Nadšenci různých věkových kategorií se tam ráno posilní teplým nápojem a pak se vydávají do mrazu na pochod dlouhý 20-30 km. Trasa je pokaždé trochu jiná, ale cíl je vždycky stejný - zase hospoda v Hrejkovicích. Tam je pochod ukončen veselým countrybálem.
Na cestě je několik kontrolních míst. Na nich pochodníci získávají potvrzení, že daným úsekem prošli. Na kontrolách hoří ohýnky a dalšího zahřátí je tam možné dosáhnout polknutím panáka alkoholu za lidovou cenu.
Nejoblíbenější kontrolou je samozřejmě ta, na které se konzumují vuřty s křenem (věnované sponzory pochodu). Většina lidí se pochodu účastní opakovaně. Jsou to Hrejkováci a lidé z okolních vesnic, příznivci pohybu a dobré nálady z Milevska, party turistů a trempů z různých koutů Čech a Moravy. I cizinci se už zúčastnili. Při Hrejkovické dvacítce se utužují stará přátelství a vznikají nová - při pochodu, při posezení v hospodách, které jsou na trase a při tanci na countrybále.
Letošní pochod byl již devatenáctý a konal se 11. ledna. Počasí přálo, země byla umrzlá a ranní teplota (několik stupňů pod nulou) byla příjemnější než ta loňská (mínus dvacet). Příští rok bude jubilejní - Hrejkovická dvacítka oslaví dvacáté výročí. Jestli ještě nejste jejími účastníky, zkuste se přidat. Za hezkým zimním dnem se nemusí jezdit až na hory. Lze jej prožít i v krásné krajině na pravém břehu řeky Vltavy.

autor:Ludmila Kolářová

Ludmila Kolářová           
První oktáva maturuje / 26.02.2003
První oktáva maturuje
V roce 1995 bylo na milevském gymnáziu otevřeno osmileté studium a nastoupili do něj první primáni. Byli o půl metru menší než ostatní studenti a kantoři z nich byli nadšení. "Jsou hodní a milí a na rozdíl od těch starších se při hodinách pořád hlásí", pochvalovali si na rodičovském sdružení profesoři. Čas utíkal, studentíci rostli a postupovali do dalších ročníků. Na rodičákách už nebylo slyšet "jsou tak hodní a milí", ale "mlátí s nima puberta". Čas zase popoběhl a rodiče se ve škole šťastně dozvídali to, co zjišťovali i doma: "už jsou z toho venku, dostávají rozum". Čas běžel dál, studenti dospěli do oktávy a pak přišel 31.leden 2003, den jejich maturitního plesu.

Byl to večer plný zajímavého programu a výborné nálady. Účastníci viděli vystoupení malých moderních gymnastek, dozvěděli se něco o historii třídy a vyslechli projev ředitele školy. Následovala slavnostní promenáda maturantů, byla to doslova přehlídka elegantních mužů a krásných žen. Ti byli ostužkováni, pak posbírali napršené mince a následně se vrhli na tanec s profesory a na tanec s rodiči. Hudba byla výborná (Lady and Gentlemen), příjemným zpestřením programu bylo vystoupení barmanů s ohněm a taky projížďka matky třídní profesorky Beránkové na kole. Dostala ho od svých studentů a hned ho na sále Domu kultury vyzkoušela. Tombola byla bohatá a hlavní cenou byl zahraniční zájezd.
Ve třídě byla vždycky dobrá parta a to se ukázalo i na plese. O půlnoci se studenti objevili na jevišti v maturitních tričkách a čertovských maskách. Písničku Duhová víla proměnili na Rumovou vílu a zatím co se občerstvovali rumem přímo z lahve, rozjeli na sále to, čemu se lidově říká pařba. Veselí trvalo do ranních hodin a když už hudba ne a nechtěla hrát, vyřešili to oktaváni po svém a zpívali do mikrofonu "sokolíky".
Ples se budoucím absolventům osmiletého gymnázia vydařil. Nezbývá než popřát, aby se vydařily i maturitní zkoušky a dobrá parta tak měla další důvod k veselosti.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Výstavy v galerii M / 26.02.2003
V příjemném prostředí Galerie M se konají různé koncerty a také oblíbené besedy se zajímavými lidmi. Celoročně je tu také možno vidět různé výstavy. Loni to byl kreslený humor, pak výstava prací pražských umělců, vystavovali zde žáci ZUŠ Milevsko. V létě lákaly návštěvníky obrázky na výstavě Stará řeka - šlo o fotografie krajiny okolo Otavy a Vltavy z doby, kdy ještě nestála Orlická přehrada. Na podzim předvedli svoje práce akademická malířka Josefa Burianová a grafik Pavel Hlavatý, potom malířka Petra Skluzáčková.
Na konci roku se uskutečnila mezinárodní výstava s názvem Bez hranic. Pořádali jí společně Město Milevsko a švýcarská obec Münchenbuchsee. Výstava ukazovala díla čtyř výtvarníků - Jana Hlavína, Martina Třeštíka, Bruno Arna a Waltera Simona . Letos v lednu se konala výstava obrazů milevského výtvarníka Oldřicha Pejši, který je autorem sgrafit na milevské radnici. V únoru mohou návštěvníci galerie vidět výstavu Zátiší (obrazy z let 1900 - 1950) a obrazy paní Rehnerové, mezinárodní putovní výstavu Český poetismus.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Ohlédnutí do muzea / 26.02.2003
Milevské muzeum bývalo místo, do kterého stačilo zajít jednou za několik let. V poslední době se situace změnila - v muzeu se stále něco děje a proto do něho obyvatelé a návštěvníci Milevska přicházejí častěji.
Právě před rokem došlo v muzeu k zahájení sezóny 2002. Byla otevřena výstava o Jižní Americe "Savanou, pouští, pralesem". Akce "Velikonoce v muzeu" připomněla různé tradice, které patří k jarním svátkům. Dubnový program přinesl "Jarní koncert", květen připomněl Mezinárodní den muzeí.
V červnu byla slavnostně zahájená letní sezóna. Malá výstavka připomněla život a dílo Čeňka Zíbrta, začala tématická výstava "Svět piva". K té patřily i víkendové degustace různých druhů piv. Výstava "Se školou za školou" byla správně načasovaná na dobu, kdy začíná školní rok.
Listopad a prosinec už byly ve znamení svátků narození Krista. "Vánoční výstava s vůní dřeva" byla přehlídkou betlémů. V roce 2001 byly v muzeu k vidění velké betlémy z papíru, v roce 2002 to byly betlémy vyřezávané ze dřeva. V době vánočních svátků bylo muzeum otevřené každý den, dokonce i o Štědré noci. Pracovníci muzea opustili svoje rodiny a dali tím krásný dárek ostatním obyvatelům města. Ti se mohli po půlnoční bohoslužbě podívat na hezkou výstavu, potkat se na ní s přáteli, popovídat a popřát si krásné Vánoce.
Fotografie z poslední výstavy 2002 už nejsou v předjarní době aktuální. Možná vás ale před sezónou 2003 (začíná 1.března) budou inspirovat k tomu, abyste si naplánovali, že nejpozději na konci roku navštívíte milevské muzeum.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Milevský klášter - místo proměny / 10.12.2002
Před třinácti roky začal znovu ožívat milevský klášter. Vrátili se do něho premonstráti a neomezili se jen na duchovní život. Naopak, mladí řeholníci i novicové přiložili ruce k dílu a lidé z města i okolí jim chodili nadšeně pomáhat. Byli to věřící, skauti, lidé hlásící se k tehdejšímu Občanskému fóru, lidé se vztahem k historii. Ti všichni měli radost z obnovy kláštera a pracovali. Z nádvoří mizelo trní a v budově děkanství se první místnosti stávaly obyvatelnými. Později byly na práce najímány firmy a v klášteře se stále něco opravovalo.
Nyní, po třinácti letech, je klášter k nepoznání. Budova děkanství je opravená zevnitř i zvenku, na kostele je nová fasáda, je dokončená oprava latinské školy a Zavoralův dům čeká na zbourání. Nádvoří je upravené, tam kde dříve divoce rostly bodláky jsou květinové záhony.
Pamatujete si, jak vypadal klášter před příchodem premonstrátů? Pokud ano, dopřejte si při vycházce příjemnou chvilku. Na prvním nádvoří se zastavte a zavřete oči. Zkuste si vybavit otlučené fasády, okna beze skel a porosty kopřiv. Po otevření očí přijde radost z toho, jak pěkný je klášter v přítomnosti.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Ustavující zasedání zastupitelstva / 10.12.2002
Ustavující zasedání nového zastupitelstva se konalo 18. listopadu v Domě kultury v Milevsku. Bylo na něm přítomno 20 zastupitelů (omluven ing. Procházka) a vedl ho nejstarší člen zastupitelstva pan Smrtka. Seznámil přítomné s výsledky voleb a pak vyzval zvolené kandidáty ke složení slibu. Za sdružení nezávislých kandidátů Změna složil slib Jiří Koliha, protože zvolená Mudr. Bernotová se svého mandátu vzdala v jeho prospěch. Všichni ostatní zvolení kandidáti mandát přijali.
V dalším bodu jednání se zastupitelé usnesli, že Rada Města Milevska bude mít sedm členů. Následovala volba uvolněného starosty. Mgr.Třeštík navrhl za ČSSD do funkce starostky Ivanu Stráskou. Ostatní strany návrhy nevznesly. Mgr. Stráská kandidaturu přijala a byla zvolena osmnácti hlasy. Na funkci uvolněného místostarosty navrhl Zdeněk Herout JUDr.Kofroně za ODS. Jiný návrh nebyl a Oldřich Kofroň byl zvolen do funkce stejným počtem hlasů jako Mgr. Stráská.
Dalšími členy rady byli zvoleni Ing. Stanislav Kázecký (ČSSD), Ing. Lubomír Šrámek (ODS), Ing. Bohuslav Beneš (KSČM) a Mgr. Martin Třeštík (ČSSD).
Na místo pátého radního byli navrženi Josef Smrtka (KDU-ČSL), Helena Slunečková (Sdružení nezávislých kandidátů) a Zdeněk Herout (ODS). Nikdo z nich nebyl zvolen nadpoloviční většinou hlasů a volba postoupila do druhého kola. Ani v něm nebyl radní zvolen. Při nové volbě byli opět navrženi pan Smrtka a paní Slunečková. Jiří Koliha dále navrhl Mudr.Hobzka (ODS), ten ale kandidaturu nepřijal. Zastupitelé tedy odevzdávali své hlasy pro dva kandidáty a nadpoloviční počet jich dali Josefu Smrtkovi.
Starostka Stráská poblahopřála všem zvoleným zastupitelům a poděkovala těm, kteří pro město pracovali v minulém období. Poděkovala všem, kteří ve volbách kandidovali a zdůraznila poděkování voličům. Připomněla, že v souvislosti s reformou státní správy čeká město nelehké období a že proto bude důležité, aby samospráva města dobře fungovala.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]