Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Popletený zastupitel / 02.09.2002
Potkala jsem kamaráda. Byl celý rozesmátý a povídal mi, že jde z akce, o které si myslel, že se toho dne koná. Bylo mu divné, že z třiceti lidí na ní přišel pouze on. Až dodatečně zjistil, že se spletl v čase. Přišel správně na šestnáctou hodinu, bohužel o pět dní dříve.
Na oplátku jsem mu pověděla svojí příhodu z mládí. Tenkrát mi bylo krásných sedmnáct let a byly prázdniny. Přes den jsem chodila na brigádu, do pozdních večerních hodin užívala kulturní život. Spánkové dluhy se hromadily a proto jsem jednou odpoledne po příchodu z práce usnula. Hodně tvrdě. Když jsem se vzbudila, tak jsem zjistila, že je zle, že jsem zaspala do práce. Slunce už bylo kus nad obzorem, hodinky ukazovaly půl sedmé. Před půlhodinou jsem měla být na pracovišti. Rychle jsem se oblékla a běžela jako o závod. Ani jsem si nestačila všimnout, že slunce nesvítí od východu, ale od západu. Doběhla jsem do práce a drmolila omluvu, že jsem zaspala. Lidé na mě nechápavě koukali, pakl se na celé kolo rozesmáli a doporučili mi, ať si jdu ještě na deset hodin lehnout. To jsem zase nechápala já. Až za chvíli mi došlo, že mluvím s kolegy z odpolední směny, zatímco já jsem chodila na ranní... Kamarád přidal k lepšímu historku o popleteném zastupiteli. Ten si spletl dny a ve čtvrtek přišel na radnici na jednání zastupitelstva, které se konalo den předtím. Dotyčný člen zastupitelstva je také můj kamarád. Má smysl pro humor a často si ze sebe děláme legraci. Proto jsem doma vzala telefon napsala mu zprávu: "Myslím, že už by jsi neměl kandidovat do zastupitelstva, neboť jeho členy by měli být lidé, kteří znají dny v týdnu." Přišla mi odpověď:"Řídil jsem se podle informací v Milevském zpravodaji." Moc jsem tomu nerozuměla, tak jsem poslední zpravodaj našla a četla. A ejhle: Opravdu informace, že jednání městského zastupitelstva se koná ve čtvrtek. Začalo mi toho pana zastupitele být líto. Poctivě četl tiskovinu městského úřadu a řídil se podle ní. Byl uveden v omyl, nezúčastnil se jednání a nehlasoval. Nesplnil svoji povinnost a přišel o své právo. Abych ho rozveselila, složila jsem mu říkanku:
Občane plať daně,
máš zpravodaj za ně.
Občas jsou v něm chyby,
má to ale kdyby:
Kdyby jsi ho nečetl,
tak by jsi se nespletl.

No co, do tiskoviny se vloudila chyba, to se občas stane. Jednou se splete ten, podruhé ten, nikdo není neomylný. Chyby se ale dají napravovat, alespoň částečně. V tomto případě by bylo dobré, kdyby dotyčný zastupitel (nebo zastupitelé) měl neúčast na jednání dodatečně omluvenou. Nemohl se přece předem omluvit, že nepřijde, když měl v úmyslu přijít a přišel. Ne vlastní vinou o den později.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Cesta kolem světa za dvanáct dní / 31.07.2002
Byl první prázdninový den, slunečné dopoledne. V Milevsku se zastavovali chodci a řidiči zpomalovali auta. Všichni si s úsměvem prohlíželi zajímavou karavanu: skupina asi třiceti lidí vykračovala po silnici, mezi nimi hrkotalo jedenáct vozíků "žebřiňáčků". Byli to milevští skauti, kteří právě vyráželi na putovní tábor. Trasu měli naplánovanou přes Chyšecko na hrad Borotín a pak přes Jistebnici zpátky do Milevska. Na vozíkách měli naložené potřebné věci - spacáky, karimatky, stany, ale také nářadí na zpracování dřeva, potraviny, pořádný kufr se zdravotnickými potřebami a další. Úsměv okolojdoucích vyvolával vozík s kuchyňským náčiním - byly na něm nejen hrnce a velké pánve, ale také vály na zpracování těsta. Skautíci se už na minulých táborech pěkně rozmlsali. Proto i tentokrát měli v plánu vařit v přírodních podmínkách takové dobroty, jako je třeba rajská s knedlíkem.
Byl druhý táborový den, skauti bivakovali ve vesnici Blehov. Navečer si vyšli na malou procházku po okolí. Na kraji bramborového pole našli ležícího člověka. Černá vesta a buřinka, starodávné kolo a velké mapy vedle něho - to vše napovídalo, že pán asi nebude místním opilcem, který přebral a odpočívá. Vypadal spíše jako gentleman ze starého Londýna, který putuje světem. Skauti muže oživili (zdravotnický kurz se vždycky hodí) a pak se z jeho lámané čecho-angličtiny dozvěděli, že se jmenuje Barnabáš. Byl to sluha Philase Fogga, hlavní postavy knihy Cesta kolem světa za 80 dní. Barnabáš byl nejen vyčerpaný, ale i zoufalý, neboť ztratil svého pána a zabloudil. Prosil chlapce a děvčata, aby prohledali svět a pomohli mu Philase Fogga najít. Pro skauty nastala chvíle vážného rozhodnutí, jak prožít táborové dny. Budou to jen hry a vodní radovánky, nebo též trmácení se přes všechny kontinenty a hledání ztraceného člověka? Děti se rozhodly, že udělají dobrý skutek a slíbili Barnabášovi svoji pomoc. Tak se cesta po Chyšecku a Jistebnicku změnila v putování po cizích a dalekých krajích.
Nejdříve se děti dostaly do Afriky, kde se setkaly s krásnou Kleopatrou a pak se sultánem Sulanem III: Ti jim zadali různé úkoly. Po jejich splnění vedla cesta do Jižní Ameriky k otrokáři a pak na sever za indiánem Rudým vlasem a jeho mexickým Bílým bratrem. I u nich museli skautíci úspěšně absolvovat různé soutěže. V Austrálii se setkali s Ugulou a Glaglou, dívkami z domorodého kmene. Na Antarktidě vyzkoušela jejich zdatnost Eskymačka.Odvahu děti dokazovaly při noční hře, když u Atlantského oceánu potkali piráta. Ten ocenil jejich statečnost a za odměnu jim prozradil, že Philas Fogg šel do Asie. Proto další cesta vedla za tibetským dalajlámou. Posledním místem putování pak byl řecký Olymp.
Mezi cestováním dalekými zeměmi zbylo ještě dost času na koupání, fotbal a zpívání při kytarách. Byl čas na projížďku na koních na farmě Cunkov i na prohlídku jistebnické věže a slavného kancionálu. Byl čas na plnění stupňů zdatnosti i na krásný slibový táborák. Jenom s tím borotínským hradem to nevyšlo. Byly horké dny, boty a kola vozíků se lepily do rozměklého asfaltu. Proto výprava zkrátila cestu a prodloužila pobyt ve stínu lesa u rybníka.
Skauti prošli svět a splnili všechny úkoly, které jim postavy z cizích zemí zadaly. Pana Fogga ale nenašli. Nastal poslední táborový den a cesta vlakem domů (materiál odvezl náklaďák). Děti byly zklamané, věděly, že Barnabášovi nepomohly. Všechno se ale změnilo na milevském nádraží. Stál tam anglický gentleman, který pro změnu hledal svého ztraceného sluhu.

autor:Ludmila Kolářová

Ludmila Kolářová           
Počet zastupitelů se zvýší / 30.06.2002
Na květnovém zasedání městského zastupitelstva navrhl zastupitel P. Solař, aby se v příštím volebním období zvýšil počet zastupitelů z 19 na 21. K návrhu ho vedl fakt, že Milevsko bude od příštího roku obec třetího stupně a v důsledku toho se rozšíří i počet zaměstnanců úřadu. Dále navrhl, aby se rozšířila také rada. Stávají pětičlenná rada je dostačující v případě, že se jejího jednání účastní všichni členové. Protože se ale někdy stává, že se někdo z jednání omlouvá (například kvůli nemoci), vidí P.Solař jako optimální radu sedmičlennou.
Mgr. M. Třeštík se k návrhu připojil a řekl, že bude dobré, když se více lidí bude zabývat věcmi veřejnými. Doporučil vrátit se k modelu z prvního volebního období, kdy bylo zastupitelů 23. Rada města tyto připomínky projednala a navrhla stanovit počet členů budoucího zastupitelstva na 21. Současní zastupitelé to na červnovém zasedání odsouhlasili.
Novela volebního zákona umožní, že i strany s malým počtem kandidátů (nenaplněnou kandidátkou) mají možnost získat mandáty. Rozšíření počtu zastupitelů a radních tedy může napomoci i tomu, že v budoucím období budou věci veřejné spravovat zástupci více politických stran a seskupení.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Po volbách / 30.06.2002
Je po volbách a lidé ctící svobodu nechápou, jak je možné, že v roce 2002 získala KSČM skoro dvacet procent hlasů. Je to možné. Lidé tesknící po svobodách otroka šli k urnám. Šli dát hlas straně, která prohlašuje, že se obrodila a která prý ví, jak bez problému vyřešit všechny problémy dnešní doby. Naopak někteří demokraticky smýšlející lidé podcenili situaci a o slunném víkendu vyrazili na chalupy a do přírody. To se samozřejmě odrazilo v poměru hlasů, které jednotlivé strany získaly.
Jak jsme volili v Milevsku?
1231 hlasů (28,75%) získala ČSSD
1139 hlasů (26,60%) získala ODS
819 hlasů (19,13%) získala KSČM
524 hlasů (12,24%) získala Koalice KDU-ČSL, US-DEU
Z ostatních kandidujících stran neměla žádná více než jedno procento hlasů.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Oslavy kláštera / 30.06.2002
Pravděpodobně v roce 1184 založil Jiří z Milevska zdejší klášter. V roce 1187 do něj přišli premonstráti ze Želivy a opatem kláštera se stal Jarloch, který je známý jako český kronikář. Příchod prvních řádových bratří do Milevska si premonstráti připomněli třídenními oslavami na začátku června. Zahájili je v pátek konventní mší svatou.
Sobota 1.června byla nazvána Dnem kláštera. Novoříšský opat sloužil dopoledne slavnou pontifikální mši, odpoledne si návštěvníci kláštera mohli poslechnout přednášku profesora Polce z Karlovy univerzity. Navečer byl na programu koncert duchovní hudby.
Neděle 2.června byla Dnem farnosti. Dopoledne se věřící sešli na mši svaté. Odpoledne znělo klášterní bazilikou krásné TeDeum, při kterém účinkoval Milevský smíšený sbor. Slunečné odpoledne bylo jako stvořené pro přátelské besedování na nádvoří kláštera. Vyhrávala reprodukovaná hudba a venku i na děkanství bylo připraveno plno sladkých i slaných dobrot. Navečer historik Dr. Karel Dolista potěšil návštěvníky zajímavou přednáškou o historii kláštera.
Oslavy kláštera byly důvodem k setkání premonstrátů i milevských farníků. Děkan kláštera P.Jakub Berka je hodnotil jako vydařené. Den farnosti by rád každoročně opakoval.
Nedělní odpoledne bylo opravdu pěkné a mne napadlo, že v budoucnu by Den farnosti neměli obyvatelé Milevska vnímat pouze jako záležitost zdejších věřících. Do kláštera by měl zavítat každý, kdo chce prožít příjemnou sváteční neděli.¨
Ludmila Kolářová           
Milevské děti neleží za pecí / 30.06.2002
Na Den dětí chlapci a děvčata z Milevska dokázali, že nejsou žádní lenoši a peciválové. Využili program, který pro ně připravili Sokolové a Skauti a přišli si vyzkoušet svoji zručnost a zdatnost k sokolovně.
Ručkovali po žebříku, skákali do dálky, skákali v pytli, stříleli ze vzduchovky, běhali s pneumatikou i bez ní. To je jen část disciplín, při kterých si děti ověřovaly svoje sportovní schopnosti.
Odpoledne si děti také zpestřily prohlídkou modelů letadel a lodí, návštěvou indiánského stanu tee-pee a opékáním buřtů. Počasí bylo příjemné a účast více než 200 dětí ukázala, že pořadatelé nepřipravovali akci zbytečně.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Úprava odměn zastupitelů / 05.06.2002
Na základě vládního nařízení došlo v březnu k úpravě měsíčních odměn pro neuvolněné členy obecního zastupitelstva. Proto Rada Města Milevska navrhla změnu výše odměn zastupitelům a také občanům pracujícím v komisích a výborech. Na jednání zastupitelstva řekl Ing Bernot, že pokud jde členům zastupitelstva o věc a nikoliv o peníze, odměny by se neměly zvyšovat. Jako protiargument zaznělo upozornění, že se zvyšují úřednické platy, proto by měla být i lépe ohodnocena práce zastupitelů. A v návrhu nebylo zvýšení odměn na maximální možnou mez, ale pouze zvýšení částečné.
Starostka města řekla, že navýšení je tak malé, že městskou kasu nemůže porazit. A finanční ohodnocení je ukázkou toho, jak si město práce zastupitelstva cenní. Podle jejího názoru pracuje celá řada zastupitelů daleko více, než odpovídá jejich peněžní odměně.
Nakonec zastupitelé odsouhlasili (15 hlasy ze 17 přítomných) mírné navýšení svých odměn v závislosti na typu vykonávané funkce. Odsouhlasili také zvýšení odměn nečlenům zastupitelstva za práci v komisích a výborech. Členům zastupitelstva (nečlenům rady a výborů) se tak zvyšuje měsíční odměna z 300,-Kč na 330,-Kč. Občané (nečlenové zastupitelstva) pracující v komisích budou nyní místo 170,-Kč dostávat 190,-Kč za jedno zasedání.
Kdo někdy pracoval v zastupitelstvu ví, že tuto práci nelze dělat pro peníze. Dobrým zastupitelem může být jen ten, kdo chce obětovat svůj osobní čas pro dobro města. Práce zastupitele nespočívá jen v účasti na zasedání, ale také ve sbírání potřebných informací, ve studiu materiálů, v rozhovorech s občany, v pomáhání jim s řešením problémů. Je to čas, který nezaplatí ani částka 300,-Kč a ani částka o 30,-Kč vyšší.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]