Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Změní se to po „smrťáku“? / 12.06.2001
Přechody pro chodce se staly bezpečnějšími. Stačí, když člověk jdoucí po chodníku u přechodu zpomalí krok a auta již brzdí a zastavují. Řidiči jsou opatrnější a chodci méně ohrožení. To ovšem platí jenom tam, kde lze existenci přechodů předpokládat. Řidič, který v Plzni dupne na plyn a spěchá do Brna určitě netuší, že kdesi na silnici E19 je přechod mimo obec. A milevský chodec, který je na přechodu od Sokolovské ulice směrem k bývalé Madetě zase možná neví, že není v obci, neboť ta podle značení začíná u kláštera a u vjezdu na E19 končí. Silnice je široká a přechod dlouhý, člověk se musí rychle rozhlédnout a rychle přejít. Bohužel právě tato trasa je jednou z cest na hřbitov, kam často chodí staří lidé, kteří se špatně pohybují a někdy i špatně vidí. A řidiči? Těm se v rychlosti 90km/hod špatně zastavuje…

Podle dopravního inspektorátu nelze značení změnit, protože silnice je obchvatem, nikoliv součástí obce. Na některých nebezpečných místech se dopravní podmínky změnily až po několika „smrťácích“. Bude tomu tak i na silnici E19 u Milevska?

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Změna názvu ulice / 12.06.2001
Ulice vedoucí z Komenského k ZVVZ je stále pojmenovaná po veliteli sovětských vojsk kapitánu Sažinovi a přesto změnila svůj název. Protože milevšťáci běžně říkají ulice Sažinova a tento název používají i firmy, tak se „Sažinova“ stane názvem oficiálním. Je vžitý a proto má přednost před dřívějším názvem Kpt. Sažinova i před slovem Sažinovova, které by bylo správné z jazykového hlediska.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Cukrárna U Maarů / 05.06.2001
Prvního června 2001 byla v Riegrově ulici v centru Milevska otevřena nová cukrárna "U Maarů". Návštěvníky překvapí příjemnou obsluhou, vkusným interiérem a dlouhou provozní dobou ve všední dny od 8:30 do 17:30 hodin. V sobotu je otevřeno od 8:30 do 11:30 hodin a v neděli od 9 do 11 hodin a odpoledne od 14 do 17 hodin.
Cukrárna je určena výhradně nekuřákům, kteří zde mohou zakoupit a v salonku pro 28 osob také zkonzumovat chutné čerstvé zákusky, dorty, cukrovinky, teplé i studené nápoje, koktejly a další dobroty.
Hlavní zásluhu na vytvoření vkusného interiéru má provozovatelka paní Blanka Maarová a její manžel Julius Maar, kteří pracovali podle návrhů Ing. Petry Smejkalové a architekta Jana Hlavína. Výsledek jejich píle každého mile překvapí, a tak nová cukrárna jistě nebude mít nouzi o spokojené zákazníky.
Ludmila Kolářová           
Jak si zvednout adrenalin / 15.02.2001
Chcete si zvednout hladinu adrenalinu v krvi? Nemusíte skákat na laně z mostu nebo čekat, až váš potomek bude mít rodičovské sdružení. Stačí, když si vezmete bicykl a projedete v Milevsku cyklistickou stezkou okolo autobusového nádraží. Nejlépe z kopečku - od Kamenáče směrem k sídlu městské policie, zvanému Muchomůrka. Je to vzrušující jízda, při které jde často o zdraví několika lidí včetně dětí Půlka chodníku pro chodce, půlka pro cyklisty. Nemělo by být těžké k zapamatování, že se jezdí po té, co je blíž silnice a chodí po té druhé. A když už člověk zapomene, stačí se kouknout na značky.
Jenomže chodci se procházejí po obou. Stále a pořád. A nejenom když žádné kolo nejede. A tak je cyklista nucen kličkovat mezi lidmi, kteří jdou ve směru jeho jízdy, zvonit na ně a obratně je předjíždět.To by se nechalo pochopit, všichni máme plnou hlavu starostí - a ještě přemýšlet o tom, jestli jít vpravo nebo vlevo...Těžší je pochopit ty chodce, kteří kráčí naproti cyklistovi, vidí jej a neuhnou. Když jsem před pár dny tímto riskantním úsekem projížděla s pocitem bezpečí, tak u chodníku přibrzdil autobus, otevřely se dveře a vyskočila slečna. Loučila se s řidičem a skákala tudíž pozadu. Jen tak tak, že mi nepřistála zadkem na řidítkách. Mladý sportovec by si s tím snadno poradil, ale já, žena středních let a drobné postavy určitě ne. Šla bych k zemi s kolem i se slečnou.
Tři muži jdou vedle sebe, rozpráví a dívají se na jezdce, jak situaci vyřeší.Ten má dvě možnosti - budˇ je objet pruhem pro chodce, nebo skočit z obrubníku a vzít to po silnici. Za pány kráčí skupina dívek a potom dvojice, která jde metr od sebe a drží se za ruce. Je to závora a cyklista se musí rychle rozhodnout, jestli objet nebo seskočit.Třetí možností je prorazit. A potom maminka s kočárkem a asi dvouletým děckem, které poskakuje kousek od ní. Matka je v bezpečí za kočárkem a sleduje, zda se mezi kočár a hupkajícího chlapečka úspěšně trefíte. A tak přemýšlím, co s tím. Třeba by se značka s nápisem "cyklisto veď kolo" mohla přendat z konce stezky na její začátek. Nebo můžeme ještě nějaký čas riskovat a pak uspořádat celorepublikové závody v cykloslalomu. První místa by byla naše, máme natrénováno!

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Kde se staví nové domy? / 15.02.2001
Výstavba rodinných domů v lokalitě U Stříbrného se blíží ke konci. Nyní začnou nové stavby vyrůstat v jihozápadní části Milevska. V místech, která známe z vycházek na kopce Šibeňák a Zvíkovec nebo z houbařských výprav do lesů na Hajdě. Jedna ze stavebních lokalit se nazývá Na Cukavě, protože tak se kdysi říkalo horní části Švermovy ulice.
Nový dům nad bývalou Cukavou. Za ním (směrem k Hajdě) brzy vyrostou další.
Tady možná bude ulice Pod Zvíkovcem pokračovat. Vzadu je kopec Šibeňák.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
V zahradnictví už je jaro! / 15.02.2001
Dny otevřených dveří v Zahradnictví Kolář mají více než třicetiletou tradici. Pravidelně přilákají stovky návštěvníků, kteří se přicházejí nejen potěšit z květin, ale také nakoupit semena a různé zahrádkářské potřeby. Většina z nich také využívá nabídku oborného poradenství.
Zatímco venku ještě vládne zima, ve sklenících se mohou návštěvníci radovat ze spousty květů. V posledních letech se výstava koná o víkendu před svatým Valentýnem. O důvod víc, proč koupit hezkou kytičku..
Keramika z ateliéru Radost Věrky Pichové bývá příjemným zpestřením výstavy.
Letos poprvé doplňovaly nabídku i zahrádkářské potřeby společnosti Bonas.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Koupí město stromy? / 05.01.2001
Mezi Jitexem a vlakovým nádražím lemuje ulici cesta a stromová alej. Pozemek se v roce 1992 stal na základě restitučního zákona soukromým majetkem původních vlastníků. Až do současné doby jej užívá a udržuje město.

Aby se protiprávní situace vyřešila, dali majitelé pozemku městu Milevsku podnět k jeho vykoupení. Zástupci města návrh přijali a nabídli běžnou cenu.Ta je 100Kč za 1m2 pozemku. Obchod se ale neuskutečnil. Majitelé považují nabídku za podhodnocenou a chtějí peníze nejenom za pozemek, ale i za porost. Město za stromy platit nechce, protože je kdysi vysázelo.

A tak to vypadá, že situace zatím vyřešena nebude. Město užívá cestu neoprávněně, zároveň ji i udržuje.Pro vlastníky je pozemek nevyužitelný a rádi by ho městu prodali. Na jedné straně je cena určená znalcem (za pozemek a veřejnou zeleň), na druhé straně skutečnost, že na obchodování musejí být dva. Nejenom ten, který chce prodat, ale i někdo, kdo chce požadovanou částku zaplatit.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]