Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Jak si zvednout adrenalin / 15.02.2001
Chcete si zvednout hladinu adrenalinu v krvi? Nemusíte skákat na laně z mostu nebo čekat, až váš potomek bude mít rodičovské sdružení. Stačí, když si vezmete bicykl a projedete v Milevsku cyklistickou stezkou okolo autobusového nádraží. Nejlépe z kopečku - od Kamenáče směrem k sídlu městské policie, zvanému Muchomůrka. Je to vzrušující jízda, při které jde často o zdraví několika lidí včetně dětí Půlka chodníku pro chodce, půlka pro cyklisty. Nemělo by být těžké k zapamatování, že se jezdí po té, co je blíž silnice a chodí po té druhé. A když už člověk zapomene, stačí se kouknout na značky.
Jenomže chodci se procházejí po obou. Stále a pořád. A nejenom když žádné kolo nejede. A tak je cyklista nucen kličkovat mezi lidmi, kteří jdou ve směru jeho jízdy, zvonit na ně a obratně je předjíždět.To by se nechalo pochopit, všichni máme plnou hlavu starostí - a ještě přemýšlet o tom, jestli jít vpravo nebo vlevo...Těžší je pochopit ty chodce, kteří kráčí naproti cyklistovi, vidí jej a neuhnou. Když jsem před pár dny tímto riskantním úsekem projížděla s pocitem bezpečí, tak u chodníku přibrzdil autobus, otevřely se dveře a vyskočila slečna. Loučila se s řidičem a skákala tudíž pozadu. Jen tak tak, že mi nepřistála zadkem na řidítkách. Mladý sportovec by si s tím snadno poradil, ale já, žena středních let a drobné postavy určitě ne. Šla bych k zemi s kolem i se slečnou.
Tři muži jdou vedle sebe, rozpráví a dívají se na jezdce, jak situaci vyřeší.Ten má dvě možnosti - budˇ je objet pruhem pro chodce, nebo skočit z obrubníku a vzít to po silnici. Za pány kráčí skupina dívek a potom dvojice, která jde metr od sebe a drží se za ruce. Je to závora a cyklista se musí rychle rozhodnout, jestli objet nebo seskočit.Třetí možností je prorazit. A potom maminka s kočárkem a asi dvouletým děckem, které poskakuje kousek od ní. Matka je v bezpečí za kočárkem a sleduje, zda se mezi kočár a hupkajícího chlapečka úspěšně trefíte. A tak přemýšlím, co s tím. Třeba by se značka s nápisem "cyklisto veď kolo" mohla přendat z konce stezky na její začátek. Nebo můžeme ještě nějaký čas riskovat a pak uspořádat celorepublikové závody v cykloslalomu. První místa by byla naše, máme natrénováno!

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Kde se staví nové domy? / 15.02.2001
Výstavba rodinných domů v lokalitě U Stříbrného se blíží ke konci. Nyní začnou nové stavby vyrůstat v jihozápadní části Milevska. V místech, která známe z vycházek na kopce Šibeňák a Zvíkovec nebo z houbařských výprav do lesů na Hajdě. Jedna ze stavebních lokalit se nazývá Na Cukavě, protože tak se kdysi říkalo horní části Švermovy ulice.
Nový dům nad bývalou Cukavou. Za ním (směrem k Hajdě) brzy vyrostou další.
Tady možná bude ulice Pod Zvíkovcem pokračovat. Vzadu je kopec Šibeňák.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
V zahradnictví už je jaro! / 15.02.2001
Dny otevřených dveří v Zahradnictví Kolář mají více než třicetiletou tradici. Pravidelně přilákají stovky návštěvníků, kteří se přicházejí nejen potěšit z květin, ale také nakoupit semena a různé zahrádkářské potřeby. Většina z nich také využívá nabídku oborného poradenství.
Zatímco venku ještě vládne zima, ve sklenících se mohou návštěvníci radovat ze spousty květů. V posledních letech se výstava koná o víkendu před svatým Valentýnem. O důvod víc, proč koupit hezkou kytičku..
Keramika z ateliéru Radost Věrky Pichové bývá příjemným zpestřením výstavy.
Letos poprvé doplňovaly nabídku i zahrádkářské potřeby společnosti Bonas.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Koupí město stromy? / 05.01.2001
Mezi Jitexem a vlakovým nádražím lemuje ulici cesta a stromová alej. Pozemek se v roce 1992 stal na základě restitučního zákona soukromým majetkem původních vlastníků. Až do současné doby jej užívá a udržuje město.

Aby se protiprávní situace vyřešila, dali majitelé pozemku městu Milevsku podnět k jeho vykoupení. Zástupci města návrh přijali a nabídli běžnou cenu.Ta je 100Kč za 1m2 pozemku. Obchod se ale neuskutečnil. Majitelé považují nabídku za podhodnocenou a chtějí peníze nejenom za pozemek, ale i za porost. Město za stromy platit nechce, protože je kdysi vysázelo.

A tak to vypadá, že situace zatím vyřešena nebude. Město užívá cestu neoprávněně, zároveň ji i udržuje.Pro vlastníky je pozemek nevyužitelný a rádi by ho městu prodali. Na jedné straně je cena určená znalcem (za pozemek a veřejnou zeleň), na druhé straně skutečnost, že na obchodování musejí být dva. Nejenom ten, který chce prodat, ale i někdo, kdo chce požadovanou částku zaplatit.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Co dělají skauti v zimě? / 05.01.2001
Milevští junáci měli v prosinci plné ruce práce. Společně s pionýrskou skupinou Havráňata a dětmi ze Základní umělecké školy vytvořili krásný betlém, který ve vánoční době zdobil milevské náměstí a poutal obrovskou pozornost obyvatel i návštěvníků města.
Vánoce oslavili besídkou, při které zpívali koledy, hráli hry a soutěžili. Nechybělo dobré cukroví a spousta hezkých (většinou vlastnoručně vyrobených) dárků.
Před Štědrým dnem se za ranního mrazu vydali na tradiční výpravu, jejímž cílem bylo ozdobení stromku v lese. Protože měl udělat radost zvířatům, tak na něj pověsili mrkve, jablka a brambory. Horní větve posloužily k umístění dobrot pro ptáky a pod strom se ještě vešlo plno kaštanů, sušeného pečiva a dalšího krmení.

Společným zazpíváním u hřejícího ohýnku pak ukončili rok plný zajímavých akcí.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Milevský kraj o.p.s. / 01.12.2000
Když pominu nabubřelý název společnosti a možnost uvedení veřejnosti v omyl, že se jedná o územně správní celek, nemohu pominout, že jde o vcelku elegantní způsob, jak se vyhnout nutnosti konat veřejná výběrová řízení na obsazení pracovních míst, dodávky vybavení, zadávání zakázek apod. Tato nutnost není dána jen zákonem o zadávání veřejných zakázek, který lze uplatnit jen někdy (a lze jej snadno obejít), ale i slušností, nebo chcete-li potřebou transparentnosti, a mělo by jít o standardní způsob, jak spořit veřejné prostředky. V této souvislosti podotýkám, že ředitel schválené o.p.s. Milevský kraj je již předem znám, a skutečnost, že v jedné z verzi předkladatelé projektu dříve zvaného Gerlachus počítají s výdaji na nákup vybaveni, software a hardware s celkovou sumičkou 3.1 mil. Kč!

autor:Ondřej Bernot
Pavel Bolek           
Milevský kraj zahajuje / 24.11.2000
Milevský kraj o.p.s. je obecně prospěšnou společností, kterou společně založili Město Milevsko, Sdružení obcí Milevska, Spolek pro mezinárodní spolupráci Milevsko a Spolek pro rozvoj kultury Milevsko. Společnost bude shromažďovat, zpracovávat a poskytovat informace o Milevsku a jeho okolí včetně informací o aktuálním dění v regionu. Bude zajišťovat propagaci Milevska a milevského regionu v médiích a vykonávat další obecně prospěšné služby. Doplňkovou činností pak bude koupě a prodej zboží, zprostředkování služeb, kopírovací práce, vydavatelské a nakladatelské činnosti, činnost reklamní atd. Odpůrcem založení této společnosti je zastupitel Ing.Ondřej Bernot, který se vyjádřil, že: "Jde o snahu utrácet peníze dříve, než jsme je vydělali". (dále viz příspěvek "Milevský kraj o.p.s.")

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]