Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Ochotníci z Nadějkova hostovali v Líšnici / 16.02.2014
Souboj v boxerském ringu
Líšnice – V sobotu 15. února se v sále hostince sešlo okolo devadesáti lidí. Přišli se podívat na Kouzelné rukavice – pohádku pro dospělé i děti, se kterou přijel do Líšnice divadelní a osvětový spolek Fikar. Účinkujících, kteří hráli s obrovským nasazením, bylo okolo dvaceti, hru si vyloženě užívali. I když ztvárněná pohádková říše byla hodně jiná, než bychom čekali. Třeba pan král Laktos se věnoval sportu a zdravé výživě a čarodějnice létala v tryskáči. Jak už to v pohádkách bývá, všechno dopadlo dobře. Obr Koloděj byl přemožen, strašidla byla zase spokojena, princezna si vzala svého milého, hloupý Honza moc hloupý nebyl a svoji Mařenku dostal. A kouzelné rukavice kouzelné nebyly. A jak to, že s jejich pomocí Honza obra v boxu přesto přemohl? Protože hodně chtěl, trénoval a šlo mu o dobrou věc….., to stačí, tedy v pohádkách vždycky.
Spolek "Fikar" byl založen v r. 1998 a navazuje na činnost stejnojmenného čtenářsko - ochotnického spolku, který působil v Nadějkově v letech 1898 - 1964. Nazván byl na počest místního vlasteneckého faráře, starosty a prvního poštmistra Antonína Čechoslava Fikara(1812 - 1866). Od obnovení činnosti spolku v roce 1998 nadějkovští hrají šestnáctou sezonu. Principálem divadla je Jaroslav Souček a režisérem Jiří Jiroutek.

Na fotografii Honza Pavel Dvořák) vítězí v ringu nad obrem Kolodějem...

Alena Růžičková
Farní charita Milevsko           
Na plese charity bylo veselo a létalo se i nad Alpami…… / 12.02.2014
Milevsko – Dům kultury v Milevsku ožil v sobotu 8.února společenstvím příznivců a přátel Farní charity Milevsko. Kdo už někdy ples pořádal, ví, co práce to obnáší…. Přes starosti se sháněním cen do tomboly, zajištění předtančení, aranžování cen a dalších věcí, se ples velice vydařil. Hostů přišlo více než sto, k tanci tentokrát hrála dvě šikovná děvčata – PiňaKoláda, které mnozí znají z TV Šlágr. . Svého úkolu se ujaly velmi dobře, parket byl neustále plný, ať již sálem zněla dechovka, country nebo pop. Navázaly s hosty skvělý kontakt, hrály na přání. Lidé se výtečně bavili, plesu se zúčastnil i nový milevský děkan P. František Míček, spolu se sepekovským děkanem P. Mikulášem Selvekem. Společně jsme vzpomínali na bývalého děkana P. Jakuba Berku, který v současné době působí v Nebušicích u Prahy. Ale ani on na naši charitu nezapomíná, i na dálku nám zajistil ze ZD Chyšky zemědělské komodity do tomboly. Díky dárcům byla tombola opět bohatá. Hlavní cenou byl veliký dort s logem charity, který jsme si nechali udělat v místní cukrárně, vyhrál jej Jaroslav Málek ze Slabčic. Byl vylosován modrý lístek s číslem 200. Překvapení imaginární cestovní kanceláře ILUZE vyhrála Dana Kubešová. Jednalo se o NEOBYČEJNÝ ZÁŽITEK – PŘELET NAD ALPAMI. Jaké bylo její překvapení, když ji uchopili dva silní muži a lehce ji přenesli přes alpy, které se najednou objevily na sále – byly to ale jen alpy z drogerie (Alpa a Lesana). Obdobný turistický zážitek na našem plese byl i loni, přesto bylo zase veselo. Tradičně ples zpestřila svými dvěma vstupy taneční skupina Farida, která předvedla orientální a karnevalový tanec. Nálada po celou dobu plesu byla velice přátelská. Tančil se čardáš, jela mašinka a stáli i sokolíci. Výtěžek plesu (po odečtení nákladů – nájem sálu, občerstvení hudby a taneční skupiny, výlep plakátů, koupě některých cen do tomboly) byl ve výši více než 9 tisíc Kč. Bude použit na dofinancování našich projektů, pravděpodobně pro potřebu Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, které plánujeme otevřít na jaře letošního roku. Touto cestou chci poděkovat všem dobrovolníkům, kteří nám s organizací plesu pomáhali, zejména manželům Vejmělkovým ze Zbelítova, dr. Kameníkovi ze Zhoře, dr. Pučelíkové a dalším. A naší pracovnici Marii Novotné, která zajistila většinu darů do tomboly (seznam dárců bude uveřejněn na našich stránkách – www.fchm.cz). A také všem těm, kteří na ples přišli a tím nám vyjádřili svoji podporu. Mezi nimi jsou i ti, kteří přes svůj věk či zdravotní problémy každoročně přijdou a berou to jako samozřejmost či povinnost. Když přijít nemohou, pošlou finanční příspěvek. Moc si toho vážíme a už nyní se těšíme na další ples v roce 2015.
Alena Růžičková, ředitelka Farní charity Milevsko
Farní charita Milevsko           
Ples FCHM - vystoupení Faridy / 12.02.2014
Ples Farní charity Milevsko každoročně zpestřuje svým vystoupením taneční skupina Farida. Nejinak tomu bylo i letos, děkujeme.
Farní charita Milevsko           
Hudební sklepy - Jakub Jan Noha v Galerii M 31.1.2014 / 06.02.2014
Tisíce let tady zkoušíme žít,
tisíce roků chcem jistotu mít,
na polích kamení, na mezích hloh,
čekáme znamení, čekáme na zemi ráj.

Prý na co sáhneme je pak poskvrněné,
po čistotě však prahneme v zemi zaslíbené,
Na polích kamení, na mezích hloh,
čekáme znamení, čekáme na zemi ráj.

Pramínek jen pomalu studnu plní,
tušíme, že zpátky cesty není,
Na polích kamení, na mezích hloh,
čekáme znamení, čekáme na zemi ráj.

Po lesích se plíží šelmy,
číhají v závětří,
my však chceme projít volní,
Kdy už přijde ten slíbený ráj? Ráj?!
Kdy už přijde ten slíbený ráj?
Kdy přijde na zemi ráj?
Kdy přijde na zemi ráj?
Na zemi, na zemi ráj? ...

Zdravím všechny příznivce Hudebních sklepů v Milevsku a posílám pár fotek z pátečního koncertu Jakuba Nohy. Bylo nás tam sice než dvacet, ale koncert to byl velmi povedený (i kvůli neplánované oslavě narození vnoučete).

Josef Veverka
Pavel Bolek           
Jindřich Kabát v Latinské škole / 02.02.2014
Samota je jen pro odvážné
Dalším hostem, kterého pan děkan František usadil do křesla v Latinské škole, byl PhDr. Jindřich Kabát (*24. 4. 1953). Tentokrát to bylo vyjímečně v úterý, a to 28. 1. 2014.
Jindřich Kabát vystudoval psychologie na Univerzitě Karlově, pracoval i na psychiatrické klinice, kde mu byl šéfem dr. Plzák. V letech 1990 až 1991 působil jako první náměstek ministra kultury (s odpovědností za oblast církví), v letech 1991 až 1992 byl náměstkem ministra vnitra. Jako člen KDU-ČSL se stal členem české vlády premiéra Václava Klause, kde v období od 2. července 1992 do 17. ledna 1994 zastával funkci ministra kultury. Je autorem knihy Psychologie komunismu, vydané v roce 2011 v nakladatelství Práh. Zde rozebírá čtyřicetileté období naší historie především z pohledu člověka, který uvnitř komunistické mašinerie žil svůj každodenní život.
Jindřich Kabát měl nelíčenou radost z toho, že je v kraji svého dětství a mládí, v Milevsku prý byl naposledy v roce 1968…. Miluje Bernartice, Křenovice, Květov a další, nyní zde má přátele – P. Františka a P. Piuse. Rozhovořil se zajímavě o manželství a výchově dětí. On sám má rodinu početnou a byla zde s ním i jeho manželka. Ze své praxe a zkušeností tvrdí, že sociální psychologie vždy skončí u rodiny. Úplná fungující rodina je pro život dítěte i všech jejích členů klíčová. Samota je jen pro odvážné. Vždyť svátost manželství je jediná, kterou si manželé udělují navzájem. Spokojené manželství bývá tehdy, když dva jedinci dosáhnou ve všem rovnováhy. Další zajímavé body se týkaly aktivního prožívání lásky, emocí, fobií, afektu, vášně, zvyku, sentimentu, pocitů a pojmu vyladění. Apeloval na věřící lidi, aby, po hádce nebo vzteku, připustili, že nemusí mít pravdu a požádali Boha o pomoc…. Avšak ne každé manželství je zachranitelné. Ve své praxi se již dvacet let zabývá tím, proč se i věřící lidé rozvádějí. Z 90 % se domnívají, že problémy před svatbou se v manželství vyřeší, pravdou je opak. Dnešní mladí lidé jsou opatrnější, do manželství vstupují později, nebo bohužel - také vůbec.
Poslední část byla určena dotazům posluchačů. Nebylo jich mnoho, možná proto, že všichni přemýšleli, co ve svém vztahu dělají dobře nebo špatně…….
Alena Růžičková
Farní charita Milevsko           
Zahájení Tříkrálové sbírky v Milevsku / 05.01.2014
Ve čtvrtek 2. ledna 2014 v 15 hodin se sešli koledníci TS před kostelem sv. Bartoloměje v Milevsku. Křídy posvětil a koledníkům požehnal na cestu P. František. Společně jsme si pak zazpívali koledy, o kytarový doprovod se postaral právě P. František Míček. A potom se kolednické skupinky rozběhly na všechny strany, aby přinášely radostnou zvěst, popřály požehnaný nový rok a poprosily o příspěvek do zapečetěných kasiček. Farní charita Milevsko má ještě další dobrovolníky, kteří koledují, ale slavnostního zahájení se nemohli zúčastnit. Přesto svůj čas a síly věnují této společné dobré věci. Všem dětem i dospělým dobrovolníkům děkujeme. Pán Bůh zaplať !!!
Farní charita Milevsko           
Tříkrálová sbírka trvá do 14. ledna 2014 / 05.01.2014
Malí i velcí koledníci dávají každý den svůj čas a elán pro dobrou věc, pomáhají potřebným.....
Farní charita Milevsko           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]