Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
[ administrace ]
[ Bohuslav Hedvik ] [ Daniela Balážová ] [ František Dragoun ] [ Ing. Ondřej Bernot ]
[ Ivana Stráská ] [ Josef Žižka ] [ Karel Reiniš ] [ Marie Bolková ]
[ Martin Třeštík ] [ MUDr. Iva Hodková ] [ Simona Švarcová ] [ Stanislav Kázecký ]
[ Václav Chlum, Tomáš Chlum, Luboš Kolafa ] [ Václav Jedlička ] [ Vladimír Korecký ] [ Zdeněk Pavlík ]


Ivana Stráská

Starostka Milevska.

"Nechci propadnout pocitu, že s židlí úředníka přichází i moudrost"


Ví se o vás, že máte za sebou kantorskou dráhu. Jaká jste byla učitelka?
Od malička jsem si přála studovat egyptologii. Bylo to přání zcela nereálné, ale přineslo mi lásku k historii, takže jsem nakonec vystudovala obor český jazyk-dějepis na PF v Českých Budějovicích. Český jazyk proto, že literatura byla mou druhou láskou. Musím říci, že vztah k oběma oborům mi vydržel po celý život.

Pokud se týká druhé části otázky, nejde snad ani o to, za jakou učitelku se považuji sama, ale o to, jaký vztah ke mně mají děti. Jsem přesvědčena, že velmi dobrý, z mé strany je to obdobné a ony to cítí. Právě po nich, po jejich upřímnosti a bezprostřednosti se mi nejvíce stýská. Ale hodnocení nechám na nich a na jejich rodičích.

Rozhodně jsem si z dvaceti let kantořiny odnesla řadu důležitých věcí. Schopnost poznat a chápat lidi, umět jim naslouchat a snažit se jim porozumět, naučila jsem se řešit problémy pokud možno efektivně, rychle reagovat na momentální situaci. Takže určitou průpravu jistě.


Jak se cítíte v nové roli, v roli starostky?
Nemám pocit, že bych nějak změnila role, pouze práci. Je fakt, že tady se člověk setká s nejrůznějšími druhy problémů, o jejichž existenci neměl dosud ani tušení. Škola je totiž tak trochu uzavřený svět, a tak si myslím, že mi nová zkušenost rozhodně není na škodu.

Je snad pochopitelné, že v něčem člověk poněkud “plave”; potom hledám radu u chytrých hlav. Nejdůležitější je asi nepropadnout pocitu, že s židlí úředníka přichází i moudrost, ba dokonce neomylnost. Ten pocit nejen hloupý, ale i nebezpečný, a vždycky jsem se snažila vyvarovat se ho.


Ovlivňuje přístup vašich kolegů fakt, že jste žena?
Asi trochu ovlivňuje, jednání je možná vstřícnější a ohleduplnější, ale tyhle věci jsou oboustranné. Chci říct, že platí pro každého přísloví “jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.”

Traduje se, že muži jsou zaměřeni pragmaticky a racionálně, kdežto ženám je připisováno rozhodování se na základě intuice, a vůbec větší důraz na citovou stránku. Souhlasíte?
Já nevím, jsme v Městské radě dvě ženy a já mám pocit, že jsme stejně pragmatické jako naši kolegové. Ženská intuice se asi uplatní spíš při jednání o nějakém obtížnějším problému. Ženy, v tomto v běžné manželské praxi trénované, dokážou v pravé chvíli říci to pravé slovo, ulomit tak hrot diskuse a vyhnout se hrozícímu konfliktu.


Jak se s příchodem nového zaměstnání změnil váš rodinný život?
Podstatnou změnou v rodině je to, že ráno odejdu v 7.30 a vracím se většinou večer, leckdy i potom zase hledám někoho, kdo mi může poradit v určitých problémech. Manželovi i synovi se na to zvyká těžko, ale už si zvykat začínají.


Teď z jiného soudku: Kdy a proč jste se začala angažovat v komunální politice?
O komunální politiku jsem se začala zajímat už dávno, po roce 1989 jsem měla pocit, že je to věc, o níž bychom měli my občané mluvit, protože se nás eminentntě týká. Už v minulých volbách jsem byla na kandidátce ČSSD jako nezávislá. Tato strana mě oslovila jako první, ale to není jediný důvod. U nás je velice těžké říci, kdo se v politice kam řadí, protože pravice je často levicovější než levice a naopak. Já sama sebe řadím k levému středu, i když je dnes velmi nepopulární něco takového říci. Protože mě zajímají dějiny a leccos o nich vím, je mi jasné, že to, co se děje v poslední době u nás, není nic neobvyklého, je to běžný jev ve všech obdobích prudkých společenských změn. Obdobu najdeme v historii řady zemí. Stát má pak za úkol snažit se vytvořit přesná pravidla, přesný zákonný rámec. Významný švédský politik Olaf Palme řekl:”Kapitalismus je ovečka, která se stříhá, ale nezabíjí.” Já mám pocit, že za nás někdy to stádečko stříhají jiní, některé ovečky se ztratily docela. Navíc mi nikdy nebylo lhostejné, s jakými problémy se potýkají staří lidé, lidé nemocní, a historicky se mi koncepce SDS jeví jako nejpřijatelnější.


Jak vycházíte s kolegy, kteří jsou výrazně jiného politického zaměření než vy?
Nejsem v žádné politické straně a myslím si, že politický názor by neměl být na překážku porozumění mezi lidmi. Vždycky mě zajímá jedna věc: Jestli jde o slušného a poctivého člověka. Je mi úplně jedno, je-li červený, modrý nebo zelený. Prosazuje rozumnou věc -má moji podporu. Mezi radními zatím naprosto nepociťuji jakoukoli politickou odlišnost. Jde o problém, ne o politikum.


A nyní trochu obecná otázka: Kdyby to bylo jen na vás, jaký problém byste řešila nejdříve a s největší vervou?
Situaci mi komplikuje řada nevyřešených problémů z minulé doby, některé z nich hrozí městu značnými nepříjemnostmi, takže je akutní je řešit. Něco se už podařilo a mám z toho opravdu radost. Ale důležitých věcí je celá řada -ČOV, vodovody, silnice, nedostatek bytů, snaha získat podporu na výstavbu domova důchodců, atd.


Publikoval: Iva Hanzlíková dne 17.02.1999
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]