Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
[ administrace ]
[ Bohuslav Hedvik ] [ Daniela Balážová ] [ František Dragoun ] [ Ing. Ondřej Bernot ]
[ Ivana Stráská ] [ Josef Žižka ] [ Karel Reiniš ] [ Marie Bolková ]
[ Martin Třeštík ] [ MUDr. Iva Hodková ] [ Simona Švarcová ] [ Stanislav Kázecký ]
[ Václav Chlum, Tomáš Chlum, Luboš Kolafa ] [ Václav Jedlička ] [ Vladimír Korecký ] [ Zdeněk Pavlík ]


Karel Reiniš

Ředitel Domu kultury v Milevsku.

"Dům kultury volá po rekonstrukci"

Jak dlouho jste ředitelem Domu kultury v Milevsku?
Devět let.


Jak jste se k této práci dostal?
Nějaký čas jsem pomáhal bývalému šéfovi DK panu Krohovi, a když odcházel do důchodu, projevil jsem o tuto práci zájem. Konkurs byl vyhlášen roku 1990.


Kdybyste měl zhodnotit svou kariéru, čeho si za dobu svého působení nejvíce vážíte?
O velkou kariéru tu ani nejde. A co se týká úspěchů, nejsou jen mé, ale celého kolektivu, který tvoří devět pracovníků, pracujících na tři směny. Vážím si především toho, že jsme dosáhli vyvážené ekonomiky bez větších schodků.


O programu rozhodujete osobně?
Na postu programové vedoucí je paní Tupá, ale já do něj samozřejmě zasahuji také. Mimoto se do něj již po dobu dvou let aktivně zapojuje Spolek pro rozvoj kultury v Milevsku.


Na jaké akce se letos můžeme těšit?
Je to především výstava 110 let železnice v Milevsku, kde budou vystaveny pojízdné i nepojízdné modely, kolejiště apod., přijede stará parní lokomotiva, která na trase Ražice-Písek-Milevsko-Tábor bude jezdit podle speciálního jízdního řádu. Všechno budou doprovázet různé atrakce a dechovka. Další populární akcí je finále Miss Milevsko, která se bude v amfiteátru konat 25.června. Mohu zmínit ještě například Milevské divadelní léto, Veletržní posvícení, v září populární výstavu Výtvarníci Milevska a okolí, tradiční Vánoční trhy a Pastýřské troubení.


Které kulturní akce se setkávají s největší odezvou návštěvníků?
Odezvy bývají různé. Týká se to skupin obyvatelstva, na které jsou akce zaměřeny. Dříve jsme se specializovali spíše na mladší generaci, pořádali jsme diskomaratóny. Ale potom začala pracovat konkurence. Z ekonomického hlediska byly tedy podobné akce nevýrazné. Nyní se zaměřujeme především na střední věk a seniory.


Jaký je zájem o vstupenky na koncert skupiny Žlutý pes, která v KD vystoupí 27. května?
Zatím nevalný. Vzpomínám si ale, že loni na Olympic přišlo lidí dost.


Mají současní mladí lidé zájem například o divadlo?
Řekl bych, že ze sta mladých lidí mají tři zájem o divadlo. Přitom mladou generaci nechci odsuzovat. Kultury je dnes totiž tolik – ať už je to video, Internet nebo televize – že jsou lidé zahlceni informacemi a nepotřebují se vyžívat v jiných sférách.


Existuje podle vás něco jako “vyšší” a “nižší” kultura?
Ano, určitě. Já bych to přirovnal k extralize a krajskému přeboru. Mezi tu vyšší kulturu bych zařadil třeba vážnou hudbu, která po posluchači vyžaduje, aby ji vstřebával a přemýšlel o ní. Naopak za lehčí kulturu považuji kupříkladu disko, striptýz nebo dechovku. Chtěl bych ale připomenout, že kultura je široký pojem. Je to i v tom, jak mluvíte, jak se oblékáte, jak jednáte s lidmi.


Zařazujete na program DK také věci, které se vám osobně zrovna nelíbí?
Samozřejmě, že děláme i věci, které jsou nám “proti srsti”. Ale národ holt chce být baven.


Kdybyste měl Dům kultury k dispozici neomezené množství prostředků, kam byste je investoval?
Určitě na zásadní rekonstrukci tohoto objektu, na jeho technické vybavení. Přestože milevský kulturní dům je jeden z nejčistších, co jsem kdy viděl, volá po obnovení. Rád bych také vybudoval ještě jeden velký sál. A co se týká programu, uspořádal bych plejádu různých osobností, rozdělenou do dvou celků podle cílové skupiny posluchačů.


Mimochodem, jaká je výše ročního rozpočtu pro DK Milevsko?
Včetně mezd, programové části a údržby potřebujeme cca 3,5 mil. Kč. Z toho přibližně milion a půl dostane od města, ostatní musíme vydělat a sehnat.


Publikoval: Iva Hanzlíková dne 28.05.1999
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]