Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
[ administrace ]
[ Bohuslav Hedvik ] [ Daniela Balážová ] [ František Dragoun ] [ Ing. Ondřej Bernot ]
[ Ivana Stráská ] [ Josef Žižka ] [ Karel Reiniš ] [ Marie Bolková ]
[ Martin Třeštík ] [ MUDr. Iva Hodková ] [ Simona Švarcová ] [ Stanislav Kázecký ]
[ Václav Chlum, Tomáš Chlum, Luboš Kolafa ] [ Václav Jedlička ] [ Vladimír Korecký ] [ Zdeněk Pavlík ]


Josef Žižka

Velitel Policie ČR v Milevsku.

"V Praze tekla na 1. máje krev"
"Policie vyčistila skinheadům cestu Prahou"
"Policie rozháněla anarchisty, aby nepřekáželi v cestě skinheadům"
"Neonacisty v Praze chránila policie"

To je několik ukázek novinových titulků, které se v českých denících objevily po sobotě 1.května, kdy se v Praze konaly současně dvě demonstrace – jednu pořádali anarchisti, druhou skinheadi. Zajímal mě názor šéfa Policie ČR v Milevsku Josefa Žižky.
“O průběhu akce nejsem zevrubně informován, mám jen zprostředkované informace. Těžko říct, kdo si “začal”. Nechci se zastávat ani jedné strany. Skini a anarchisté představují jakési dvě zla, které je těžké spravedlivě rozsoudit. Co se týká problematiky použitého násilí, mám za to, že v podobných případech musí policie použít násilí v míře, která je adekvátní situaci. A situace, která se odehrála Praze, si tuto míru vyžadovala. Když někdo převrací auta a rozbíjí výlohy, má policie nečinně přihlížet?

Nemám nic proti demonstraci jako takové. Když si někdo půjde na půl hodiny na náměstí sednout s transparentem, je to jeho právo. Ale když potom rozbíjí majetek a je násilný, je nutné zasáhnout. Připadá mi absurdní, že anarchisté, kteří se neustále dovolávají míru, při svých akcích používají násilí.

A abych se vyjádřil k tomu, co se říká o pražských policistech: Jestli sympatizovali se skinheady, skutečně nevím. Těžko se to dokazuje, zrovna tak, jako nemáte žádný důkaz, že skin hajloval a vykřikoval nacistická hesla. Je to všechno začarovaný kruh.”


Na otázku, zda Policie ČR v Milevsku registruje neonacistická hnutí, která zde působí, Josef Žižka odpověděl, že nikoliv.
“Tuto registraci obstarává Okresní ředitelství,” vysvětluje.


Publikoval: Iva Hanzlíková dne 14.05.1999
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]