Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Řeholnice diskutovaly s občany Milevska / 08.12.2004
Zajímavou besedu uspořádala místní organizace KDU – ČSL v Milevsku. Ve středu 16. února od šesti hodin začala v zasedacím sále městského úřadu. Její název “Řád” prozrazoval mnohé o tom, co se občané mohli dozvědět. S. M. Ludmila a S. M. Klára, Šedé sestry 3. řádu sv. Františka z mariánského poutního místa Lomce u Vodňan vyprávěly o minulosti i současnosti klášterů, o tom, co je nutné splnit při vstupu do kláštera, jak vypadá běžný den řeholnic. .. Své vyprávění prokládaly písničkami s doprovodem kytary.

Sál byl zaplněn do posledního místečka. Většinu míst zabírali starší lidé, ale našli se tu i děti a pár – dnešními slovy – teenagerů. Nejprve se sestry ptaly lidí, co o řeholnicích ví a také na to, zda-li by si uměli představit, že by vstoupili někdy v budoucnu do kláštera. Zajímaly je takéreakce lidí, když je například potkají na ulici.
“Já se vždycky chytám za knoflík,” svěřil se jeden pán.
Poutavé bylo vyprávění o slibech, které musí sestry po celý svůj život dodržovat; slib chudoby, čistoty a poslušnosti. Velice upřímně zněla výpověď sestry Ludmily o tom, co všechno obnáší slib čistoty (život bez manželství a rodiny) a jaké svízele přináší.
“Mezi mužem a ženou bude vždycky existovat nějaké napětí. My se musíme snažit jej snižovat, aby se nenaskytla příležitost ke hříchu,” řekla. Zdůraznila, že láska řeholnic je jinou láskou, než jakou ji znají dva lidé v běžném vztahu. Podle ní je láska, kterou řeholnice daly Bohu a skrze něj ji opět vracejí lidem, významnější, protože není kořistnická a směřovaná jen k jedné osobě.
Mezi otázkami, které od návštěvníků besedy zazněly, se kromě té, jaký mají sestry plat a z čeho platí vodu a topení, vyskytla také ta, proč si kvůli větší účelnosti nezmění svůj černobílý hábit. Na to sestry reagovaly vtipně – jejich oděv je prý praktický a hlavně se ráno nemusí rozmýšlet, jakou si vezmou barvu ponožek a co si počnou s účesem. Sestra Klára přiznala, že jejich ošacení nicméně často vzbuzuje pozornost.Vyprávěla příhodu, kdy se jí v nemocnici jeden stařík zeptal:”Sestři, vy máte teď nějakej novej úbor?”

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Maškary opět pochodovaly městem / 08.12.2004
Už po sto třicáté osmé se letos v Milevsku konal maškarní průvod. Tentokrát připadl na sobotu čtvrtého března, stejně tak jako ostatní masopustní taškařice v jižních Čechách.
Maškary se na náměstí vydaly od Domu kultury. Největší nával byl, jako obvykle, na náměstí. Průvod zahájily “středověce” oděné postavy na koních, za nimi už si to vykračovaly desítky roztodivných bytostí, jaké si jen můžete přát. Cukráři vám dali ochutnat šlehačku, jacísi loupežníci nebo pobudové zase panáka fernetu, který mimochodem průvod maškar sponzoroval; k vidění byla i olbřímí podoba jeho lahve.
Letošním překvapením číslo jedna byla rodinka Simpsonů, kteří jakoby právě přijeli ze svého městečka Springfield.
Zubaři se činili. Kdo chtěl, mohl si nechat za malý poplatek vyměnit třeba celou dolní čelist.
Maškarní sdružení na svém plakátku zvalo lidi říkankou, která končila veršíkem:
“Nejsme jako politici, děkujeme, přijďte všici!”
Jestli přišli všici, to nevím. Ale i tak si myslím, že maškary se měly komu předvádět. Naštěstí…

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Bude v Milevsku hokej ? / 08.12.2004
Město řeší se soukromou firmou spor o část hokejového stadionu
Nová hokejová sezóna začíná přibližně za půl roku. Milevští hokejisté v těchto dnech řeší jeden problém – dosud totiž není jasné, kde se budou převlékat. Severní tribunu a šatny v hlavní budově hokejového stadionu totiž vlastní milevská firma MAVL & MIM a.s. Protože město nepřistoupilo na formu nájmu, nabízí firma tyto prostory k odprodeji městu, a to za částku čtyři a půl milionu korun.Vedení milevské radnice však tuto částku považuje za přemrštěnou – je ochotno za šatny a tribunu zaplatit dva miliony.

Spolumajitel firmy Václav Mára odmítá, že by chtěl na prodeji části objektu profitovat. Zdůvodňuje to předložením posudku Českého statistického úřadu, podle kterého inflace neboli cenový nárůst od dubna 1994 do února 2000 činí 52,9 %. Tělovýchovná jednota Milevsko před šesti lety prodala hlavní budovu stadionu firmě MAVL & MIM za 5,5 milionu korun. Z této částky 3 miliony korun zaplatili současní majitelé za část, která slouží pro potřeby hokeje, a tudíž ji prakticky nikdy neužívali. Právo hokejistů využívat šatny z titulu věcného břemene se prokázalo jako neoprávněné, což potvrdil soud. Od roku 1994 se vznikem HC používali sportovci objekt (šatny, sprchy atd.) šest sezón neoprávněně a zdarma.

Z posudku ČSÚ také vyplývá, že tři miliony korun z února roku 1994 dnes představuje částku 4,560.145, 80 Kč. Cena nemovitosti, která je předmětem prodeje, je dle současného odhadu 7,835.900 Kč. V případě, že se prodej uskuteční, uhradí společnost MAVL & MIM do státního rozpočtu 5 % daně z převodu, tj. 391.795 Kč. Za takových okolností by tedy firma na celé transakci prodělala 451.940 Kč. Předmětem prodeje je také 47,5 % ní ideální podíl parkoviště. Uskutečněním prodeje by byl tedy vyřešen přístup k dalším nemovitostem. Vyřešilo by se rovněž užívání rozvodu tepla a vody pro letní halu. Rozvody jsou totiž v současné době majetkem a.s. MAVL & MIM.

Václav Mára v současné době žádá místostarostu Městského úřadu Milevsko Jana Humpála o veřejnou omluvu v tisku. Je totiž přesvědčen, že Humpálova tvrzení publikovaná v příloze jižní Čechy MF DNES z 15. února firmu poškodila. “Celý článek silně vyznívá v neprospěch naší strany. Vypadá to, jako bych chtěl na případu vydělat. Že jsem několik let hokejové mužstvo sponzoroval a dokonce jim po šest let odpouštěl část nájemného, nikoho nezajímá.” tvrdí Mára.

Místostarosta Jan Humpál prý zmíněný článek nečetl a o omluvě s Václavem Márou zatím nehovořil:”Rozhodně se chci vyvarovat osobního osočování. Doufám, že si s panem Márou v tomto smyslu vše vysvětlíme.” Podle Humpála současný problém nezavinilo město. “Celá záležitost je věcí hokejového mužstva a soukromé firmy, přitom se problém přesouvá na město."Já mohu říci jen to, že za současných podmínek jsme schopni firmě MAVL & MIM nabídnout maximálně dva miliony korun. V zájmu sportovců se budeme snažit, aby se záležitost vyřešila co nejrychleji. Doufám, že k tomu dojde v horizontu čtrnácti dnů,” uzavírá Jan Humpál.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Neziskové organizace se představují v Táboře / 08.12.2004
Na tři desítky neziskových organizací představuje do 21. února v budově Jihočeské univerzity v Táboře svou náplň práce a své cíle. Výstava probíhá v rámci celostátní kampaně 30 dní pro občanský sektor.

Návštěvníci se na výstavních panelech a v přiložených brožurkách mohou seznámit s prací kynologického spolku, mateřského centra Radost, debrujárů, Sokolů, Junáka, svazu diabetiků, aeroklubu a dalších spolků působících na táborsku.

Nezisková sdružení si stále více získávají oblibu, neboť lidé si uvědomují, že se svými problémy se nemusejí obracet pouze na státní oficiální úřady. Kromě vítané alternativy, které poskytují kupříkladu dětem s dýchacími obtížemi, se v nich také mohou setkávat lidé podobných zájmů a trávit v nich svůj volný čas. Přesto jsou tyto “články” občanské společnosti přehlíženy jako nepodstatné. O jednotlivých iniciativách se ví velmi málo, těžko dnes říci, že pojem neziskový sektor je vnímán jako rovnocenný partner sektoru státního a podnikatelského.

Výstava neziskových organizací je podle slov svých pořadatelů snaží povzbudit občany, aby intenzivněji využívali služby nestátních organizací.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Milevská radnice odvolala ředitelku městského muzea / 08.12.2004
Milevská radnice se rozhodla odvolat z funkce vedoucí městského muzea věru Englichovou, která muzeum vede už deset let. Město muzeum uzavřelo až do odvolání, zahájilo inventarizaci a chystá se vypsat výběrové řízení na funkci vedoucího.

V muzeu probíhala koncem loňského roku rozsáhlá kontrola. Podle jejích výsledků není v pořádku účetnictví, v pořádku nebyly podle zprávy ani inventární seznamy.

Zdá se, že současný spor je jakýmsi dohráním případu, kdy radní zjistili, že Věra Englichová přidělila vstupní kódy pro elektronické zabezpečovací zařízení i mladíkům, kteří si v muzeu odpracovávali civilní službu.

Jaké nedostatky vlastně komise milevského úřadu zjistila? Například to, že v muzejní knihovně chybí více než osm set knih. Další nedostatky se týkají sbírek – neexistuje totiž uspokojivý soupis předmětů, který by umožnil inventarizaci.

Věra Englichová tvrdí, že až na úřední obsílku o jejím odvolání, kterou obdržela 11. ledna, s ní nikdo o jejím odvolání nehovořil.

“V podstatě nevím, na čem jsem. Nevím ani, zda budu dále zaměstnankyní Milevského muzea, ačkoliv to v podstatě ze situace vyplývá,” říká Englichová. Na otázku, zda se bude proti zprávě obhajovat, popřípadě jaké použije argumenty, odpovídá, že ve středu devatenáctého ledna hodlá seznámit se svou obhajobou Městskou radu v Milevsku. Bývalá vedoucí je přesvědčena, že během svého působení v muzeu nepostupovala proti zákonu. Zdůrazňuje, že když před deseti lety instituci přebírala, muzeum prakticky neexistovalo.

“V budově byly propadlé stropy a sbírky ležely v hromadách na chodbě,” říká.

Poznámka: V současné době již známe jméno nové ředitelky muzea.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Hvožďanská výstava betlémů neměla o návštěvníky nouzi / 08.12.2004
Receptů na to, jak si navodit vánoční atmosféru, je bezpočet. Nakupujeme adventní věnce i alba vánočních koled… však víme, oč jde. Jedním ze zaručených způsobů, jak oslavit příchod po Velikonocích největšího křesťanského svátku, je také návštěva výstavy betlémů. Jedna taková se konala o víkendu 11. a 12. prosince ve vesničce Hvožďany u Bechyně. A nemyslím si, že ti, kdo ji navštívili, měli pocit, že se účastnili pouze expozice tradičních vánočních rekvizit.
Vystavovalo se v útulném sále hvožďanského Domu kultury, za poslední léta počtvrté. Jak tvrdí jeden z pořadatelů akce (a mimochodem jeden z vystavovatelů ) Luděk Pokorný, na pořádání této výstavy se podílí skupina lidí, kteří se zajímají o historii lidového řezbářství a mají zájem udržet tradici výstav právě v Hvožďanech.
K vidění byly betlémy ze dřeva, cínu, moduritu i papíru. Dala se tu najít díla z konce minulého století i ta současná. Nechyběly ani adventní věnce a velmi dobře zaranžovaná ukázka vánočního cukroví.
Každý návštěvník kromě poučeného výkladu pana Pokorného dostal na památku papírového andělíčka a nazdobený vánoční perník.
Zdá se, že navzdory skepsi o rozpadu tradic a hodnot jiných než materiálních, o konzumním charakteru Vánoc, prázdné symboliky a kdovíčeho ještě, v čase, kdy nám “autentickou atmosféru” zprostředkovává především televize, má spousta lidí zájem najít si čas na návštěvu zdánlivě obyčejné výstavy betlémů.
Jen v sobotu navštívilo hvožďanský sál kulturního domu přes šest set lidí…


Krásné Vánoce!
autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Děti se učily pracovat s keramikou / 08.12.2004
Mateřské centrum v Táboře, které sdružuje matky na mateřské dovolené s jejich dětmi, o víkendu devatenáctého až dvacátého listopadu připravilo spolu s komunitním centrem Cheiron akci s názvem Víkendová keramika.
V dvouhodinových cyklech mohly zejména předškolní děti vyrábět z keramické hlíny keramické vánoční ozdoby, svícny, lampičky, čerty a Mikuláše dle vlastní fantazie. Předměty, které udivovaly dokazovaly talent a nadšení svých tvůrců, mohou posloužit i jako dárky k Vánocům.
Práci s hlínou si vyzkoušely také děti zdravotně postižené. Lektorka Vladislava Winklerová uvedla, že o tuto akci byl veliký zájem a předpokládá, že této činnosti budou věnovány do vánočních svátků ještě dva víkendy.
Aktivitu maminek podpořil také táborský městský úřad, který přispěl částkou pěti tisíc korun.Komunitní sdružení Cheiron, které Víkendovou keramiku v Děkanské ulici pomáhalo organizovat, se prezentuje dalšími akcemi v adventním čase. Z těch nejzajímavějších lze uvést divadelně-adventní dílnu třetího prosince, o den později “Kurs sebepoznání” nebo koncert meditační hudby Ireny a Vojtěcha Havlových v kostele sv. Jakuba dvanáctého prosince.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]