Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Milevský fotograf vystavuje sportovce / 31.05.2004
V pátek osmého října byla vernisáží otevřena výstava fotografií Františka Pance. Fotograf je známý především svou spoluprácí s Milevskými novinami, hojně fotografuje svatby a jiné slavnostní události. Jiného rázu je však výstava, příznačně nazvaná Dotyky s hvězdami, která se do milevské Galerie M přestěhovala z písecké Portyče.
František Panec na desítkách barevných snímků zachytil slavné tváře sportovního světa – od tenistů, hokejistů až po trenéry věhlasných týmů. Souzeno podle nadšených tváří většiny (hlavně mladých a mužského pohlaví) účastníků byl největší zájem o obrázky s Jaromírem Jágrem. Výstava fotografií potrvá v Galerii M do konce října.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Městské zastupitelstvo 29.9.1999 / 31.05.2004
Výběr informací z 10. zasedání Městského zastupitelstva dne 29.9.1999

Podpora Penny Marketu
V rámci plánované výstavby Penny Marketu na Píseckém předměstí v Milevsku dochází k výkupu pozemků. Město Milevsko se pro tuto výstavbu rozhodlo zakoupit pozemek určený pro veřejnou příjezdovou komunikaci za cenu 80Kč/m2. Tím umožnilo investorovi postoupit o další krok ve stavebním řízení. Záležitost byla projednávána jako mimořádná, proto jsme neměli možnost nahlédnout do podkladů a zjistit podrobnosti. Zastupitelstvo návrh schválilo.

Veselý bude bourat
Pan Oldřich Veselý, majitel bistra v Riegrově ulici, zakoupil v minulosti stavební pozemek vedle bistra, a nyní na něm staví dům. Stavba sahá od ulice Riegrova až k ulici Souhrádka. V ulici Souhrádka ponechal pan Veselý cca 2,6m2 svého pozemku volného, neboť jeho zastavěním by se dále zúžil průjezd již tak úzkou ulicí. Náhradou za to chtěl od města vyměnit 2,6m2 jiného sousedního pozemku, který do profilu ulice Souhrádka nezasahuje. Protože s výměnou už dopředu počítal, přizpůsobil tomu svou stavbu, aniž čekal na uzavření smlouvy. Nyní zastupitelstvo schválilo návrh, který je pro pana Veselého nepřijatelný. Podmiňuje totiž souhlas s výměnou uvedených 2,6m2 pozemku v ulici Souhrádka tím, že pan Veselý odprodá městu dalších 18m2 chodníku v Riegrově ulici. S touto podmínkou pan Veselý nesouhlasí a je rozhodnut spíše zbourat 2,6m2 stávající stavby na pozemku města, než prodat chodník v Riegrově ulici.Zřejmě se nechce dostat do situace pana Kortana, který si nemůže zřídit před svou restaurací předzahrádku, protože poplatek za pronájem chodníku za jediný rok je 3650Kč/m2.
Záležitost byla projednávána jako mimořádná, proto jsme neměli možnost nahlédnout do podkladů a zjistit podrobnosti. Je však zajímavé, že jiným zájemcům město bez námitek prodává mnohem větší nezastavěné pozemky s pouhým odůvodněním, že pozekem je zaplocen a léta užíván.

Parcely pro rodinné domky
Město se rozhodlo vykoupit od 3 soukromých osob rozsáhlé pozemky cca 30.000m2 za cenu 120Kč/m2. Pozemky chce zainvestovat inženýrskými sítěmi a následně nabídnout k prodeji pro stavbu rodinných domků. Tento záměr si vyžádá zvýšení rozpočtových nákladů města asi o 3,6 mil.Kč. Zastupitelstvo návrh schválilo. Záležitost byla projednávána jako mimořádná, proto jsme neměli možnost nahlédnout do podkladů a zjistit podrobnosti.

Nezákonná výběrová řízení
Občan Pavel Bolek přednesl v závěru jednání podnět, ve kterém upozornil na nedostatky zákona o věřejných zakázkách a z nich pramenící chyby ve výběrových řízeních. Konkrétně upozornil na nezákonný postup ve dvou veřejných soutěžích konaných v Milevsku v roce 1998. Požádal zastupitele o odstranění nezákonného stavu a navrhl postup, jak v budoucnu podobným chybám předcházet.

autor:Pavel Bolek
Pavel Bolek           
ADRIANA pojede do Portugalska / 31.05.2004
Milevský hudební soubor "Adriana" čeká letos v říjnu první zájezd do Portugalska. Pojedou tam na pozvání od tamního divadelního souboru "Grupo Teatro Jodicus".

Soubor Adriana navštěvují převážně studenti milevského gymnázia a děti první a druhé ZŠ v Milevsku. Jejich repertoár obsahuje především díla známých klasiků. Zpěv a recitace doprovázejí elektrické varhany a flétny.

Studenti připravují vlastní programy, se kterými potom vystupují například v dětských domovech či v ústavech sociální péče. Radost dělají také starým lidem v domovech s pečovatelskou službou.

Podle vedoucí souboru Dagmar Petříkové jsou tyto akce zcela dobrovolné, bez finančních nároků a odměn.

na snímku vedoucí souboru Adriana,Dagmar Petříková
Iva Hanzlíková           
Fantom hraje / 31.05.2004
Hraní bereme jako zábavu!
Rozhovor s Jiřím Kolářem, zpěvákem skupiny Fantom

Jak dlouho vlastně skupina Fantom existuje?
Fantom vznikl roku 1973. Postupně se v kapele lidé různě měnili, odcházeli a přicházeli. Já osobně jsem přišel roku 1986. Tou dobou už odešlo mnoho lidí, Fantom měl svou zlatou éru jakoby za sebou. Nehrající manažer míra Beneš chtěl však skupinu zachovat, mimo jiné i proto, že to bylo finančně výhodné. A tak sháněl po okolí lidi.

Kolik jste natočili desek?
Jeden singl a tři kazety. Nahrávky vesměs pocházejí z rozhlasu. Tehdy běžel pořad Mladá vlna, kde si mohly zahrát amatérské kapely. V rozhlase jsme tedy natočili naše největší evergreeny.

Kdo skládá muziku, kdo píše texty?
Textuje hlavně Jirka Cihlář, ale dá se říct, že všechno komponujeme spíše dohromady. Náš repertoár tvoří z osmdesáti procent naše vlastní písničky, zbytek je převzatý.

Můžete vaši muziku zařadit do nějakého žánru?
Zásadně neškatulkujeme.

Byla nějaká zlatá éra Fantomu za vašeho působení?
Jednoznačně: roky 1991-93.

A jak to vypadá teď? Je živá muzika na ústupu?
Ano, lidé dávají přednost diskotékám.

Máte pro to nějaké vysvětlení?
Na zábavách nejsou dealeři, neseženou se tu drogy. Na zábavě se najde jen chlast, maximálně marihuana.

Jak vidíte fungování kapely v budoucnosti?
Chceme hrát co nejdéle.

Uživí vás muzika?
Rozhodně nikoliv. Každý z nás má svou práci. Hraní na zábavách nás baví, člověk se odreaguje a “odváže”. O penězích to stoprocentně není.

Toužili jste někdy prorazit výš?
Ano, ale nebyly na to peníze.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Středověk na “Písečáku” / 31.05.2004
Rytířské turnaje skupiny TRAKEN se od pátku desátého do neděle dvanáctého září udály na Píseckém předměstí v Milevsku.

V místech, kde stává cirkusový stan, a kde by měl být v budoucnu postaven nový supermarket, vyrostlo bojiště, na kterém si udatní rytíři měřili své síly v soubojích, jaké známe z výpravných pohádek. Do hry se zapojovalo i, většinou dětské, publikum: dělalo jakousi porotu, která určovala vítěze.

Středověké hrátky zahájil páteční průvod městem, kterého se zúčastnilo i několik představitelů města.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Umělecký Internet / 31.05.2004
Rozhovor s výtvarníkem Josefem Šindelářem

S pracemi Josefa Šindeláře alias Šindyho jste se mohli už dříve seznámit v milevské kavárně Luna. Nedávno mladý umělec uspořádal výstavu v Bažantnici. Kreslí od patnácti let, výtvarné vzdělání nemá. Na studium architektury se nedostal, jak říká, kvůli matematice. Jeho malby mají výtvarně nejblíže k surrealismu; Šindy obdivuje Salvadora Dalího nebo Hieronyma Bosche.

Jak tvůj obraz vzniká, kde bereš nápady?

Mám pro své výtvarné nápady takové zvláštní přirovnání. Je to něco jako “umělecký Internet”. Představuji si, že mám v hlavě modem a obrázky si stahuji ze sítě.

Ve většině případů maluji tak, že si připravím čisté plátnu, podívám se, jaké mám barvy, chvílí - nebo také pár hodin - přemýšlím a pak se na to vrhnu. Občas celý obraz během tvorby několikrát přemaluji.

Měl jsi kromě Bažantnice ještě nějakou samostatnou výstavu?

Samostatnou ne. Vystavoval jsem v Písku ještě s několika dalšími autory, třikrát jsem se zúčastnil výstavy Výtvarníci Milevska a okolí.

Jak se tvoje obrazy dostaly do kavárny Luna?

Připadalo mi, že jsou tam ty stěny nějaké holé. Samozřejmě mě napadlo, že by se tam výborně hodily moje obrazy. Domluvil jsem se s majitelem, panem Kortanem, že je tam na nějaký čas vystavím. Ale byl jsem líný je potom odvézt, a pan Kortan nakonec řekl, že si to tam bez nich už nedokáže představit, a koupil je.

Prý se zabýváš i výrobou předmětů z kůže.

Dělám dřevěné náramky kombinované s kůží, různé přívěsky a podobně. Každý kus je originál.

Kromě výtvarných ambicí máš i vřelý vztah k hudbě...

Hrával jsem v Praze s punk-rockovou kapelou, v současné době zakládám s kamarády kapelu tady.

Chtěl bys prorazit do takzvaných vyšších kruhů, tedy coby výtvarník?
To bych chtěl, ale musím sebekriticky přiznat, že pro to zase tolik nedělám. Mám v Praze známého malíře a vím, že mladý umělec to má dost těžké, pokud nemá známosti a podobně.

Jak lidé na tvé obrazy reagují?

Reakce jsou různé a někdy dost překvapující. Když jsem vystavoval v Bažantnici, šel kolem starší pán a povídá:”Mně z těch vašich obrazů jde hlava kolem. Kdyby vás viděl Mánes!”

Jinak se domnívám, že mé obrazy nejsou negativní ani pozitivní. Důležité je, aby obsahovaly náboj, nějaké pnutí. Něco, čím vás upoutají.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Výtvarníci Milevska a okolí v Domě kultury / 31.05.2004
Výtvarníci Milevska a okolí v Domě kultury
Vernisáží byl devátého září zahájen 11. ročník výstavy Výtvarníci Milevska a okolí.
Na výstavě převažují obrazy, ale objevují se i dřevěné hračky či keramika. Celkem zde vystavuje čtyřiadvacet výtvarníků, například Šárka Brázdová, Jan Havlín, Svatopluk Vaněček nebo Jiří Mykl.

Podle pracovnice milevského Domu kultury paní Tupé však účast návštěvníků není nikterak slavná.
“Čekala jsem mnohonásobně větší zájem,” přiznává.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]