Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
ADRIANA pojede do Portugalska / 31.05.2004
Milevský hudební soubor "Adriana" čeká letos v říjnu první zájezd do Portugalska. Pojedou tam na pozvání od tamního divadelního souboru "Grupo Teatro Jodicus".

Soubor Adriana navštěvují převážně studenti milevského gymnázia a děti první a druhé ZŠ v Milevsku. Jejich repertoár obsahuje především díla známých klasiků. Zpěv a recitace doprovázejí elektrické varhany a flétny.

Studenti připravují vlastní programy, se kterými potom vystupují například v dětských domovech či v ústavech sociální péče. Radost dělají také starým lidem v domovech s pečovatelskou službou.

Podle vedoucí souboru Dagmar Petříkové jsou tyto akce zcela dobrovolné, bez finančních nároků a odměn.

na snímku vedoucí souboru Adriana,Dagmar Petříková
Iva Hanzlíková           
Fantom hraje / 31.05.2004
Hraní bereme jako zábavu!
Rozhovor s Jiřím Kolářem, zpěvákem skupiny Fantom

Jak dlouho vlastně skupina Fantom existuje?
Fantom vznikl roku 1973. Postupně se v kapele lidé různě měnili, odcházeli a přicházeli. Já osobně jsem přišel roku 1986. Tou dobou už odešlo mnoho lidí, Fantom měl svou zlatou éru jakoby za sebou. Nehrající manažer míra Beneš chtěl však skupinu zachovat, mimo jiné i proto, že to bylo finančně výhodné. A tak sháněl po okolí lidi.

Kolik jste natočili desek?
Jeden singl a tři kazety. Nahrávky vesměs pocházejí z rozhlasu. Tehdy běžel pořad Mladá vlna, kde si mohly zahrát amatérské kapely. V rozhlase jsme tedy natočili naše největší evergreeny.

Kdo skládá muziku, kdo píše texty?
Textuje hlavně Jirka Cihlář, ale dá se říct, že všechno komponujeme spíše dohromady. Náš repertoár tvoří z osmdesáti procent naše vlastní písničky, zbytek je převzatý.

Můžete vaši muziku zařadit do nějakého žánru?
Zásadně neškatulkujeme.

Byla nějaká zlatá éra Fantomu za vašeho působení?
Jednoznačně: roky 1991-93.

A jak to vypadá teď? Je živá muzika na ústupu?
Ano, lidé dávají přednost diskotékám.

Máte pro to nějaké vysvětlení?
Na zábavách nejsou dealeři, neseženou se tu drogy. Na zábavě se najde jen chlast, maximálně marihuana.

Jak vidíte fungování kapely v budoucnosti?
Chceme hrát co nejdéle.

Uživí vás muzika?
Rozhodně nikoliv. Každý z nás má svou práci. Hraní na zábavách nás baví, člověk se odreaguje a “odváže”. O penězích to stoprocentně není.

Toužili jste někdy prorazit výš?
Ano, ale nebyly na to peníze.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Středověk na “Písečáku” / 31.05.2004
Rytířské turnaje skupiny TRAKEN se od pátku desátého do neděle dvanáctého září udály na Píseckém předměstí v Milevsku.

V místech, kde stává cirkusový stan, a kde by měl být v budoucnu postaven nový supermarket, vyrostlo bojiště, na kterém si udatní rytíři měřili své síly v soubojích, jaké známe z výpravných pohádek. Do hry se zapojovalo i, většinou dětské, publikum: dělalo jakousi porotu, která určovala vítěze.

Středověké hrátky zahájil páteční průvod městem, kterého se zúčastnilo i několik představitelů města.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Umělecký Internet / 31.05.2004
Rozhovor s výtvarníkem Josefem Šindelářem

S pracemi Josefa Šindeláře alias Šindyho jste se mohli už dříve seznámit v milevské kavárně Luna. Nedávno mladý umělec uspořádal výstavu v Bažantnici. Kreslí od patnácti let, výtvarné vzdělání nemá. Na studium architektury se nedostal, jak říká, kvůli matematice. Jeho malby mají výtvarně nejblíže k surrealismu; Šindy obdivuje Salvadora Dalího nebo Hieronyma Bosche.

Jak tvůj obraz vzniká, kde bereš nápady?

Mám pro své výtvarné nápady takové zvláštní přirovnání. Je to něco jako “umělecký Internet”. Představuji si, že mám v hlavě modem a obrázky si stahuji ze sítě.

Ve většině případů maluji tak, že si připravím čisté plátnu, podívám se, jaké mám barvy, chvílí - nebo také pár hodin - přemýšlím a pak se na to vrhnu. Občas celý obraz během tvorby několikrát přemaluji.

Měl jsi kromě Bažantnice ještě nějakou samostatnou výstavu?

Samostatnou ne. Vystavoval jsem v Písku ještě s několika dalšími autory, třikrát jsem se zúčastnil výstavy Výtvarníci Milevska a okolí.

Jak se tvoje obrazy dostaly do kavárny Luna?

Připadalo mi, že jsou tam ty stěny nějaké holé. Samozřejmě mě napadlo, že by se tam výborně hodily moje obrazy. Domluvil jsem se s majitelem, panem Kortanem, že je tam na nějaký čas vystavím. Ale byl jsem líný je potom odvézt, a pan Kortan nakonec řekl, že si to tam bez nich už nedokáže představit, a koupil je.

Prý se zabýváš i výrobou předmětů z kůže.

Dělám dřevěné náramky kombinované s kůží, různé přívěsky a podobně. Každý kus je originál.

Kromě výtvarných ambicí máš i vřelý vztah k hudbě...

Hrával jsem v Praze s punk-rockovou kapelou, v současné době zakládám s kamarády kapelu tady.

Chtěl bys prorazit do takzvaných vyšších kruhů, tedy coby výtvarník?
To bych chtěl, ale musím sebekriticky přiznat, že pro to zase tolik nedělám. Mám v Praze známého malíře a vím, že mladý umělec to má dost těžké, pokud nemá známosti a podobně.

Jak lidé na tvé obrazy reagují?

Reakce jsou různé a někdy dost překvapující. Když jsem vystavoval v Bažantnici, šel kolem starší pán a povídá:”Mně z těch vašich obrazů jde hlava kolem. Kdyby vás viděl Mánes!”

Jinak se domnívám, že mé obrazy nejsou negativní ani pozitivní. Důležité je, aby obsahovaly náboj, nějaké pnutí. Něco, čím vás upoutají.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Výtvarníci Milevska a okolí v Domě kultury / 31.05.2004
Výtvarníci Milevska a okolí v Domě kultury
Vernisáží byl devátého září zahájen 11. ročník výstavy Výtvarníci Milevska a okolí.
Na výstavě převažují obrazy, ale objevují se i dřevěné hračky či keramika. Celkem zde vystavuje čtyřiadvacet výtvarníků, například Šárka Brázdová, Jan Havlín, Svatopluk Vaněček nebo Jiří Mykl.

Podle pracovnice milevského Domu kultury paní Tupé však účast návštěvníků není nikterak slavná.
“Čekala jsem mnohonásobně větší zájem,” přiznává.

autor:Iva Hanzlíková
Iva Hanzlíková           
Hostili jsme Švýcary / 30.05.2004
Milevsko přivítalo ve čtvrtek 20. května 13 občanů švýcarského městečka Münchenbuchsee. Tato návštěva se konala v rámci výměnného pobytu mezi oběma partnerskými městy. Družba s městečkem Münchenbuchsee trvá již 10 let, 5 let se jezdí ještě zvlášť navštěvovat také členové strany sociální demokracie. Minulý rok strávila ve Švýcarsku několik dní skupinka lidí z Milevska a Hrejkovic. Letos se role hostitelských rolí obrátila. Malý autobus s návštěvníky dorazil do Milevska po osmé hodině večerní. Následovalo malé neoficiální uvítání, a pak se všichni rozjeli do rodin na večeři. Program na dva dny byl skutečně nabitý. Na pátek byl naplánovaný výlet do Českého Krumlova, kde švýcarští přátelé navštívili barokní divadlo, které nedávno prošlo rekonstrukcí, prošli se po městě a byl pro ně připraven piknik v prostorách zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, kam se autobus přesunul kolem poledne. Poslední zastávkou tohoto dne byl pivovar v Protivíně, kde nechyběla ani malá ochutnávka. Páteční den byl zakončen oficiální večeří v restauraci Froll v Milevsku, které se zúčastnili také členové městské rady. V neděli se všichni vydali na prohlídku Písku. Navštívili také tamní elektrárnu a muzeum. Odpoledne pak došlo také na procházku Milevskem. Poté se všichni shromáždili u stromu, který Milevsku město Münchenbuchsee darovalo. Hosté si nenechali ujít židovskou Synagogu ani dům s pečovatelskou službou. Na závěr celého dvoudenního pobytu byl uspořádán společenský večer v Domě kultury v Milevsku. Celou atmosféru zpříjemňovala také živá hudba, a jinak se povídalo a jedlo. Každý host obdržel ještě malý dárek a kolem půlnoci se všichni rozjeli zpátky do hostitelských rodin. Loučení následovalo až v neděli ráno. Po půl osmé se tedy vzácná návštěva vydala zpátky do své země. Města si však dohodla, že pokud to bude možné, budou se takto navštěvovat každé dva roky.

autor:Petra Pšeničná
Petra Pšeničná           
Bude česká historie zastavěna supermarkety? / 26.05.2004
Na Táborsku se plánuje stavba další prodejny jednoho z obchodních řetězců. Má se uskutečnit o prázdninách tohoto roku. Avšak více než šestihektarovou plochu si nejdříve začali prověřovat archeologové, neboť v blízkém sousedství se nachází místo, kde před časem odkryli 833 pravěkých objektů. Toto místo je v blískosti zaniklého Sezimova Ústí, kde je nejstarší osídlení doloženo již ze 13.století. Lze tedy předpokládat, že archeologové zde naleznou další utajené předměty po našich předcích. Zpracovali mapu míst pozitivních nálezů a uzavřeli tak první etapu průzkumu. Během druhé etapy se výzkumníci zaměřili na několik míst, podle nich zpracovali jejich údaje a samozřejmě je i zdokumentovali. Identifikovali 20 historických objektů různého druhu, nejčastěji však kruhové nebo oválné jámy zahloubené do podloží. Archeologové si jsou téměř jisti, že je toto místo určitě obohatí o další zajímavé nálezy či dokonce o nové zkušenosti.

autor:Eliška Koderová
Eliška Koderová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]