Uživatel: nepřihlášen    přihlásit
[ úvod ]
[ stalo se ]
[ chystá se ]
[ názory ]
[ firmy ]
[ tržiště ]
[ lidé ]
Publikování článků v této rubrice je honorováno. Za obsah publikovaných informací odpovídá jejich autor, nikoliv správce webu.
Oprava kostela bude pokračovat / 05.06.2002
Představitelé města a představitelé církve mají společný zájem pokračovat v opravě kostela sv. Bartoloměje. Byla dokončena oprava střechy a nyní přichází na řadu další úpravy.
Církev bude dále investovat do vnitřních prostor. Ve vchodu bude umístěna ozdobná mříž, aby mohl kostel zůstávat otevřen a návštěvníci do něj mohli nahlížet. Kostel také potřebuje další venkovní opravy, které budou nákladné. Proto má církev zájem o finanční podporu města. Protože budova hodně ovlivňuje vzhled milevského centra, rozhodlo se město nyní přispět částkou 400.000,-Kč. Je to příspěvek na oplechování věže a na novou fasádu.
Na milevské radnici je studie opravy kostela z roku 1998. Ze strany církve jsou nyní upřesňovány technické detaily a je navrhován postup jednotlivých stavebních kroků. Nakonec se návrh upraví tak, aby byl přijatelný pro město i pro církev.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Fond rozvoje bydlení půjčoval / 12.05.2002
Město Milevsko v letošním roce opět podpořilo rozvoj bydlení a milevským občanům poskytlo půjčky na opravy domů a bytů. Jedná se o půjčky s nízkým úrokem, o které je každoročně zájem. Letos byly podány žádosti o 4,5 milionu korun, město mohlo půjčit jen 1,5 milionu. Proto zastupitelstvo jmenovalo komisi, která na svém jednání posoudila všechny došlé žádosti. Preferovala opravy střech a fasád a výměnu oken u rodinných domků, aby se zkvalitnil vzhled města. Dále zohlednila vytváření nových bytů. Z došlých 26 žádostí jich bylo uspokojeno 21. Jednotlivé částky nebyly kráceny, protože snížením půjčky by se v některých případech plánované rekonstrukci zamezilo.
Půjčky v hodnotě 150 000,-Kč byly schváleny pro Radka Harbáčka na vestavbu bytu do půdního prostoru a pro Hanu Paškovou na stejný účel. Manželé Radostovi získali 145 000 korun na opravu střechy a fasády a na zateplení a výměnu oken. Na stejné opravy použije Rudolf Bártík půjčku ve výši 125 000 korun. Marku Furbacherovi půjčuje město 100 000 korun na zřízení plynu, úpravu izolace, zateplení a obnovu fasády. Ostatní půjčky jsou v hodnotě 15 až 95 tisíc korun.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Kam na dobré víno? / 12.05.2002
Na kraji Havlíčkovy ulice blízko autobusového nádraží je cukrárna Oáza. Každý milevšťák asi zná výbornou točenou zmrzlinu, kterou zde prodávají. Méně je těch, kteří vědí, že v zadní části cukrárny je malá vinotéka. Tam si milovníci dobrého sudového vína mohou příjemně vychutnat svoji skleničku, aniž by jim někdo kazil chuť cigaretovým kouřem.
Majitelka cukrárny Inka Komárková dováží víno z oblasti Velkých Bílovic. Z červených vín je to například Frankovka, Vavřinecké a Cabernet Sauvignon. Z bílých vín si její zákazníci oblíbili Veltlínské zelené, Moravský muškát, Vlašský ryzlink a Műller Thurgau (Podle předpisů se tato vína sice mohou označovat pouze jako "stolní", ale vinaři je vytrvale nazývají jmény, která jim přísluší). Cena 10 Kč za dva decilitry dobrého vína vypitého v příjemném prostředí je jistě sympatická. Víno se prodává také přes ulici, většinou za cenu 39,-Kč za litr.
Pokud má zákazník zájem o víno v lahvi, může si vybrat asi ze 130 druhů. Mezi nimi jsou i méně známé značky, které jiní obchodníci v Milevsku nemají. To je jistě důvod, proč ve vinotéce pravidelně nakupují labužníci. Nejenom místní, ale i Ti, kteří do našeho městečka jezdí rekreačně.
Kdo se ve vinotéce potká s manželem majitelky, ten se o vínu i něco zajímavého dozví. Pan Komárek je jeho znalec a také výborný společník. Kdo má zájem, tomu o vínu rád něco poví.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Rozhlédni se člověče z Onoho světa / 17.04.2002
Už více než 60 let stojí ve Středočeské pahorkatině nad Lašovicemi chata Onen svět. V roce 1940 ji postavil Klub českých turistů.
Dlouhá léta byla chata opuštěná. Jako šípková Růženka zarůstala růžemi a trním a čekala na svého prince. Čekala, čekala až se dočkala. Před třemi roky se provozu na opuštěné chatě ujal pan Marek Kerner s manželkou. S Klubem českých turistů z Milevska pozvali turisty od Sedlčan, Březnice, Mirovic a Milevska a uskutečnili I.ročník pochodu "Z Onoho světa na Onen svět". Turisté přišli a prošli se a vzpomínali na kdysi krásné výhledy.
Na začátku roku 2001 byla díky pomoci sponzorů a dědiců Langova panství Zahrádka u Předbořic vybudována Langova rozhledna. Je 15m vysoká a při druhém ročníku pochodu ji slavnostně otevřel Ing. Nouza, autor televizního seriálu o rozhlednách. Od té doby celoročně přicházejí a přijíždějí turisté, aby se z Onoho světa rozhlédli do krásné krajiny v okolí Orlické přehrady. Na západě se nad jejím údolím zdvíhají Brdy s poutním barokním kostelem Maková Hora, na jihozápadě je zámek Orlík, za ním Písecké hory, za nimi na jihu Boubín s Bobíkem. Za jasného počasí jsou vidět vzdálené vrcholy Šumavy Libín, Kleť, Javor a Luzný. Na východě je "Čertova hrbatina" s Kozlovem.
I letos vás zvou pořadatelé (Chata Onen svět, KČT Milevsko, pivovar Eggenberg a rádio Blaník) na pochod "Z Onoho světa na Onen svět" (uskuteční se sobotu 27.4.2002) a na rozhlédnutí z Langovy rozhledny.
Je připraveno 28 tras pro pěší i pro cykloturisty v délce od 6 do 56 km.
Prezentace a starty jsou od 7.00 do 10.00
Onen svět - u chaty,
Krásná Hora - prodejna jednoty,
Kamýk nad Vlt. - čerpací stanice
Petrovice - zahradnictví Kloudová
Sedlčany - kultůrní dům
Milevsko- dům kultury, Příbram - nám. T.G.M. u kostela
Mirovice - autobus. Nádraží, březnice - u zámku Po pochodu je zajištěn rozvoz účastníků autobusem
V cíli každý účastník pochodu obdrží pamětní list a keramický přívěšek. Od 12.00 do 24.00 bude ve velkém stanu vyhrávat rádio Blaník české hity, budou se udit klobásky, kuřecí stehna, prodávat gulášek, pivo, limo, káva, pohledy, nanuky a suvenýry.
Ubytování je možné na Chatě Onen svět se snídaní za 190,-Kč (ve vlastních spacích pytlích na podlaze za 30kč).

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Jinde zdobí, u nás hyzdí / 08.04.2002
Byla vybudovaná za účelem zkrášlení města, ale nyní je jeho ostudou - co to je?
No přece ta naše kašna milevská. Zatímco by měla zdobit náměstí a lákat lidi k příjemnému zastavení, tak okolojdoucí spíše odpuzuje. Rozbitá, porostlá plevelem a často poházená odpadky. Vody ani kapka.
O opravu kašny dlouhodobě usiloval zastupitel Ing. Bernot. Ale peníze města byly vždy věnované na účely, které se zdály být důležitější. Na březnovém zasedání zastupitelstva se jeho člen Mudr. Hobzek na opravu kašny optal Ing. Heřmana, který se zasedání zúčastnil jako zástupce 1.JVS a.s. Tato společnost je naším dodavatelem vody a před časem uzavřela s městem smlouvu, že opravu kašny bude financovat.
Mudr. Hobzek chtěl slyšet datum rekonstrukce, protože by byl rád, aby nová kašna byla hotová do nových komunálních voleb a její problém se nepřenášel na nové zastupitelstvo. Odpovědí ale bylo neurčité sdělení, že nezáleží pouze na 1.JVS, ale třeba i na tom, kdy bude vydáno stavební povolení. Zastupitel L.Kalina připomněl, že už před časem byla vypracovaná studie opravy kašny, která by město stála 50.000,- Kč namísto nyní plánovaného milionu korun. Tajemník Ing. Setikovský ale vysvětlil, že v současné době je kašna v natolik dezolátním stavu, že tento způsob rekonstrukce už není vhodný. Ing. Třeštík poznamenal, že když už se budou tak velké peníze věnovat na kašnu, stálo by za úvahu, zda neudělat celkovou rekonstrukci náměstí. Při tom by se kašna mohla přesunout na původní místo, tedy do středu náměstí. Návrh byl zamítnut s tím, že kašna je památkově chráněná a její přemístění by nebylo povoleno. V souvislosti s tím pak přinesly zajímavou informaci Milevské noviny - podle památkáře z okresního úřadu by povolení k přemístění kašny nebylo problémem. Ale musela by zůstat ve stejném provedení, v jakém je. Takže se objevuje nová otázka, jak by vypadalo náměstí se sochou partyzánky uprostřed.
Partyzánka....Občas při chůzi po náměstí přemýšlím, jak si asi ty dvě ženy v centru města rozumí. Panna Maria na obraze v kostele sv.Bartoloměje a k ní čelem stojící socha ženy se samopalem. Matka Boží jako symbol lásky, mateřství a míru, Partyzánka jako symbol boje a tudíž zla. Možná boje spravedlivého, ale přece jenom boje.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
Velikonoce v muzeu / 08.04.2002
Milevské muzeum uspořádalo na Zelený čtvrtek velmi pěknou akci, výstižně nazvanou Velikonoce.
Návštěvníci zde mohli strávit příjemné chvíle, nasát do sebe velikonoční atmosféru a shlédnout ukázky řemesel, které s jarními svátky nějak souvisí. Šikovné ženy ukazovaly různé druhy zdobení kraslic, paličkování, bílé vyšívání a předení. Muži zase měli na starost předvedení pletení košíků a pomlázek, prodej staročeských perníků a nalévání medoviny. Součástí akce byl prodej keramiky a velikonočních dekorací. Prostory byly velikonočně vyzdobeny a jistě mnohým hospodyňkám přinesly inspiraci, jak o jarních svátcích zkrášlit vlastní domov. A aby to bylo opravdu dokonalé, tak návštěvníkům muzea vyhrávala Malá dudácká kapela Vráž a duo Escalona.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
V Milevsku přibudou pracovní místa / 08.04.2002
Brzy budou zrušeny okresní úřady a pravomoci a úkoly přejdou na pověřené obce III.stupně. Takovou obcí je také Milevsko.
Na březnovém zasedání zastupitelstva byli jeho členové informováni o tom, že v souvislosti s touto změnou přibude v Milevsku čtyřicet nových úřednických míst. Je to tedy i 40 nových pracovních míst pro naši oblast. Starostka Mgr. Stráská řekla, že nebude problém sehnat čtyřicet pracovníků, ale bude problém sehnat čtyřicet dobrých úředníků.
Zastupitelka Mgr. Novotná se podivila, co budou všichni tito lidé dělat. Připomněla, že dříve pracovalo na radnici sedmnáct lidí. V současné době je na městském úřadu zaměstnáno 44lidí, , s novými pracovníky to tedy bude 84úředníků. Zajímavé se jí zdálo i to, že ačkoliv ještě nejsou známy kompetence obce a tudíž ani objem práce která přibude, tak je vypočítán přesný počet úředníků, kteří budou na práci potřební.
Kanceláře pro nové úředníky budou v bývalé budově Montáží. Tu před časem město získalo od ZVVZ a.s. jako náhradu za nevyplacené dividendy. Zastupitel Z. Herout připomněl, že je potřeba, aby se budova začala pro nové účely připravovat. Pokud mají být kanceláře v lednu příštího roku hotové, je nejvyšší čas na vypracování projektu.

autor:Ludmila Kolářová
Ludmila Kolářová           
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45    
[ nezávislý internetový zpravodaj vydává Kompas Milevsko s.r.o. odpovědný redaktor Ing. Pavel Bolek -pbo- © 1998, 2002, 2007 ]